A 4 milliárd dolláros vízerőmű építése 2011-ben kezdődött, és Afrikában a legnagyobb ilyen létesítménynek számít. A gát várhatóan több mint 6000 megawatt villamos energiát termel majd – kétszer annyit, mint Etiópia jelenlegi kapacitása –, ezzel lehetővé téve, hogy a kelet-afrikai ország nettó energiaexportőrré váljon – számol be róla a France24.
Abiy Ahmed etióp miniszterelnök a törvényhozáshoz intézett beszédében hangsúlyozta, hogy országa szeptemberben tervezi a hivatalos felavatást. „Vannak, akik szerint a gátat le kellene bontani – mi azonban elkötelezettek vagyunk: felavatjuk” – fogalmazott. Hozzátette: Etiópia célja nem az, hogy a szomszédos országok – Egyiptom vagy Szudán – rovására fejlődjön. „Hiszünk a közös haladásban, a közös energiában és a közös vízben. Egy ember jóléte mindenki jólétét kell, hogy jelentse.”
Fotó: X/@ETEmbassyJIB
Feszültség
A gát megépítése ugyanakkor régóta éles diplomáciai feszültséget kelt Kairó és Addisz-Abeba között. Egyiptom a gyarmati időkből származó megállapodásokra hivatkozva – amelyek kedvező vízelosztást biztosítottak számára – próbálja érvényesíteni vízhasználati jogait. Ezeket a megállapodásokat azonban más, a Nílus mentén fekvő országok – így Etiópia – soha nem ismerték el kötelezőnek, és méltányosabb vízmegosztást követelnek.
A két ország közötti tárgyalások évek óta nem hoztak áttörést. Egyik kulcskérdés, hogy Etiópia mekkora vízhozamot hajlandó biztosítani aszályos időszakban. Egyiptom több mint 100 millió lakosa, valamint mezőgazdasági termelésének zöme szinte teljes egészében a Nílustól függ.
A Nagy Etióp Reneszánsz Gát (GERD) megvalósítása miatt a konfliktus korábban annyira éleződött, hogy elemzők katonai összecsapás lehetőségét sem zárták ki. Az utóbbi időben azonban Etiópia regionális támogatást szerzett: több felső folyásvidéki ország, köztük Uganda, csatlakozott egy új megállapodáshoz, amely a Nílus vízkészleteinek igazságosabb elosztását célozza. Ez az úgynevezett Nílus-medencei kezdeményezés 2023 októberében lépett hatályba, Egyiptom és Szudán aláírása nélkül.
A 1800 méter hosszú és 175 méter magas gát a szudáni határ közelében épült, körülbelül 500 kilométerre északnyugatra Addisz-Abebától. A mögötte kialakított víztározó akár 74 milliárd köbméter vizet is képes befogadni – ez a mennyiség önmagában elegendő ahhoz, hogy Egyiptom vízhasználatát jelentősen befolyásolja.
Kairó részéről egyelőre nem érkezett hivatalos reakció az etióp bejelentésre.