3p

Etiópia csütörtökön bejelentette, hogy elkészült a Nagy Etióp Reneszánsz Gát (GERD) építésével a Kék-Níluson, amely évek óta viták tárgya Kairóval. A létesítmény kulcsfontosságú Etiópia számára, ugyanakkor Egyiptom – amely a folyóra alapozza vízellátását és mezőgazdaságát – egzisztenciális fenyegetésként tekint a projektre.

A 4 milliárd dolláros vízerőmű építése 2011-ben kezdődött, és Afrikában a legnagyobb ilyen létesítménynek számít. A gát várhatóan több mint 6000 megawatt villamos energiát termel majd – kétszer annyit, mint Etiópia jelenlegi kapacitása –, ezzel lehetővé téve, hogy a kelet-afrikai ország nettó energiaexportőrré váljon – számol be róla a France24.

Abiy Ahmed etióp miniszterelnök a törvényhozáshoz intézett beszédében hangsúlyozta, hogy országa szeptemberben tervezi a hivatalos felavatást. „Vannak, akik szerint a gátat le kellene bontani – mi azonban elkötelezettek vagyunk: felavatjuk” – fogalmazott. Hozzátette: Etiópia célja nem az, hogy a szomszédos országok – Egyiptom vagy Szudán – rovására fejlődjön. „Hiszünk a közös haladásban, a közös energiában és a közös vízben. Egy ember jóléte mindenki jólétét kell, hogy jelentse.”

A nagy nílusi gát avató ünnepségén etióp nemzeti zászlók sokasága üdvözölte
A nagy nílusi gát avató ünnepségén etióp nemzeti zászlók sokasága üdvözölte
Fotó: X/@ETEmbassyJIB

Feszültség

A gát megépítése ugyanakkor régóta éles diplomáciai feszültséget kelt Kairó és Addisz-Abeba között. Egyiptom a gyarmati időkből származó megállapodásokra hivatkozva – amelyek kedvező vízelosztást biztosítottak számára – próbálja érvényesíteni vízhasználati jogait. Ezeket a megállapodásokat azonban más, a Nílus mentén fekvő országok – így Etiópia – soha nem ismerték el kötelezőnek, és méltányosabb vízmegosztást követelnek.

A két ország közötti tárgyalások évek óta nem hoztak áttörést. Egyik kulcskérdés, hogy Etiópia mekkora vízhozamot hajlandó biztosítani aszályos időszakban. Egyiptom több mint 100 millió lakosa, valamint mezőgazdasági termelésének zöme szinte teljes egészében a Nílustól függ.

A Nagy Etióp Reneszánsz Gát (GERD) megvalósítása miatt a konfliktus korábban annyira éleződött, hogy elemzők katonai összecsapás lehetőségét sem zárták ki. Az utóbbi időben azonban Etiópia regionális támogatást szerzett: több felső folyásvidéki ország, köztük Uganda, csatlakozott egy új megállapodáshoz, amely a Nílus vízkészleteinek igazságosabb elosztását célozza. Ez az úgynevezett Nílus-medencei kezdeményezés 2023 októberében lépett hatályba, Egyiptom és Szudán aláírása nélkül.

A 1800 méter hosszú és 175 méter magas gát a szudáni határ közelében épült, körülbelül 500 kilométerre északnyugatra Addisz-Abebától. A mögötte kialakított víztározó akár 74 milliárd köbméter vizet is képes befogadni – ez a mennyiség önmagában elegendő ahhoz, hogy Egyiptom vízhasználatát jelentősen befolyásolja.

Kairó részéről egyelőre nem érkezett hivatalos reakció az etióp bejelentésre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ukrajna bekérette a magyar nagykövetet
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:08
„Olekszandr Miscsenko, Ukrajna külügyminiszter-helyettese Heizer Antal ukrajnai magyar nagykövettel folytatott találkozóján hangsúlyozta: az ukrán fél számára nyilvánvaló, hogy a Magyarországon uralkodó politikai erők minden körülmények között belpolitikai harcba próbálják belerángatni Ukrajnát” – fogalmaz az ukrán külügy.
Nemzetközi Kína megkíméli a francia konyakgyártókat a dömpingvámoktól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 12:33
Peking mentesíti a legnagyobb francia konyakgyártókat – köztük a Pernod Ricard-t, az LVMH-t és a Rémy Cointreau-t – az Európai Unióból származó brandyre kivetett akár 35 százalékos dömpingvámok alól, feltéve, hogy termékeiket minimum áron értékesítik a kínai piacon.
Nemzetközi Oroszország „széles körben” vet be vegyi fegyvereket Ukrajnában – állítja a holland védelmi miniszter
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 11:01
Holland és német hírszerzési források szerint Oroszország kiterjedten alkalmaz tiltott vegyi fegyvereket az Ukrajna elleni háborúban – közölték pénteken. A jelentések szerint orosz erők fojtógázt dobnak le drónokról, hogy ezzel kényszerítsék a lövészárkokban rejtőző ukrán katonákat a kimászásra, ahol célba veszik őket.
Nemzetközi Törékeny a béke a két milliárdos népességű atomhatalom között
Káncz Csaba | 2025. július 4. 10:09
A BRICS+ csúcstalálkozó küszöbén India és Kína óvatos közeledése újabb incidensekkel néz szembe, a határfeszültségektől kezdve a regionális rivalizálásig. A Kínából érkező beruházásokat szigorúan ellenőrzik: a kulcsfontosságú ágazatokat nagyító alá veszik, és több kínai alkalmazás („app”) továbbra is be van tiltva. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Szomorú meglepetés Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:49
Az elemzők által vártnál erőteljesebben csökkentek a német feldolgozóipari megrendelések májusban havi szinten a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése szerint.
Nemzetközi Ebben Putyin Oroszországa az első
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:25
Oroszország csütörtökön bejelentette, hogy elfogadta Afganisztán új nagykövetének megbízólevelét, így elsőként ismeri el hivatalosan a tálib vezetést.
Nemzetközi Washington újabb szankciókkal veszi célba Irán bevételeit
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 07:01
Az Egyesült Államok újabb gazdasági szankciókat jelentett be az iráni olajkereskedelem és a Hezbollah pénzügyi hálózatai ellen, amelynek célja Teherán bevételi forrásainak elvágása.
Nemzetközi A bolíviai kongresszusban elszabadultak az indulatok a kínai–orosz lítiumügyletek miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 06:40
A bolíviai kongresszus alsóházában csütörtökön a képviselők vízzel öntötték le, és szeméttel dobálták meg Alejandro Gallardo energiaügyi minisztert, miközben dulakodás tört ki a kínai és orosz cégekkel kötött, mintegy 2 milliárd dollár értékű lítiumszerződések ügyében.
Nemzetközi India ellentmond Kínának az utódlás kérdésében
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 06:20
Egy magas rangú indiai kormánytag ritka és határozott nyilatkozatban állt ki amellett, hogy kizárólag a Dalai Láma és az általa létrehozott szervezet jogosult kijelölni a tibeti buddhizmus következő spirituális vezetőjét – ezzel közvetlenül ellentmondva Kína régóta hangoztatott álláspontjának.
Nemzetközi Meloni elszánta magát: megcsinálja, amiről Mussolini és Berlusconi csak álmodott?
Kollár Dóra | 2025. július 4. 05:44
Az olasz miniszterelnök és kormánya megvalósítaná minden idők egyik legismertebb hídprojektjét a NATO szárnya alatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG