Az éles értékelés egy, az ENSZ által támogatott szervezet jelentésének hétfői közzétételét követte, amely szerint májusra valószínűleg éhínség várható Gázában, ha nem érnek véget az Izrael és a Hamász fegyveresei közötti harcok, amelyek több mint öt hónapja folynak a 2,3 milliós palesztin enklávéban - jelenti a Reuters. A főbiztos beszédét ide kattintva nézhetjük meg a Youtube videómegosztón.
„Izrael folyamatosan korlátozza a segélyek Gázába való bejutását, melynek mértéke, valamint az ellenségeskedés folytatásának módja, elérheti az éhezés háborús módszerként való alkalmazásának szintjét, ami háborús bűn" - mondta az ENSZ emberi jogi főképviselője Volker Turk.
Míg a segélyszervezetek Izraelt hibáztatják Gáza blokádjáért, Benjamín Netanjáhú miniszterelnök kormánya azt állítja, hogy lehetővé teszi a segélynyújtást, és az ENSZ és a segélyszervezetek hibásak a szállítás mennyiségével és ütemével kapcsolatos problémákért.
Turk kijelentésére a genfi izraeli diplomáciai képviselet úgy reagált, hogy: „Izrael mindent megtesz, hogy elárassza Gázát segélyekkel, beleértve a szárazföldi- , légi- és tengeri segélyeket is. Azonban az ENSZ-nek is fel kell ezrért lépnie."
A megszállóként viselt felelősség
Gázai megszálló hatalomként Izrael köteles gondoskodni a lakosság élelmezéséről és orvosi ellátásáról, valamint elősegíteni a segélyszállítmányok bejuttatására törekvő humanitárius szervezetek munkáját – áll Turk közleményében.
Az Integrált Élelmiszerbiztonsági Fázisú Szervezet (IPC) hétfői jelentése szerint az alultápláltság és az élelmiszer-ellátás bizonytalansága valószínűleg meghaladta az éhínség mértékét Gáza északi részén, és az éhezéssel összefüggő halálozási ráta valószínűleg hamarosan eléri az éhínség mértékét.
„Az elmúlt hetekben, sőt hónapokban látott túlélési stratégiák szerint az emberek madáreledelt, állati takarmányt, vadfüveket és gazokat esznek" - mondta Jens Laerke, az ENSZ Humanitárius Hivatalának (OCHA) szóvivője. Azonban mára „ezeket már mind megették. Ezen már túl vagyunk. Szó szerint semmi sem maradt."
Turk kijelentette, hogy a válságot „emberi viselkedés okozta", és sürgette az összes államot, hogy gyakoroljon nyomást Izraelre, hogy megkönnyítse a segélyszállítást Gázába. „Teljes mértékben helyre kell állítani az alapvető szolgáltatásokat, beleértve az élelmiszer-, víz-, áram- és üzemanyagellátást" - követelte Turk.
A tragikus állapotokkal az alábbi cikkünkben foglalkoztunk részletesen: