Vizitdíj: bankkártya, okmánybélyeg, készpénz
A vizitdíj beszedésének technikáiról még nincs döntés, azonban számos variáció versenyben van - mondta Ari Lajos miniszteri megbízott, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke az MTI-nek.
A vizitdíj-fizetés rendszerének zökkenőmentes bevezetése érdekében létrehozott bizottság megvizsgálja az összes életszerű helyzetet, ami előfordulhat egy háziorvosnál, egy szakorvosi rendelőben, illetve a különböző kórházakban.
Több ötlet és javaslat van már a bizottság előtt, ezek között a készpénzfizetéstől kezdve a kártyaleolvasó berendezésig, az okmánybélyegig széles a skála - mondta Ari Lajos.
A szakember hozzátette: a készpénzt kiváltó okmányszerű eszközöket több magánvállalkozó és nagy cég is javasolt, azonban ennek a formának számos kritériumnak kell megfelelnie, például ne legyen hamisítható.
Ari Lajos elmondta azt is, hogy többféleképpen is lehet majd vizitdíjat, illetve kórházi napidíjat fizetni, de mindenképpen a helyi és intézményi sajátosságokat figyelembe kell venni, hiszen egy kistelepülésen praktizáló háziorvosnál nem biztos, hogy a kártyaleolvasó a jó megoldás.
Minden szolgáltató maga választja meg, hogy a készpénz elfogadásán túl milyen alternatív megoldást választ - közölte Ari Lajos.
A miniszteri megbízott arra a kérdésre, hogy például a háziorvos mit csinál a napi vizitdíj-bevétellel, azt válaszolta: az az orvosra van bízva. Ha akarja hazaviszi, ha akarja elzárja a páncélszekrénybe.
Ari Lajos reméli, ha eldől, hogy milyen formában lehet vizitdíjat fizetni, azt a lakosság kellő időben meg fogja tudni, akár tévé- és rádióreklámok útján.
Az Országgyűlés a héten fogadta el azt a törvényt, amely rendelkezik a vizit- és kórházi napidíj kötelező fizetéséről. A döntés értelmében 2007. február 15-től kell a díjat megfizetnie a az orvoshoz fordulóknak, egységesen 300 forintot.
Vizitdíj: ki nem fizet? Extrém eseteket is tesztelnek
Vizitdíj február 15-től - nem mindenki fizet