.jpg)
Az épületek építésének volumene kiigazítatlan adatok alapján 19,5 százalékkal, az egyéb építményeké 20,9 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2006. októberben. Az első tíz hónapban az épületek építése 8,1 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 15,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva az épületek építése októberben az előző havihoz képest 4,1 százalékkal, az egyéb építményeké 0,7 százalékkal emelkedett.
Az építőipar október végi szerződésállománya 34,5 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál; ezen belül az épületek építésére kötött szerződések állománya 3,1 százalékkal, az egyéb építmények építésére kötötteké 51,9 százalékkal csökkent. Az építőipari vállalkozások októberben az egy évvel korábbinál 44,3 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek; ezen belül az épületek építésére kötött új szerződések volumene 46,7 százalékkal, az egyéb építmények építésére kötötteké közel 41,8 százalékkal emelkedett. A növekedés az előző évi alacsony bázis mellett a kereskedelmi és ipari épületekre, valamint két metróállomás építésére októberben aláírt szerződéseknek köszönhető. Az év első tíz hónapjában kötött szerződések 14 százalékkal maradtak el a 2006. azonos időszakitól.
2006 októberéhez képest az építőipari tevékenység költségalapon számított árai a korábbinál kisebb mértékben, 4,3 százalékkal nőttek, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 4,8 százalékkal emelkedtek. Az építőipari árak az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal emelkedtek.
Az építőipari termelés 2007 első kilenc hónapjában 10,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Szeptemberben kiigazítatlan adatok alapján az ágazat termelése 25,7 százalékkal, munkatényezővel kiigazítva 24,8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
Fidesz: Margóra került az építőipar
Válságban van a magyar építőipar, ezért a Fidesz azt kezdeményezi, hogy a kormány kezdjen azonnal párbeszédet az érintett szervezetekkel az ágazat megmentése és kedvezőbb helyzetbe hozása érdekében - közölte Mádi László, a párt szakpolitikusa.
Mádi László azt közölte, az adatok az építőipari termelés drasztikus visszaesését mutatják, és ennek alapján egyértelműnek mondta, hogy az ágazat válságban van. Ennek jelei között említette az ágazatban a lánctartozások tömeges méretű megjelenését, valamint a felszámolási és csődeljárások nagy számát. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az építőipar az elmúlt "tízegynéhány évben" a magyar gazdaság egyik hajtóereje, mozgatórugója volt.
A szakpolitikus arra is figyelmeztetett, hogy az ágazaton belül a magyar vállalkozások pozíciója tovább romlott, miközben a multinacionális vállalatok térnyerése nőtt. Ez oda vezet, hogy az uniós fejlesztési források megjelenésekor már nem a magyar kis- és középvállalkozások lesznek a haszonélvezők, hanem a külföldi multinacionális vállalatok - mutatott rá ennek veszélyeire. A Fidesz szerint a közbeszerzési pályázatokat, az uniós normák keretei között, olyan módon kellene kiírni, hogy abban a magyar kis- és középvállalkozások lehetőségei jobbak legyenek.
Mint mondta, a mai helyzethez az vezetett, hogy a kormány tönkretette az otthonteremtési programot, és hogy a megszorító intézkedések hatása nehezebb helyzetbe hozta az ágazatot. A minisztériumi kormányzati struktúrában az építőiparnak nincs gazdája, és sem a gazdasági, sem az önkormányzati minisztériumnak nincs koncepciója - hívta fel a figyelmet. Az ellenzéki szakpolitikus úgy vélte: az építőiparnak marginális szerep jutott annak ellenére, hogy mind a GDP-ben, mind pedig a foglakoztatásban jelentős szerepe van az ágazatnak.
Ünnepi kómában a lakáspiac
A 4-es metró elhagyta az 500 milliárdos megállót
Kezdődik a jövő: 65 milliárdos projekt indul Ferihegyen
Eltalálta a KSH az ipari termelést
Építőipar: áteshetünk a ló túloldalára (hanganyag)
2009-re heverheti ki az idei pofont az építőipar (hanganyag)