Az Egyesült Államok területére belépni többnyire időigényes folyamat. A gyakori utazók számára azonban többféle lehetőség is adott a sorban állás elkerülésére – ilyen például a Global Entry, hivatalos nevén a Megbízható Utazói Program. Hasonló rendszerek működnek a TSA PreCheck, a Nexus, illetve a SENTRI (Secure Electronic Network for Travelers Rapid Inspection) keretében is.
A sikeres regisztráció lehetővé teszi az alacsony kockázatúnak ítélt, előzetesen leellenőrzött utazók számára, hogy a gyorsított vámsávokat használják a nemzetközi repülőtereken és egyes tengeri kikötőkben – számolt be róla az amerikai Travel and Leisure magazin.
Az engedély öt évig érvényes, ezután meg kell újítani. A birtokosai a belföldi járatok esetén is gyorsított biztonsági ellenőrzésen eshetnek át. 2025 márciusától az ötéves tagság díja 120 dollár, tehát nagyjából 45 ezer forint, de bizonyos hitel- és utazási kártyák esetén ez visszatéríthető.
Fotó: Pexels
Számos gazdag európai országnak sem jár a Global Entry
A lehetőség elsősorban az USA állampolgárai és jogszerűen ott tartózkodó állandó lakosai számára elérhető, de az Egyesült Államok több külföldi országgal is kötött már erről megállapodást. A programhoz jelenleg az alábbi országok állampolgárai csatlakozhatnak:
Argentína, Ausztrália, Bahrein, Brazília, Kanada (a NEXUS hálózaton keresztül), Kolumbia, Horvátország, Dominikai Köztársaság, Németország, India, Japán, Dél-Korea, Mexikó, Új-Zéland, Hollandia, Panama, Szingapúr, Svájc, Tajvan, az Egyesült Arab Emírségek és az Egyesült Királyság.
A lista önmagáért beszél: szerepelnek az angol nyelvű országok, az amerikai turisták kedvelt célpontjai, illetve néhány „gazdag” állam, ahonnan az amerikai hatóságok nem tartanak tömeges bevándorlástól. Oroszország és Kína viszont hiányzik, ahogy a legtöbb volt szocialista ország is. Horvátország vélhetően még jugoszláv utódállamként és népszerű nyaralóhelyként került be. Meglepő viszont, hogy Franciaország vagy a skandináv országok nem szerepelnek a listán.
A kártyához való hozzáférés feltételei országonként eltérnek, és az igénylők alapos ellenőrzésen, valamint interjún esnek át a jóváhagyás előtt. A büntetett előélet nem feltétlenül jelent kizáró okot, de akit már tartóztattak le, annak jóval nehezebb dolga van. A tagság meghosszabbítását a lejárat előtt egy évvel lehet kérni. Fontos, hogy a jelentkezés során megadott adatok – lakcím, munkahely, beutazott országok – pontosak legyenek, mert az eltérések késleltethetik a jóváhagyást. A megújítási díj azonos az új igénylés díjával.
A kérelem benyújtása után egyes utazókat azonnal elfogadnak, másokat csak feltételesen, vagyis személyes interjúra rendelik be őket. A folyamat egyik legnagyobb akadálya az interjúidőpont megszerzése – a nagy kereslet miatt akár hónapokkal korábban lefoglalják őket. Ugyanakkor időnként lemondás miatt hirtelen felszabadulhat egy-egy időpont. (Milliárdosok és hírességek esetében ezek az adminisztratív akadályok többnyire elhárulnak – sokszor a menedzsment intézi helyettük a beutazást.)
Mi történik hazaérkezéskor?
Bizonyos reptereken lehetőség van arra, hogy az utasokat a leszállást követően, a vámeljárás során kérdezzék ki, előzetes időpont-egyeztetés nélkül. Ilyenkor az utazónak érvényes útlevelet, vezetői engedélyt és – nem állampolgárság esetén – állandó lakcímkártyát kell felmutatnia. (Az Egyesült Államokban egyébként nem jellemző a lakcímkártya használata, mivel sokan évekig lakókocsiban élnek, vagy úgy költöznek Floridába nyugdíjasként, hogy közben hivatalosan például chicagói lakosok maradnak.)
A Global Entry program egy másik előnye, hogy a Kanadából vagy Mexikóból autóval érkezők is használhatják a kedvezményes SENTRI sávokat. Ilyenkor a járművet átvizsgálják, az érkezést pedig regisztrálják. Az eljárásért 42 dolláros díjat kell fizetni.