Az állásfoglalást megszavazó képviselők továbbá azonnali és tartós tűzszünetre szólítottak fel a gázai tömeges éhínség kockázatának elhárítása érdekében, valamint a Hamász szélsőséges palesztin szervezet által Izraelben ejtett túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátására. Hangsúlyozták, hogy a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának azonnali hozzáférést kell biztosítani a Gázában fogva tartott izraeli túszokhoz, hogy orvosi ellátásban részesüljenek.
Az állásfoglalás üdvözölte a tengeri segélyfolyosók megnyitását, de hangsúlyozta, hogy a szárazföldi segélyelosztásnak kell prioritást élveznie.
A képviselők a betegségek terjedésére és a gyermekek alultápláltság és kiszáradás miatti halálára utalva arra kérik az izraeli hatóságokat, hogy nyissák meg az összes gázai átkelőhelyet. Elismerték továbbá az ENSZ palesztinokat segélyező ügynökségének (UNRWA) nélkülözhetetlen szerepét a régióban.
A képviselők határozottan elítélik a humanitárius segélyek akadályozását és a segélyeket szállító konvojok, valamint a segélyt kereső civilek, humanitárius és egészségügyi létesítmények és dolgozók elleni ismételt támadásokat.
Az EP ugyanakkkor arra is felhívta a figyelmet, hogy amíg a Hamász és más terrorista csoportok bármilyen szerepet játszanak Gázában, addig nincs kilátás a békére, biztonságra, stabilitásra és jólétre, illetve a palesztin-izraeli konfliktus befejezésére.
Az állásfoglalásban elítélték a szélsőséges izraeli telepesek és az izraeli fegyveres erők palesztinok ellen Ciszjordániában elkövetett támadásainak fokozódását, amelyek a szöveg szerint már több száz halálos áldozatot követeltek és több ezer palesztin civilt sebesítettek meg.
Bírálták emellett a palesztin földek illegális betelepítésének felgyorsítását, és mély aggodalmukat fejezték ki a konfliktus eszkalálódásának veszélye miatt, különösen Libanonban, adta hírül az MTI.
Mint arról beszámoltunk, a Gázai övezet északi részén hatból egy gyerek alultáplált, és dokumentáltan gyerekek halnak éhen az élelemhiány miatt. Segélyszervezetek szerint az izraeli hadsereg számos esetben nem engedte be erre a területre a konvojaikat. Az ENSZ azt közölte, hogy az övezetben több mint félmillió ember „egy lépésre van” az éhínségtől. Izrael azt állítja, hogy nem felelős a válságért, és két déli átkelőn is beenged segélyeket az övezetbe.
Izrael gázai hadműveleteiben már több mint 31 ezer ember vesztette életét, többségében nők és gyerekek. A hadműveletet megelőző Hamász-terrortámadásban mintegy 1200-an haltak meg, többségük civil.