Szlovákia kormánya bejelentette, hogy drasztikusan megemeli a könyvekre kivetett általános forgalmi adót (áfa) az államháztartás rendbetétele érdekében, amit nemcsak a könyvkereskedők és a kiadók, hanem a szélsőjobboldali, oroszbarát propagandacsoportok is elítélték.
Ladislav Kamenický szlovák pénzügyminiszter a héten bejelentette az új áfakulcsot, és azt állította, hogy a tanulmányok szerint a könyveket „elsősorban a lakosság gazdagabb rétegei vásárolják”, ezért a jelenlegi kulcs helyett a korábbi 10 százalék helyett az új 23 százalékos alapkulccsal adózhatnak - írja a The Guardian.
A lépés része a Robert Fico vezette koalíciós kormány által meghirdetett általános áfakulcs-emelésnek, amelynek célja Szlovákia túlzott államháztartási hiányának kezelése, ami 50 millió eurót tesz ki. A javaslat értelmében az alapvető élelmiszerek, gyógyszerek, valamint a tankönyvek mentesülnének az áfaemelés alól, vagy a korábbinál alacsonyabb kulccsal adóznának.
Ha az adómódosításokat a parlament elfogadja, és januártól életbe lépne, azzal Szlovákia azon két ország egyikévé válna Európában, ahol nincs kedvezményes áfakulcs a könyvekre.
Juraj Heger, a Szlovákiai Könyvkiadók és Könyvkereskedők Szövetségének elnöke megkérdőjelezte a pénzügyminiszter állítását, miszerint a könyveket túlnyomórészt a jómódúak vásárolták, és szerinte a közelmúltban végzett felmérések csak elenyésző különbséget mutattak ki a magas és közepes méretűek könyvvásárlási szokásai között.
"A magasabb áfa valószínűleg magasabb könyvárakat eredményezne, és leginkább az amúgy is nehézségekkel küzdő könyvkereskedőket érintené" - tette hozzá.
„Az emberek nagyon dühösek” – mondta Heger a Guardiannek. "A kulturális minisztérium mindent lerombol, ami évtizedek óta felépített."