Úgy fogalmazott: a kétoldalú viszony mára a világ egyik legbefolyásosabb kapcsolatrendszerévé vált, amely jelentős mértékben hozzájárult a globális békéhez és fejlődéshez. Hangsúlyozta: a jelenlegi kihívásokkal teli időszakban különösen fontos az igazságosság védelme, az egyoldalú nyomásgyakorlás elutasítása és a globális kihívások közös kezelése.
Az Európai Unió vezetői szintén üdvözlő üzenetet küldtek a kínai államfőnek, amelyben kiemelték: Kína történelmi gazdasági fejlődést ért el, az EU-val való együttműködés pedig kölcsönös jólétet hozott – írja az Infostart.
Ugyanezen a napon a kínai külügyminisztérium bejelentette:
Kína és az Európai Parlament közös megegyezéssel úgy döntött, hogy a kölcsönös cserekapcsolatokra vonatkozó korlátozásokat egyidejűleg és teljes körűen megszünteti - közölte Lin Csien, a tárca szóvivője.
Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Alekszandr Rjumin
A korlátozásokat 2021-ben vezették be: az Európai Unió szankciókat rendelt el Kínával szemben emberi jogi aggályokra hivatkozva, amelyre Peking válaszul uniós parlamenti képviselőket, intézményeket és kutatóintézeteket helyezett szankciós listára.
Lin emlékeztetett: az elmúlt öt évtized során az éves kétoldalú kereskedelmi forgalom 2,4 milliárd amerikai dollárról 785,8 milliárdra nőtt, és gazdasági szimbiózis alakult ki a két fél között. Úgy értékelte, hogy a felek „többoldalú koordinációja” – különösen az éghajlatváltozás elleni fellépés terén – jelentős mértékben hozzájárult a világ stabilitásához és fejlődéséhez. A szóvivő szerint a kapcsolatok alapját a kölcsönös tisztelet és a különbségek elfogadása képezi, ami lehetővé tette a nyitottságon és együttműködésen alapuló viszony kialakítását.
A jelenlegi nemzetközi helyzetben – amikor az egyoldalúság és a protekcionizmus megingatja a globális rendet – Kína továbbra is lehetőséget lát az uniós együttműködésben.
„Az egyetértés többszörösen felülmúlja a nézeteltéréseket, az együttműködés esélyei meghaladják a kockázatokat”
- fogalmazott Lin, hozzátéve, hogy Kína és az EU együttesen a világ GDP-jének több mint egyharmadát, a globális kereskedelem több mint egynegyedét teszi ki. „Ha a két fél a nyitottságot és az érdekazonosságra épülő párbeszédet választja, nem alakul ki blokkokra szakadt világrend, és a gazdasági globalizáció sem torpan meg” – emelte ki.
A szóvivő hangoztatta: Kína üdvözölné, ha António Costa, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke „egy megfelelő időpontban” látogatást tenne Pekingben. Emlékeztetett arra, hogy az év folyamán a felek várhatóan stratégiai, gazdasági, kereskedelmi, környezeti és digitális kérdésekben folytatnak magas szintű egyeztetéseket.