Tegnap öt lövést adtak le Robert Fico szlovák kormányfőre a szlovákiai Nyitrabányán, miközben helyi lakosokkal találkozott egy kormányülés után. A golyók a gyomrát és a kezét érték, életveszélyes állapotba került, több órás műtétet kellett rajta végrehajtani. A legutolsó hírek szerint stabilizálták az állapotát, amely azonban továbbra is súlyos. Az európai és ezen belül a magyar közvéleményt sokkolták a történtek, európai kormányfő vagy elnök ellen utoljára 2003-ban követtek el merényletet. Akkor Zoran Gyingyics szerb miniszterelnököt gyilkolták meg Belgrádban a kormány épülete előtt. Önt teljesen váratlanul érték a történtek vagy benne volt a közhangulatban?
Nem teljesen váratlan, ami történt. Maga Fico is tett olyan megjegyzést néhány héttel ezelőtt, hogy ezek a borzasztó nagy politikai törésvonalak az országon belül egy merénylethez is elvezethetnek. (A szlovák kormányfő áprilisban, az elnökválasztás második fordulója után beszélt erről – a szerk.) Ez bejött, egy az egyben megjósolta. Tehát ezeket az ellentéteket komolyan kell venni.
Azt azért nem szabad elfelejteni, hogy nem egy kampányeseményen történt a merénylet, hanem egy kihelyezett kormányülés után. Ilyenkor az átlagosnál jobban fel kell készülni biztonsági szempontból, ami most nem történt meg – legalábbis nem a kívánatos módon és a helyzetnek megfelelően. Például nem állítottak fel kordonokat a terület köré (ahol az emberek a kormányfővel találkozhattak), és oda úgy be tudott menni egy személy, hogy fegyver volt nála. Ezt észre kellett volna venni. Ha felállítottak volna egy kaput, akkor fennakadt volna a szűrőn.
A felvételeken lehetett látni, hogy Fico nem volt nagyon körülvéve biztonságiakkal, akik szét voltak szórva a területen. Nem számítottak arra, hogy ez bekövetkezik és arra sem, hogy egy ilyen kis településen következik be. Szinte több volt a helyszínen a biztonsági ember, mint a közönség. A miniszterelnök pedig nem viselt golyóálló mellényt.
Bevett gyakorlat, hogy a kormányfők, elnökök golyóálló mellényt viselnek?
Igen, szoktak. Ilyen esetben kellett volna viselni. A magyar miniszterelnök például mindig visel golyóálló mellényt.
Mennyiben lehet hibáztatni a titkosszolgálatokat, biztonsági szerveket abban a tekintetben, hogy nem jelezték előre a veszélyt, illetve azt, hogy vannak radikális személyek?
Ezt nem tudták. Ismerik a radikális személyeket, de komolyabb jelzés valószínűleg nem volt – ha lett volna, akkor eleve nem ott tartották volna a kormányülést. Nyilvánvaló, hogy nagyon komoly biztonsági előkészületekre nem került sor.
Azt már lehet tudni, hogy az elkövető – hivatalosan még csak gyanúsított – egy 71 éves író, politikai aktivista. A múltja még nem teljesen ismert, de az kijelenthető, hogy nem szimpatizált a kormánnyal.
Sőt, kifejezetten utálta a kormányt, pedig ezen a területen (Nyitrabánya Szlovákia nyugati részén fekszik – a szerk.) Fico népszerű, szeretik. Tett például néhány, a szociális helyzetet javító intézkedést. Lehet, hogy ezért sem számoltak merénylettel.
Szlovák kormányzati szereplők azzal vádolják az ellenzéket és az ellenzéki sajtót, hogy gyűlöletet szítottak ellenük, és ez közrejátszott a történtekben. Robert Fico azt mondta áprilisban, hogy az államfő, Peter Pellegrini megválasztása után kialakult lincshangulat egy kormánypolitikus meggyilkolását eredményezheti. Mennyire megalapozottak ezek a vádak?
Teljesen megalapozottnak tartom őket. Ha követjük a szlovákiai eseményeket, láthatjuk, mekkora ellentétek vannak. Olyan nagy a gyűlölet a két tábor között, hogy annak majdnem egyenes következménye egy nyílt agresszió.
Magyarországra és a magyar politikai életre nézve milyen tanulsága van a történteknek?
Egyrészt az, hogy az ilyen típusú rendezvényeket jobban kell biztosítani. Igaz, a magyar miniszterelnök esetében ezeket elég jól biztosítják. Orbán Viktor esetében inkább zárt térbe szervezik ezeket a dolgokat és nem jelentik be, hogy mikor hová megy, ami szintén egy biztonsági intézkedés. A meghívottakat kiválogatják és ellenőrzik. A mostani esetben ez nem történt meg.
A tanulságot nyilván minden ország levonja csakúgy, mint a kormányőrséghez tartozók és a védett személyek biztonságáért felelős személyek. Magyarországon ez általában szokott működni, megvan, hogy melyik vezetőt ki védi. Általában a Terrorelhárító Központ intézi ezt, de van, akit a Készenléti Rendőrség véd.
És a politikai életre vonatkozóan mi a tanulság? Itthon is ennyire kiélezett a hangulat (több magyar internetes újságnál letiltották a kommentelési lehetőséget a merénylettel kapcsolatos cikkeknél a gyűlöletkeltő hozzászólások miatt – a szerk.)?
Valamivel jobb a helyzet. A szlovákoknál nagyon kiélezett a helyzet, számítani lehetett erre a merényletre. Persze nálunk is volt egy-két (fizikai) összetűzés a kampányban, de itt most kifejezetten olyan merényletről van szó, amely a miniszterelnök ellen irányult.
A történtek után várható-e, hogy megerősítik kormánypolitikusok, elsősorban Orbán Viktor miniszterelnök, illetve vezető ellenzéki politikusok védelmét? Fennáll-e a veszélye itthon egy merényletnek?
Magyarországon is megtörténhet, persze, tökéletes biztonság nincs sehol a világon. Abban egészen biztos vagyok, hogy a tanulságokat levonva meg fogják erősíteni a védelmet. Nem biztos, hogy ezt bejelentik, hiszen nem feltétlenül kell erre felhívni a média és a potenciális elkövetők figyelmét. Az alaptanulságokat pedig oktatás tárgyává teszik. Buta ember, aki a más kárán nem tanul.