A hatalmas napfolthalmaz, amely energiát és gázt lövellt a Föld felé, körülbelül két héten belül úból visszafordul a Föld felé. A tudósok szerint valószínűleg még mindig elég nagy és összetett lesz ahhoz, hogy további robbanásokat hozzon létre, amelyek elérhetik a Föld mágneses terét, ezzel ismét északi fényeket hozva létre.
Múlt hét szombat óta a Nap tovább pumpálja a megnövekedett sugárzást – kedden egy hatalmas napkitörés meg is zavarta a nagyfrekvenciás rádiókommunikációt világszerte. És ez a hiperaktív mégneses vihar nem az utolsó volt. A Nap közeledik az úgynevezett „napmaximumhoz” – egy 11 éves ciklus azon pontjához, amikor tevékenysége a legerősebb.
Ez akkor történik, amikor a Nap mágneses pólusai megfordulnak – ez a folyamat olyan napfoltokat hoz létre, amelyek anyagból égnek ki, és egyedi űridőjárást generálnak. Ez a napciklus a 25. azóta, hogy az emberek 1755-ben elkezdték szisztematikusan megfigyelni a napfoltokat. A tudósok szerint a vihar csendesnek ígérkezett, de végül a vártnál erősebbnek tűnik.
"A ciklus intenzitását ezeknek a napfoltoknak a száma becsüli meg. De ez valójában nem árulja el, milyen erősek lesznek a viharok, amikor elérik a Földet" - magyarázza Krista Hammond, a Met Office űridőjárás-előrejelzője a BBC-nek.
Sean Elvidge, a Birminghami Egyetem űrkörnyezet-professzora szerint a múlt hétvégi geomágneses vihar az elmúlt 30 év legkiemelkedőbb eseménye volt, a 2003-as legnagyobb vihar óta.
A nemzeti kockázati nyilvántartásban, amely a Covid-19-hez hasonló egészségügyi világjárványokat is lefedi, a szélsőséges űridőjárás „négyes” besorolást kapott a valószínűség és a hatás szempontjából. Az „egy” a legalacsonyabb kockázatú eseményekre vonatkozik, az „öt” pedig a legmagasabb. Ez a vihar olyan erősnek bizonyult, hogy G5-ös riasztási besorolást kapott – ez a legmagasabb a Met Office és az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala előrejelzői szerint.
A nyilvántartás szerint egy rendkívüli űrvihar, amely erősebb, mint a múlt hétvégi, halálokat és sérüléseket okozhat áramkimaradás miatt.
"Ezek a viharok azonban nem csak a szép fényekről szólnak, van egy árnyoldaluk is. Most technológiailag sokkal jobban függünk, mint a legutóbbi, 2003-as viharban. Nem is sejtik sokan, de rengeteg szolgáltatásunk az űrből származik, ami a gazdaságunk nagy részét összetartja.” – magyarázza Ian Muirhead, a Manchesteri Egyetem űrrendszerkutatója.