A Transneft hétfőn állította le a Druzsba vezetéken áramló orosz exportot, arra hivatkozva, hogy Fehéroroszország jogellenesen megcsapolta az európai, köztük a magyar vásárlóknak szánt olajat, emlékeztetett az ITAR-TASZSZ.
Korábban a szlovák Transpetrol vezetéküzemeltetőnél már közölték, hogy "Oroszország és Fehéroroszország megállapodása alapján felújul az olajszállítás a Barátság-vezetéken. Az első szállítmány várhatóan este 6 óra körül jelenik meg szlovák területen", a Transpetrol közleménye szerint.
A vezetéket üzemeltető Transneft orosz monopólium az ITAR-TASZSZ hírügynökség értesülése szerint már újraindította az olajszállítást. Ezt azonban a vállalat alelnöke, Szergej Grigorjev később cáfolta.
Fehéroroszország visszaadta a korábban lefoglalt olajmennyiséget a Barátság kőolajvezetékbe a gazdasági tárca információja szerint, azonban arról nincs hír, hogy az orosz fél újra indította volna az olajszállítást Magyarország felé - mondta Ábrahám Gergely, a GKM szóvivője az MTI-nek szerdán késő délután. A szóvivő elmondta: a Mol szerdán 15 óra óta a felszabadított stratégiai kőolajkészletet használja, amíg újból be nem indul az orosz kőolajszállítás. |
Orosz részről egyelőre nem kommentálták Szidorszkij bejelentését. A Kreml korábban közölte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon beszélt Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfővel a vitás kérdésekről, részleteket azonban nem tett közzé. Egy minszki szóvivő a telefonbeszélgetés után viszont kompromisszumról beszélt és utalt egy pénteki megállapodás lehetőségére.
Előzőleg egy minszki szóvivő kompromisszumról számolt be az olajvitában a két államfő telefonbeszélgetése után, és egy pénteki megállapodás lehetőségére utalt.
Előzmények:
Kóka rábólintott - egy hétig nyitva a tartalékcsap
Közel a megoldás az olajválságra?
Alternatív megoldások: Adria-olajvezeték, vasút? (hanganyag)
Hiába ment Moszkvába a fehérorosz küldöttség
Két év alatt háromszor keményítettek be az oroszok