5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelenleg az Egyesült Államoknak nagyobb szüksége van Kína exportjára, mint Kínának az amerikai piacra. Kínának sok megtakarítása van, és könnyen alkalmazkodhat ehhez a kereskedelmi háborúhoz, ráadásul sok termékét átirányíthatja belföldi fogyasztásra. Káncz Csaba jegyzete.

Az Egyesült Államok és Kína között kiéleződő kereskedelmi háború túllépett a kétoldalú gazdasági vitán, és globális geopolitikai konfrontációvá fejlődött. Az emelkedő vámok gazdasági következményei várhatóan széleskörű következményekkel járnak, beleértve a globális ellátási láncok átstrukturálását és a stratégiai kapcsolatok átrendeződését mind a régióban, mind a világban.

Bár Trump indította a kereskedelmi háborút Kína gazdasági felemelkedésének megfékezésére, az eddigi eredmények e célok megfordulását jelzik – Kína pozíciójának megerősítését a globális kereskedelemben, és az Egyesült Államok befolyásának és reputációjának erodálását a kulcsfontosságú regionális szövetségesek között.

A bizalmi szakadék

Talán a legnegatívabb elem nem is gazdasági, hanem pszichológiai. Azáltal, hogy Trump kormányzata a politikákat bejelenti, majd megváltoztatja, majd újra bejelenti, a bizalmi szakadék egyre nő.

Visszanyal a fagyi?
Visszanyal a fagyi?
Fotó: Depositphotos

A bizalom pedig, ha egyszer elveszett, évekbe telik, amíg újra felépül. Márpedig itt az USA és Kína – a hidegháború utáni rend két fő pillére – távolodik el egymástól, negatív következményekkel a fogyasztókra és a világgazdaságra nézve.

Rosszul előkészített játszma

Az Egyesült Államok rosszul játszik Kínával szemben – érvel Adam S. Posen, a Peterson Institute für International Economics befolyásos közgazdásza a Foreign Affairs-ben megjelent esszéjében. Jelenleg – írja Posen – az Egyesült Államoknak nagyobb szüksége van Kína exportjára, mint Kínának az amerikai piacra. Kínának sok megtakarítása van, és könnyen alkalmazkodhat ehhez a kereskedelmi háborúhoz, ráadásul sok termékét átirányíthatja belföldi fogyasztásra, érvel Posen. 

„Tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok gazdasága teljes mértékben a létfontosságú áruk (gyógyszerkészletek, olcsó elektronikai chipek, kritikus ásványi anyagok) kínai forrásaitól függ, igazi vakmerőség, ha a kereskedelem leállítása előtt nem biztosítanak alternatív beszállítókat vagy megfelelő hazai termelést. Azzal, hogy fordítva csinálja, a kormányzat pontosan olyan károkat okoz, amilyeneket meg akar előzni”.

A méret számít

Kurt Campbell és Rush Doshi ugyancsak a prominens Foreign Affairs-ben rámutat, hogy a méret mind katonai, mind gazdasági szempontból számít. Kínának körülbelül négyszer több lakosa van, mint az Egyesült Államoknak. Ezért a világuralomért folytatott küzdelem feltételei nem azonosak. „Kína az időre és a tömegre fogad, az Egyesült Államoknak és partnereinek kohézióra és kollektív befolyásra kell törekednie” – jegyzi meg a szerzőpáros.

A Trump-kormány azonban éppen ezt teszi lehetetlenné. Nemcsak büntetővámokat vet ki azokra a szigetekre, ahol csak pingvinek élnek, hanem megsérti az Egyesült Államok hagyományos szövetségeseit is.

Pekingben ezt a tevékenységet valószínűleg szórakozottan és nyugodtan szemlélik, mert Campbell és Doshi szerint „Kína termelőkapacitásai háromszor nagyobbak, mint az Egyesült Államoké – és ez bizony döntő előny a katonai és technológiai versenyben”. Campbell és Doshi szerint ez viszont azt jelenti, hogy „Washington jobban függ a szövetségesektől és partnerektől, mint valaha”.

Az amerikai fővárosban azonban az arrogancián kívül mást nem látni, nemhogy egy jól átgondolt stratégiát. „Egyszerűen nevetséges, ahogy a Fehér Ház megpróbálja mindezt szépíteni” – panaszkodik a Wall Street Journal. „A valóságban Trump naponta improvizál.”

Stratégiai következmények Kelet-Ázsiában

A jelenlegi vihar hozzájárul Kelet-Ázsia csendes, de jelentős átrendeződéséhez. Az Egyesült Államok fő szövetségesei, például Dél-Korea és Japán egyre inkább Kína felé araszolnak annak gazdasági mérete és földrajzi közelsége miatt. 2023-ban a Kína és Dél-Korea közötti kereskedelem értéke elérte a 310 milliárd dollárt, a Kína és Japán közöttié pedig meghaladta a 330 milliárd dollárt. Ezzel szemben mindkét ország mindössze 230 milliárd dollár körüli kereskedést folytatott az Egyesült Államokkal. Ez a tendencia aláhúzza a gazdasági pragmatizmus által az ideológiával szembeni eltolódást.

A folyamatban lévő kereskedelmi háború elkezdte aláásni az Egyesült Államok vezette szövetségek hitelességét a régióban. Dél-Korea részvétele a Kína által vezetett kezdeményezésekben, például a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségben (RCEP), a Peking felé való növekvő hajlamot jelzi.

Ha Washington folytatja a protekcionista politikát anélkül, hogy életképes gazdasági alternatívákat kínálna, a regionális szövetségesek elkezdhetik fedezni a téteiket. Ez az Egyesült Államok által vezetett védelmi kezdeményezésekben, közös hadgyakorlatokon és diplomáciai fórumokon való részvétel csökkenését eredményezheti, ami mélyreható átalakulást jelentene a régió geopolitikai tájképében.

És Kína nem csak a saját szomszédságára tekint. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök pénteken Pekingben találkozott Hszi elnökkel. Kína egy mélyebb európai-kínai kereskedelmi partnerség javaslatát hozta elő, hogy válaszoljon Trump vámjaira.

A hidegháborús korszak amerikai vezetési architektúrája egyre kevésbé alkalmas a kölcsönös gazdasági függőség által meghatározott világra. Kína ezt a konfrontációt nem csupán kereskedelmi vitának tekinti, hanem nemzeti elszántságának stratégiai próbájaként is. Peking távol áll attól, hogy meghátráljon, hanem megduplázódik – bízik abban, hogy erősebben és globálisan elkötelezettebben tud kikerülni a konfliktusból.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Példátlan dráma Németországban – kínos bukással indított a Merz-kormány
Wéber Balázs | 2025. május 6. 19:06
A német köztársaság történetében még soha nem volt példa arra, hogy egy kancellárjelölt elbukjon a parlamenti szavazás első fordulójában. Friedrich Merzcel most ez történt, miután koalíciójából számos képviselő szembefordult vele. Másodjára már megválasztották, de ennél rosszabbul aligha kezdődhetett volna a kormányzása. Mi áll a háttérben? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi A Vatikánban holnap délutántól lekapcsolják az internetet
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 18:47
Vatikánváros teljes területén kikapcsolják a mobiltelefonokhoz és más hasonló eszközökhöz szükséges jelet a május 7-én kezdődő konklávé teljes idejére – jelentette be a vatikáni kormányzóság.
Nemzetközi Támadás érte az Euróvízió ukrán versenyzőjének otthonát
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 16:59
Orosz tüzérségi támadás pusztította el Hrisztina Sztarikova ukrán eurovíziós versenyző otthonát Mirnográd városában.
Nemzetközi Mégis megvan az új német kancellár: másodszorra megválasztották Friedrich Merzet
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 16:35
A német Bundestag második nekifutásra kancellárrá választotta a CDU elnökét, Friedrich Merzet.  
Nemzetközi Vihar előtti csend az európai reptereken
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 16:11
Példátlan repülőtéri káosz, sőt, a repülésbiztonság összeomlása fenyeget Európában a nyári utazási szezonban, akkora a munkaerőhiány – figyelmeztetnek a légi közlekedésben. Előrejelzések szerint Ausztriában, Németországban, Magyarországon, de a görögöknél és a törököknél is súlyos helyzet várható.
Nemzetközi Mit titkol a spanyol kormány? – válaszokat vár a spanyol Néppárt
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 15:43
A spanyol Néppárt (PP) vizsgálóbizottságot szeretne felállítani a parlamenti áramszünet ügyében, hogy kiderüljön az igazság.
Nemzetközi Teljesen átalakul a háború természete: új valóság a harctereken
Káncz Csaba | 2025. május 6. 15:01
A mesterséges intelligencia részvétele a hadviselésben nem egyszerűen csak felgyorsítja a megszokott dinamikát. Az emberi időzítésre, emberi etikára és emberi kockázati számításokra épülő világot arra kényszeríti, hogy megküzdjön egy olyan harctéren, amelyet egyre inkább a gépek logikája irányít. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Az Európai Unió vezetőinek üzent a kínai elnök
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 14:34
A stabil és kiegyensúlyozott kínai-európai viszony nemcsak a kölcsönös sikerek záloga, hanem a világ számára is iránymutató lehet – hangsúlyozta Hszi Csin-ping kínai államfő a Kína és az Európai Unió közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulója alkalmából az EU vezetőinek küldött üzenetében.
Nemzetközi Donald Trump szerint Oroszország tárgyalni akar
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 12:42
Donald Trump szerint Oroszország és Ukrajna is hajlandó lenne béketárgyalásra, miután az olajárak esése miatt Vlagyimir Putyin engedékenyebb lehet.
Nemzetközi Most fájhat Elon Musk feje, csúnya számok érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 11:35
Ez komoly visszaesés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG