Donald Trump elnök kormányzata ambiciózus célt tűzött ki: 90 napon belül 90 kétoldalú kereskedelmi megállapodást kíván tető alá hozni. Azonban már a kezdeti lépések is rávilágítanak arra, milyen nehézségekkel kell szembenézniük a kereskedelmi háború gyors rendezése érdekében – foglalja össze a Reuters.
Hétfőn Maroš Šefčovič, az Európai Unió kereskedelmi biztosa lesz az első külföldi tárgyalópartnerek egyike, aki Washingtonba látogat, hogy sürgős egyeztetéseket folytasson a Trump által április 2-án bejelentett magas vámokról. Az EU az Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi partnere: a két fél közötti áruforgalom tavaly közel elérte az 1000 milliárd dollárt.

Fotó: X/Maroš Šefčovič
Šefčovič washingtoni látogatása idején azonban Trump fő vámtárgyalója, Scott Bessent pénzügyminiszter nem tartózkodik majd a fővárosban: Buenos Airesbe utazik, hogy támogatását fejezze ki Argentína gazdasági reformjai iránt – annak ellenére, hogy az ország az USA-val mindössze évi 16,3 milliárd dollárnyi kereskedelmet bonyolít le.
Párhuzamosságok
Bessent távolléte kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a Trump-kormány mennyire képes hatékonyan levezényelni ennyi párhuzamos tárgyalást, és valóban van-e esély a 90 megállapodás 90 nap alatti megkötésére.
A Fehér Ház kereskedelmi tanácsadója, Peter Navarro pénteken a Fox Business Networknek ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy Bessent, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője, Jamieson Greer, valamint a kereskedelmi miniszter, Howard Lutnick képesek lesznek teljesíteni a küldetést.
„Le fogjuk bonyolítani a 90 megállapodást 90 nap alatt. Lehetséges” – mondta. Végső soron Trump, „a főnök” lesz a főtárgyaló – tette hozzá Navarro. „Semmi sem történik anélkül, hogy ő alaposan át ne tekintené.”
Trump a héten indította el a 90 napos visszaszámlálást, amikor átmenetileg felfüggesztette a magasabb vámok bevezetését több ország esetében. A döntésre azután került sor, hogy a pénzpiacok hevesen reagáltak: megnőtt a recesszióval és inflációval kapcsolatos félelem. Trump szerint ez a három hónapos türelmi idő lehetőséget ad arra, hogy a felek kétoldalú egyezségeket kössenek az Egyesült Államokkal.