Az egész világ feszülten figyeli az amerikai elnökválasztást. Az utolsó hetek kampányhajrája viszont nem csak Kamala Harris, a Demokrata Párt elnökjelöltje, valamint a republikánus Donald Trump és holdudvara számára bizonyult stresszesnek: alaposan megtépázta a szavazásra jogosult amerikaiak idegeit is. A választással járó szorongás – eredménytől függetlenül – olyannyira lényeges probléma az Egyesült Államokban, hogy az NBC külön cikket szentelt neki.
A szavazók jövőt illető aggodalma, az ebből adódó feszültség és mentális fáradtság Egyesült Államok-szerte érezhető, ám különösen intenzív a csatatér államokban – például Észak-Karolinában, Pennsylvaniában, Michiganben, Arizonában és Georgiában – ahol a két elnökjelölt küzdelme a végsőkig kiélezett. Az NBC által megszólaltatott, demokrata párti jelöltek mellett kampányoló, csak a keresztnevét vállaló Lisa az észak-karolinai Union megyében él. Mint azt elmondta: itt Donald Trump szimpatizánsai vannak többségben, ezért sokan nem merik nyíltan vállalni, hogy Kamala Harrist támogatják. „Félnek a megtorlástól”, a republikánus szavazók esetleges támadásától – erre szemléletes példa, hogy a szomszédja által kitett, Kamala Harrist népszerűsítő táblát az éj leple alatt összetörte valaki. Egy másik Union megyei lakos, Bryan Robinson viszont attól tart, hogy a dolgok „még rosszabbá válhatnak”, és még inkább megoszthatja a lakosságot, ha a demokraták maradnak a Fehér Házban, vagyis Kamala Harris nyeri az elnökválasztást.
Egy stresszes nemzet
Vaile Wright, az Amerikai Pszichológiai Társaság egészségügyi innovációs irodájának igazgatója megerősítette, hogy az elnökválasztással összefüggésbe hozható stressz szintje az legutóbbi három választáshoz képest most a legmagasabb az Egyesült Államokban. A Társaság legutóbbi felmérésének eredménye azt tükrözi, hogy a felnőtt lakosság 77 százaléka számára jelent szignifikáns stresszforrást a nemzet jövője.
A megkérdezett republikánus szavazók 80, a demokraták 79 és a függetlenek 73 százaléka érez mentális fáradtságot az aktuális társadalmi és politikai események miatt.
A megnövekedett stressz-szintnek tudományos oka van: agyunk ugyanis érzékeli a fenyegetést, erre összpontosít – nyilatkozta a témáról Bryan Sexton, az észak-karolinai Duke Központ pszichológusa. Szerinte a felfokozott kampányüzenetek – egyebek mellett az abortuszjogokkal vagy a transzneműekkel kapcsolatos hirdetések – és ezek különféle kommunikációs csatornákon való folyamatos sulykolása felerősíti a politikai események alakulása miatt érzett aggodalmat.
Ha a figyelmünket teljes egészében ez köti le, agyunk hónapokig kizárólag ezzel foglalkozik, nem észleljük a pozitív történéseket, élményeket, amelyek feltölthetnének bennünket. Ami idővel mentális kimerültséghez vezethet – foglalta össze Sexton. A pszichés nyomás és a szorongás hatására pedig a fizikai egészséget is hátrányosan befolyásoló tünetek jelentkezhetnek: ilyenek az alvásproblémák vagy az étvágytalanság. A pszichológus szerint jó megoldás lehet, ha az érintettek úgy próbálnak kiszakadni az ördögi körből, hogy az egyszerű, mindennapi dolgokra koncentrálnak. Ami lehet például a házi készítésű péksütemény illata, vagy az, ha szeretteikkel a lehető legtöbb minőségi időt töltik.
Búza közül az ocsút
A választásra jogosult amerikai állampolgárok eleve nincsenek könnyű helyzetben, hiszen a kampányüzenetek hónapok óta befurakodtak mindennapjaikba: ezeket tolják az arcukba megállás nélkül az utcán, a televíziós és rádiós műsorszünetekben; de megkapják szöveges üzenetben és minden létező online felületen a híroldalaktól kezdve a közösségi platformokig. Mivel az elnökjelöltek közötti harc meglehetősen kiélezett, a bizonytalan szavazók megszerzése mindkét párt számára létfontosságú lehet. Ebben a helyzetben pedig sok minden múlhat a dezinformációs kampányok szavazókra gyakorolt hatásán.
Egyebek mellett azon, hogy fokozott pszichés nyomás alatt képesek-e arra, hogy megkülönböztessék a hamis híreket és üzeneteket a megbízható forrásból származóktól, és ezek mennyire befolyásolják őket a döntéshozatalban.
Amerikai hírszerző ügynökségek megerősítették, hogy több olyan, választási csalást ábrázoló hamis videó is terjed, melynek hátterében orosz forrásokat sejtenek. Ilyen például az a húsz másodperces videó, amelyről a Telex is írt, és amiben haiti bevándorlók azt állítják, hogy két államban is Kamala Harrisre szavaztak. Egy még korábbi, X-en (korábban Twitter) terjedő manipulált kép pedig azt sugallta, hogy Kamala Harris a szexuális zaklatással vádolt rapper és zenei producer, Sean „Diddy” Combs-zal pózolt, miközben az eredeti fotón Montel Williams talkshow-moderátor társaságában látható. Hírszerzők szintén orosz „jóakarókhoz” kötik azt az álhírt is, amely szerint szerint Harris részt vett egy cserbenhagyásos gázolásban még 2011-ben.
Korábban lapunk is foglalkozott azzal, hogy a mesterséges intelligencia segítségével gyártott, tömegek megtévesztéséért gyártott hamis fotók a választási eredmények alakulására is hatással lehetnek. Donald Trumpról például a közösségi médiában rendre felbukkannak olyan fotók, amelyek a republikánus elnökjelöltet rabruhában ábrázolják.
Amint arról az Infostart a Floridai Állami Egyetem szombaton ismertetett becslésére hivatkozva beszámolt: a közel 168 millió regisztrált szavazó közül több mint 75 millióan éltek a korai szavazás lehetőségével. Az amerikai elnökválasztást november 5-én tartják, amiről lapunk is élőben közvetít majd.