Az ukrán parlament csütörtökön elfogadta azt a vitatott törvényjavaslatot, amely megváltoztatja a polgári katonai mozgósításra vonatkozó szabályokat annak érdekében, hogy megszüntesse a katonai munkaerő-hiányt.
A jogszabályt, amelyet Volodimir Zelenszkij elnöknek alá kellett írnia, hogy törvénnyá váljon, döntő fontosságúnak tartják a katonai elemzők Ukrajna számára a jelentős munkaerő-problémák megoldásában, miközben egy egyre jobban felfegyverzett és egyre nagyobb ellenséggel küzd.
A törvényjavaslatot a végső olvasatban 283 szavazattöbbséggel fogadták el hónapokig tartó tanácskozás után - írja a The Guardian.
A teljes, végleges szöveg az összes módosítással együtt nem jelent meg azonnal a parlament honlapján, de egyértelmű volt, hogy a hosszú ideig a fronton harcolva eltöltött katonák leszerelésének időpontját törölték, ami nagyon kényes kérdés annak a sokezer embernek, aki csatlakozott a hadsereghez, amikor Oroszország megkezdte teljes körű invázióját.
Ez a hír azért fontos, mert a hosszan tartó háborúval szemben érezhetően kialakult egy katonai fáradtság, miközben Ukrajna felülmúlta önmaga és Oroszország elképzeléseit is.
Ezért Zelenszkij a múlt héten aláírta a törvényjavaslatot, amely 27-ről 25 évre csökkenti a hadkötelezettség alsó korhatárát.
A törvényjavaslat előírja, hogy azok a férfiak, akiknek rokkantsági okokból katonai felmentést kaptak, újabb orvosi vizsgálaton kell részt venniük, ami egy újabb intézkedés, amely segíthet új harcosok katonai behívásában.
Kétséges forrású videókon látható, ahogy az utcáról férfiakat hurcolnak el, hogy besorozzák őket, és számos korrupciós botrány történt, amikor tisztviselők kenőpénzt szedtek egyesek felmentéséért. Ezért augusztusban Zelenszkij minden regionális toborzási vezetőt elbocsátott.
Olekszandr Fedienko törvényalkotó azt mondta, hogy a mozgósítási törvény elfogadása „üzenet Ukrajna partnereinek, hogy készek visszafoglalni területeiket, és szükségük van fegyverekre”.
A csatatéren Oroszország előrenyomul keleten, Ukrajna pedig hátul, és tüzérségi lövedékek hiányával néz szembe a nyugati katonai segítségnyújtás lelassulása közepette.
Olekszandr Pavliuk, a szárazföldi erők parancsnoka a hét elején felszólította az ukránokat, hogy jelentkezzenek be a hadseregbe, és legyenek készek a hadseregben való szolgálatra.
„Bármennyi segítséget kapunk, hiába van fegyverünk, hiányoznak az emberek! A felszerelés nem megy magától, a fegyver nem lő magától, és a drón sem repül magától” – mondta.
Az ukrán parlamentnek több hónapba telt, mire a héten zárószavazásra bocsátotta a törvényjavaslatot, mivel a politikusok egymást vádolták rosszul megfogalmazott módosító indítványok kidolgozásával és a népszerűtlen változtatások jóváhagyásához szükséges politikai akarat hiányával.
A februári első olvasat után egyébként több mint 4000 módosító indítványt nyújtottak be.