.jpg)
A nagybani piacon - a bankközi forgalomban - a pénzintézetek nem szívesen hiteleznek egymásnak, mert még nem tudni, ki mindenkiről derül ki jelzálogpapírokhoz kapcsolódó kockázat, és e vonakodás jeleként a bankközi kamatok megemelkedtek, pedig a Bank of England egyelőre abbahagyta az alapkamat emelését. A napi finanszírozási nehézségek már kezdenek megjelenni a lakossági piacon is: egyes brit jelzálogkölcsönzők emelik a kamatot új ügyfeleiknek. A bankközi likviditásszűkét jelzi, hogy az irányadó londoni bankközi kamatláb, a háromhónapos LIBOR jelenleg több mint egy százalékponttal meghaladja a Bank of England 5,75 százalékos alapkamatát.
Clarkson szerint a fontolóra vett új eszközök között vannak olyanok, amelyek a likviditási és az egyes befektetési termékek piaci értékelési kockázatait mérik. Sok befektetőt villámcsapásként ért, hogy általuk megvásárolt, magasan elsőrendű kockázatminősítéssel ellátott konstrukciók piaci értéke néhány hét alatt összeomlott.
A metodikai módosítás - amelyet egyébként a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor"s és a Fitch Ratings is vizsgál - jelentős módszertani változás lenne a hitelminősítői szektorban, amely hagyományosan az általános adósi nem fizetővé válás kockázatát méri. A három nagy céget komoly bírálatok érték a piaci szereplők, sőt az Európai Unió bizottsága részéről is, azzal az érvvel, hogy nem figyelmeztették időben a befektetőket a bonyolult pénzpiaci termékek lehetséges kockázataira. Egyes elemzők szerint a hitelminősítőket a pórul járt befektetők akár be is perelhetik.
A Moody"s elnöke ugyanakkor keddi cikkében azt írta: amint a kockázatterítő célból forgalmazott befektetési termékek minőségromlása nyilvánvalóvá vált, a cég azonosította a jelentősen megnövekedett kockázatú tranzakciókat, és eddig 25 milliárd dollárnyit értékelt le abból az összesen 460 milliárd dollárnyi, nem elsőrendű jelzáloghitel-fedezetet is tartalmazó befektetésitermék-állományból, amelyet tavaly látott el kockázatminősítéssel.
A nem elsőrendű - subprime - jelzálogadósok törlesztéseivel kapcsolatos befektetői aggodalmak miatt elsősorban az amerikai lakóingatlan-hitelpiac ingott meg súlyos mértékben az utóbbi hetekben. A befektetői kereslet azonban - rég nem látott globális piaci likviditási apályt okozva - világszerte drámai mértékben zuhant az olyan befektetési konstrukciók iránt, amelyekben bármilyen kockázati osztályú értékpapírosított jelzálog-követelés szerepel fedezetként.
A bankközi likviditási apály károsultja az egyik vezető brit jelzálog-kölcsönző, a napi működési finanszírozási igényét háromnegyed részben a nagybani likviditáspiacról fedező Northern Rock, amelynek pedig közvetlen kockázatvállalása elenyesző a nem elsőrendű amerikai jelzálogpiacon. De mivel egyszerűen nem tudott elegendő napi forrást szerezni a bankközi piacon elfogadható áron, a múlt héten a brit jegybankhoz mint utolsó finanszírozási mentsvárhoz kellett fordulnia rövid távú tőkeellátásért. Jóllehet a bank vezetése és a pénzügyi hatóságok is rendre hangsúlyozták, hogy nem a Northern Rock kiskereskedelmi szintű fizetésképtelenségéről van szó, a megrettent betétesek olyan rohamba kezdtek megtakarításaik kimenekítése végett, amilyenre a brit bankrendszerben a XIX. század közepe óta nem volt példa.
A bankpánik még kormányriadalmat is okozhat
Nagy összeomlások és milliárdos mentőakciók
Bepánikoltak a befektetők is
Bankpánik: megrohamozták az angol bankot
MTI