1p
Egy elemzés szerint a hazai költségvetési hiánycél teljesíthető, de az intézkedések hatásai középtávon bizonytalanok. A Quaestor szerint a nemzetközi részvénypiaci emelkedést jelentős kockázatok övezik, és a magyar tőzsdén is erős az eladói nyomás. Az euró/dollár-devizapáros tovább hullámvasutazik, a nyersanyagok viszont jó befektetési célpontok lehetnek
A Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizennyolcadik alkalommal készítette el Navigátor című kiadványát, amely befektetői számára nyújt információkat az aktuális gazdasági helyzetről mind hazai, mind nemzetközi viszonylatban. A Quaestor szerint a nemzetközi részvénypiaci emelkedést jelentős kockázatok övezik, és a magyar tőzsdén is erős az eladói nyomás. Az euró/dollár-devizapáros tovább hullámvasutazik, a nyersanyagok viszont jó befektetési célpontok lehetnek

Növekedés: van - de nem az igazi

A vezető gazdaságokban az élénkítő csomagok kifutásával a növekedés a jelek szerint mérséklődött (Németország és néhány hozzá hasonló export-vezérelt gazdaság kivételével). A fiskális konszolidáció nem segít a globális egyensúlytalanságok orvoslásában, mivel a világ vezető gazdaságai mind egyszerre igyekeztek valutáik gyengítésével segíteni export szektoraikat, hogy ellensúlyozzák a megszorító intézkedések negatív hatásait - írja az elemzés.

Az eurózóna előtt álló legnagyobb kihívás hosszabb távon egy állandósult divergencia, az ún. „központi mag” és a súlyos strukturális problémákkal küzdő „periféria” között, amelyet a legfrissebb makrogazdasági adatok és növekedési kilátások is előre vetítenek.

A Quaestor szerint az ázsiai régióban a gazdasági növekedés kismértékben lassulhat az előttünk álló negyedévben, főleg azért, mert az inflációs nyomás a nyersanyagárak emelkedésének várható folytatódása miatt, a fejlődő államokat érzékenyen érinti, s emiatt szigorúbb monetáris politika folytatására is kényszerülhetnek. A régió tőkevonzó képessége erős maradhat, mivel számos fejlett deviza piaca gyengélkedik.

A hazai költségvetési hiánycél teljesíthető, de az intézkedések hatásai középtávon bizonytalanok. Folytatódott a magyar gazdaság exportvezérelt növekedése, és kedvező fordulat jelei láthatóak a kiskereskedelmi eladásokban is. Egyelőre a magas munkanélküliségi ráta nem tudott érdemben csökkenni. A növekedésre is kockázatot jelent a kormányzati intézkedések hatása, mivel azok remélt pozitív hatásait nagymértékben a kedvező külső konjunktúrára alapozza a kormány - olvasható az elemzésben.


Nemzetközi részvénypiacok – törékeny emelkedés jöhet

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed részéről augusztus végén indultak meg olyan nyilatkozatok, amelyek további kötvényvásárlásokra, így a piaci likviditás növelésére utaltak. A piac be is árazta ennek a többletpénznek a pozitív hatásait, az amerikai S&P 500 részvényindex augusztus vége és november eleje között 18%-ot emelkedett. A részvénypiaci emelkedést azonban jelentős kockázatok övezik. Az egyik ezek közül az eurozóna elhúzódó adósságválsága, itt a Spanyolországról érkező esetleges negatív hírek indíthatnak el újabb korrekciót. A másik fő bizonytalansági tényező az elemzés szerint az amerikai munkaerő-piaci helyzet, az innen érkező adatokat is érdemes fokozottabban figyelemmel kísérnünk - javasolják.

Szektor ETF-ek

SPDR S&P BRIC 40 ETF: A fejlődő piacok hozzájárulása a világ GDP-jéhez dinamikusan növekszik, míg a fejlett piacokon a korábbinál lassab növekedési ütemre kell felkészülni. Így a BRIC országok részvényei felülteljesítőek lehetnek a következő időszakban.

Energy Select Sector SPDR Fund: Az olaj árfolyama a gazdaságba pumpált többlet likviditásnak köszönhetően újra emelkedő pályára állt, és ebből az energia-szektor vállalatai, jellemzően az olajipari-óriáscégek profitálhatnak a következő hónapokban.

Technology Select Sector SPDR Fund: A negyedik negyedévben az S&P 500 indexet alkotó vállalatok összesített profitja további 30%-kal bővülhet, míg 2011-ben 10% körüli eredmény-növekedési ütem prognosztizálható év/év alapon. Az emelkedő profitok növekvő készpénz-állományt eredményeznek a vállalati mérlegeken belül, és ez a tényező az alacsony hitelkamatokkal karöltve a felvásárlási aktivitás emelkedését hozhatja, ennek eredményét a technológiai szektorban már láthattuk az elmúlt időszakban is.

Hazai részvénypiac

A hazai részvénypiacon a kedvezőtlen külső körülmények mellett a kormány magánnyugdíj-pénztárakkal kapcsolatos intézkedései is az eladói nyomást erősítették, aluteljesítő volt a hazai piac régiós, de nemzetközi összevetésben is. A Quaestor megítélése szerint a kis forgalmú papírok a gyenge likviditás és a folyamatos eladói nyomás miatt még esetlegesen kedvező fundamentumaik ellenére sem tudnak majd jól teljesíteni.

Egis - Kiemelésre méltó az Egis, amelynek az eredményessége változatlanul jó a harmadik negyedéves eredmény alapján is. Az elemzők hasonlóan optimisták a kisebb gyógyszergyárral kapcsolatban, mint voltak szeptemberben.

Richter - A Richterrel kapcsolatos pozitív fejlemény a két bejelentett akvizíció, amely amellett, hogy regionális téren is diverzifikációt jelent, elviszi a cég tevékenységének súlypontját a generikus gyógyszergyár oldalról az originiális termékek irányába, ami növeli a társaság értékeltségét is.

Mol - Az utolsó negyedév lezárt eredménye alapján egy jó időszakot mondhat magáénak a MOL, politikai oldalról kockázatot hordoz az orosz kézben lévő tulajdoni hányad sorsa és a gázár szabályozásban várható változások, de összességében az árszint kedvező vételi lehetőséget kínál - vélik az elemzők.

Milyen devizába fektessünk?

EUR/USD – Hosszabb távon fennmaradhatnak az európai adósságproblémák, ami a páros mozgásában nagy volatilitást okoz. A gyenge költségvetési szigort felmutató dél-európai országok költségvetési hiányát részben az ECB finanszírozza, ami hosszabb távon is rontja az euróba vetett befektetői bizalmat és így gyengíti a közös devizát. Emellett a dollár menedékdeviza-jellege is erősödött az elmúlt negyedévben, az ázsiai régióban kiéleződő konfliktushelyzet és a kedvezőbb amerikai makroadatok nyomán.

EUR/AUD, EUR/CAD, EUR/NZD, EUR/NOK – eladást javasol a Quaestor. A nyersanyagdevizák továbbra is jól tarthatják magukat az euróval szemben. Év végére kiderült, hogy a pénzpiacon továbbra is szükség van a likviditásra, azonban a többletpénz a hitelpiacon nem jelent meg, ez pedig az inflációs nyomás esetleges erősödése mellett is a nyersanyagdevizákat támogatja. Az ausztrál, kanadai, új-zélandi és norvég jegybankok az év végi kivárás után a jövő évben ismét kamatemeléseket jelenthetnek be.

Nyersanyagpiaci árfolyamemelkedés

Az alacsony kamatkörnyezetben továbbra is jó befektetési célpontok lehetnek a nyersanyagok, különösképpen akkor, amikor a főbb devizák piacán egyensúlytalanságok lépnek fel - vélik az elemzők.

Olaj – Az olaj piacán arra számítanak az elemzők, hogy az emelkedő trend sértetlen marad, s akár egy újabb idei árfolyamcsúcs alakulhat ki 94 dollár közelében.

Rizs- A fontos rizs termőterületeket árvíz borítja és további árvizek várhatóak, emiatt a rizs árfolyama a mostani szint akár kétszeresére is emelkedhet. Hasonló folyamatnak lehetünk szemtanúi, mint amit nyáron a búza piacán láttunk - olvasható a Quaestor Navigátor című kiadványának kivonatában.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG