A Hayat Tahrir al-Sham (röviden HTS vagy magyar fordításban Levantei Felszabadítási Szervezet) az Egyesült Királyságban betiltott terrorszervezetnek minősül, de jelentős szerepet játszott Bassár el-Aszad elűzésében — foglalja össze a dilemmát a Politico. A brit kormány most felülvizsgálja az iszlamista szervezet betiltását.
Pat McFadden, az Egyesült Királyság kabinetminisztere „viszonylag gyors döntést” ígért a betiltott terrorszervezet, az Al-Kaida egykori „alválallkozójának” státuszáról.
A HTS-t az Egyesült Államok is terrorcsoportnak minősítette, és annak vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani, hosszú múltra tekinthet vissza a dzsihadista fegyveres harcokban, még mielőtt elszakadt volna az Al-Kaidától, és elkezdte átformálni a szervezetet az Aszad ellen harcoló helyi erővé.
Azóta megbékélő hangnemet fogadott el Szíria vallási kisebbségeivel, köztük a keresztényekkel szemben, és úgy tűnik, kulcsszerepet játszik az ország Aszad utáni vezetésében.
A fő, hogy jelenleg hogy viselkednek
Pat McFadden kabinetminiszter hétfőn azt mondta Sky News-nak: „Megfontoljuk. És azt hiszem, ez részben attól függ, hogy milyen lesz a csoport mostani viselkedése.” McFadden hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság „semmilyen döntést nem hozott ezzel kapcsolatban a hétvégén”, de a HTS státuszának áttekintésével kapcsolatban így nyilatkozott:
„Úgy gondolom, hogy viszonylag gyors döntésnek kell lennie, tehát eléggé gyorsan meg kell fontolni, tekintettel az országban kialakult helyzet gyors változására.”
Az Egyesült Királyság minisztere szerint al-Dzsolani retorikája a lázadók hétvégi Aszad felett aratott győzelme után bizakodásra ad okot. „Jó dolgokat mond a kisebbségek védelméről, az emberek jogainak tiszteletben tartásáról, úgyhogy a napokban meg fogjuk vizsgálni a kérdést.”
Hozzátette: „Reméljük, hogy ez igaz, de jelenleg olyan gyorsan változik a helyzet, hogy azt gondolom, hogy bárki, aki azt mondta, hogy biztos volt abban, hogy mi fog történni, arra azért nem lehetett mérget venni.”
Egy 12 éve hozott döntés elévülhet
Keir Starmer brit miniszterelnök, aki jelenleg hivatalos látogatáson a Közel-Keleten tartózkodik, egyetértett Aszad megbuktatásával vasárnap este, és üdvözölve a „barbár rezsim” végét.
John Sawers, a külföldi hírszerzés az MI6 korábbi vezetője vasárnap kijelentette, hogy az Egyesült Királyságnak felül kell vizsgálnia a Hayat Tahrir al-Sham betiltását. „Természetesen a Tahrir al-Sham által az elmúlt két hétben tapasztalt akciók egy felszabadító mozgalomé, nem pedig egy terrorszervezeté” – mondta a Sky Newsnak.
„Valójában meglehetősen nevetséges lenne, ha nem tudnánk kapcsolatba lépni az új szíriai vezetéssel egy 12 éves tilalom miatt” — érvelt.