5p

Jelenleg az Egyesült Államoknak nagyobb szüksége van Kína exportjára, mint Kínának az amerikai piacra. Kínának sok megtakarítása van, és könnyen alkalmazkodhat ehhez a kereskedelmi háborúhoz, ráadásul sok termékét átirányíthatja belföldi fogyasztásra. Káncz Csaba jegyzete.

Az Egyesült Államok és Kína között kiéleződő kereskedelmi háború túllépett a kétoldalú gazdasági vitán, és globális geopolitikai konfrontációvá fejlődött. Az emelkedő vámok gazdasági következményei várhatóan széleskörű következményekkel járnak, beleértve a globális ellátási láncok átstrukturálását és a stratégiai kapcsolatok átrendeződését mind a régióban, mind a világban.

Bár Trump indította a kereskedelmi háborút Kína gazdasági felemelkedésének megfékezésére, az eddigi eredmények e célok megfordulását jelzik – Kína pozíciójának megerősítését a globális kereskedelemben, és az Egyesült Államok befolyásának és reputációjának erodálását a kulcsfontosságú regionális szövetségesek között.

A bizalmi szakadék

Talán a legnegatívabb elem nem is gazdasági, hanem pszichológiai. Azáltal, hogy Trump kormányzata a politikákat bejelenti, majd megváltoztatja, majd újra bejelenti, a bizalmi szakadék egyre nő.

Visszanyal a fagyi?
Visszanyal a fagyi?
Fotó: Depositphotos

A bizalom pedig, ha egyszer elveszett, évekbe telik, amíg újra felépül. Márpedig itt az USA és Kína – a hidegháború utáni rend két fő pillére – távolodik el egymástól, negatív következményekkel a fogyasztókra és a világgazdaságra nézve.

Rosszul előkészített játszma

Az Egyesült Államok rosszul játszik Kínával szemben – érvel Adam S. Posen, a Peterson Institute für International Economics befolyásos közgazdásza a Foreign Affairs-ben megjelent esszéjében. Jelenleg – írja Posen – az Egyesült Államoknak nagyobb szüksége van Kína exportjára, mint Kínának az amerikai piacra. Kínának sok megtakarítása van, és könnyen alkalmazkodhat ehhez a kereskedelmi háborúhoz, ráadásul sok termékét átirányíthatja belföldi fogyasztásra, érvel Posen. 

„Tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok gazdasága teljes mértékben a létfontosságú áruk (gyógyszerkészletek, olcsó elektronikai chipek, kritikus ásványi anyagok) kínai forrásaitól függ, igazi vakmerőség, ha a kereskedelem leállítása előtt nem biztosítanak alternatív beszállítókat vagy megfelelő hazai termelést. Azzal, hogy fordítva csinálja, a kormányzat pontosan olyan károkat okoz, amilyeneket meg akar előzni”.

A méret számít

Kurt Campbell és Rush Doshi ugyancsak a prominens Foreign Affairs-ben rámutat, hogy a méret mind katonai, mind gazdasági szempontból számít. Kínának körülbelül négyszer több lakosa van, mint az Egyesült Államoknak. Ezért a világuralomért folytatott küzdelem feltételei nem azonosak. „Kína az időre és a tömegre fogad, az Egyesült Államoknak és partnereinek kohézióra és kollektív befolyásra kell törekednie” – jegyzi meg a szerzőpáros.

A Trump-kormány azonban éppen ezt teszi lehetetlenné. Nemcsak büntetővámokat vet ki azokra a szigetekre, ahol csak pingvinek élnek, hanem megsérti az Egyesült Államok hagyományos szövetségeseit is.

Pekingben ezt a tevékenységet valószínűleg szórakozottan és nyugodtan szemlélik, mert Campbell és Doshi szerint „Kína termelőkapacitásai háromszor nagyobbak, mint az Egyesült Államoké – és ez bizony döntő előny a katonai és technológiai versenyben”. Campbell és Doshi szerint ez viszont azt jelenti, hogy „Washington jobban függ a szövetségesektől és partnerektől, mint valaha”.

Az amerikai fővárosban azonban az arrogancián kívül mást nem látni, nemhogy egy jól átgondolt stratégiát. „Egyszerűen nevetséges, ahogy a Fehér Ház megpróbálja mindezt szépíteni” – panaszkodik a Wall Street Journal. „A valóságban Trump naponta improvizál.”

Stratégiai következmények Kelet-Ázsiában

A jelenlegi vihar hozzájárul Kelet-Ázsia csendes, de jelentős átrendeződéséhez. Az Egyesült Államok fő szövetségesei, például Dél-Korea és Japán egyre inkább Kína felé araszolnak annak gazdasági mérete és földrajzi közelsége miatt. 2023-ban a Kína és Dél-Korea közötti kereskedelem értéke elérte a 310 milliárd dollárt, a Kína és Japán közöttié pedig meghaladta a 330 milliárd dollárt. Ezzel szemben mindkét ország mindössze 230 milliárd dollár körüli kereskedést folytatott az Egyesült Államokkal. Ez a tendencia aláhúzza a gazdasági pragmatizmus által az ideológiával szembeni eltolódást.

A folyamatban lévő kereskedelmi háború elkezdte aláásni az Egyesült Államok vezette szövetségek hitelességét a régióban. Dél-Korea részvétele a Kína által vezetett kezdeményezésekben, például a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségben (RCEP), a Peking felé való növekvő hajlamot jelzi.

Ha Washington folytatja a protekcionista politikát anélkül, hogy életképes gazdasági alternatívákat kínálna, a regionális szövetségesek elkezdhetik fedezni a téteiket. Ez az Egyesült Államok által vezetett védelmi kezdeményezésekben, közös hadgyakorlatokon és diplomáciai fórumokon való részvétel csökkenését eredményezheti, ami mélyreható átalakulást jelentene a régió geopolitikai tájképében.

És Kína nem csak a saját szomszédságára tekint. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök pénteken Pekingben találkozott Hszi elnökkel. Kína egy mélyebb európai-kínai kereskedelmi partnerség javaslatát hozta elő, hogy válaszoljon Trump vámjaira.

A hidegháborús korszak amerikai vezetési architektúrája egyre kevésbé alkalmas a kölcsönös gazdasági függőség által meghatározott világra. Kína ezt a konfrontációt nem csupán kereskedelmi vitának tekinti, hanem nemzeti elszántságának stratégiai próbájaként is. Peking távol áll attól, hogy meghátráljon, hanem megduplázódik – bízik abban, hogy erősebben és globálisan elkötelezettebben tud kikerülni a konfliktusból.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Brutális orosz támadás érte egy ukrán város központját – Zelenszkij kemény választ követel a világtól
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 20:21
Legkevesebb 34 ember életét vesztette, több mint száz pedig megsebesült, amikor rakétatalálatok érték az Ukrajna északkeleti részén fekvő Szumi városközpontját vasárnap délelőtt.
Nemzetközi A britek az EU-val való kereskedelem újraépítését várják a kormánytól
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 16:21
A szabad kereskedelem Európával fontosabb a britek számára, mint bármilyen megállapodás Donald Trumppal – derül ki egy új kutatásból.
Nemzetközi Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok a polgári nukleáris megállapodás felé tart
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 15:31
A két ország előzetes megállapodást ír alá – jelentette be Chris Wright amerikai energiaügyi miniszter vasárnap a szaúdi fővárosban.
Nemzetközi Az EU kereskedelmi biztosát nem fogadja majd az amerikai pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 13:59
Maroš Šefčovič hétfőn érkezik Washingtonba, de potenciális partnere Scott Bessent épp külföldre utazik.
Nemzetközi Újabb furcsaság a román elnökválasztási kampányban
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 13:19
A liberális USR párt csak a saját jelölje mellett kampányolhat – döntötte el a választási bizottság.
Nemzetközi „Szabadságvárost” építenének Grönlandon amerikai techmogulok
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 10:46
A Szilícium-völgy néhány techbefektetője egy libertariánus utópia lehetséges helyszíneként tekint a jeges szigetre.
Nemzetközi A spanyol lakhatási válság kezelésének tanulságai
Bózsó Péter | 2025. április 13. 10:01
Nem hatotta meg az ibériaikat a januárban bejelentett lakhatási program, tiltakozó tömegek vonultak utcára.
Nemzetközi Trump „gyarmati típusú” zsarolással venné át a gázvezetéket
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 09:15
Az Egyesült Államok „ellenőrzést követel” Ukrajnától a kulcsfontosságú, korábban Európába, és Magyarországra is orosz gázt szállító vezetéken.
Nemzetközi A szerb elnök új mozgalmat indított
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 08:44
Aleksandar Vučić szombaton Belgrádban a Nem adjuk Szerbiát! rendezvényen elindította országos mozgalmát.
Nemzetközi Az Egyesült Államok közvetlenül Iránnal tárgyalt
Privátbankár.hu | 2025. április 13. 07:59
A Fehér Ház konstruktívnak és pozitívnak minősítette az első egyeztetést Iránnal utóbbi atomprogramjáról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG