A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségét is magába foglaló BUSINESSEUROPE napirendet állított fel az Európai Unió számára a 2010 és 2014 közötti időszakra vonatkozóan annak érdekében, hogy az európai gazdaság valóban növekedési pályára állhasson. A szervezet szerint a válságból a piacgazdaság alapvető értékeihez való visszatérés segítségével lehet kijutni.
"Go for Growth", azaz előre a növekedésért - ez a mottója az Európai Unió számára a BUSINESSEUROPE és tagjai által elkészített napirendnek. Európa legbefolyásosabb munkaadói érdekképviseleti szervezete – amelyben Magyarországot a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége képviseli – szerint az elmúlt két évben kiteljesedő pénzügyi és gazdasági világválság sok kérdést vetett fel a piac működésével, az államnak a gazdaságban tett szerepével és a vállalatok társadalmi hozzájárulásával kapcsolatban, és főként az Európai Unió számára kulcsfontosságú, hogy ezekre milyen válaszokat ad.
Az elkészített napirendben a gazdasággal és társadalommal, a fenntartható felépüléssel, a vállalati lehetőségekkel, a foglalkoztatás fellendítésével, valamint a vállalkozó szellem kiteljesülésével kapcsolatos ajánlások találhatók. Kiindulópontja, hogy vissza kell térni a piacgazdaság alapvető értékeihez (pl. jutalmazni kell a munkát és a termelési beruházást, biztosítani kell a piaci érték átláthatóságát, védeni és fejleszteni a szellemi tulajdonjogokat, tiltani a versenytorzítást), de emellett továbbra is prioritást élvez a klímaváltozás elleni küzdelem, hiszen az európai vállalatok ezen a téren már jelentős tapasztalatokat szereztek, amit kiválóan lehet hasznosítani a szakpolitikák kidolgozásánál.
A gazdaság és a foglalkoztatottság növekedése a BUSINESSEUROPE szerint elérhető, ha a döntéshozók a vállalatok fejlődését helyezik középpontba. Ennek során lényeges szempont, hogy az innovációt akadályozó elemeket, a szakképzettségi hiányt, a kockázati tőke hiányát, valamint a vállalkozói szellem alulfejlettségét elhárítsák, és újraélesszék az egységes piacot.
Ezeket a lépéseket a lehető leghamarabb meg kell tenni, mert a fejlődő országok egyre nagyobb szerepet fognak játszani a globális gazdaságban, és amellett, hogy Európa partnerei, egyben erős versenytársai is lesznek. Ráadásul a krízist követően teljesen meg fog változni a gazdaság és átalakulnak a korábban megszokott üzleti folyamatok is, amire szintén fel kell készülni. Ha azonban az Uniónak sikerül a megfelelő reformokat elvégeznie, kulcsszerepet játszhat a világgazdaság fellendítésében.
„Lényeges alapelveket fektettünk le ebben a dokumentumban. Itthon és Brüsszelben is arra fogunk törekedni, hogy a napirendben megfogalmazott javaslatokat kellő mértékben figyelembe vegyék. Mi bármikor a döntéshozók rendelkezésére állunk, szakembereink készek arra, hogy segítsék ez európai gazdaságpolitika alakítását és egyben a válságból való kilábalást” - mondta Dr. Futó Péter, az MGYOSZ elnöke. „Talán az egyik legfontosabb lépés az lenne, ha sikerülne egy erre vonatkozó stratégiában megegyezni a növekedési és stabilitási paktumnak megfelelően. Kiemelten kell kezelni a kutatást és az innovációt, de az oktatás szerepét is, nemcsak országos, hanem nemzetközi szinten, a határokon átnyúlóan” – tette hozzá.
A javaslati anyagban foglaltakat a közeljövőben fogják az európai döntéshozók elé tárni a BUSINESSEUROPE tagszervezeteinek képviselői hazájukban és Brüsszelben egyaránt.
A munkanélküliség miatt sötét a jövő
Még mindig a munkanélküliségtől rettegünk
Magyarország inaktív
2010-ben is folytatódik a munkapiaci lejtmenet
20 millió ember vesztette el eddig a munkáját
Kevesek kiváltsága: 16%-al nőtt a 13. havi fizetés
OÉT: a hazautazási pénzen vitatkoznak
Privátbankár