„Itt csak a következőket tudom elmondani: valóban vannak kapcsolatok egyes kormányhivatalok vonalán, és ezek az utóbbi időben intenzívebbé váltak. De más részleteket nem tudok mondani” – felelt Peszkov arra a kérdésre, hogy miért beszél Donald Trump amerikai elnök a Vlagyimir Putyin orosz államfővel való kapcsolattartásról, miközben a Kreml szerint az amerikai kormányzat részéről nincsenek erre vonatkozó jelzések.
A Kreml szóvivője üdvözölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter kijelentését, miszerint az egypólusú rendszer anomália, a multipolaritás a mai valóság. A szóvivő szerint ezek a szavak összhangban vannak Oroszország látásmódjával.
Trumpnak a gázai lakosok áttelepítésére vonatkozó kijelentésére reagálva azt mondta, a Kreml „meghallotta” amerikai elnök szavait, de felhívta a figyelmet arra is, hogy az arab országok elutasítják az ötletet. Hangsúlyozta, hogy Oroszország az ENSZ által elfogadott, kétországi megoldást célzó palesztin megközelítéséből indul ki. „Ezt támogatjuk, és úgy gondoljuk, hogy ez az egyetlen lehetséges opció” – mondta.
„Az őrülettel határosnak” nevezte Volodimit Zelenszkij ukrán elnöknek azt a követelését, hogy Ukrajna atomfegyverhez jusson. Mint mondta, a Kreml arra számít, hogy Európa felfogja az „abszurditását és potenciális veszélyét” azon kérdés megvitatásának, hogy Kijevet atomfegyverekkel lássák el.
Egyúttal megismételte Moszkva álláspontját, miszerint Zelenszkij nem legitim elnöke Ukrajnának, de ennek ellenére „az orosz fél továbbra is nyitott a tárgyalásokra”.
(MTI)