Irán elhalasztotta a nőkre vonatkozó, szigorúbb öltözködési szabályokok kikényszerítéséről szóló törvény bevezetését, hogy „ne helyezze ezzel nyomás alá őket” — jelentette ki szerdán Mohammad Dzsavád Zaríf iráni alelnök a davosi találkozón — az MTI jelentése szerint.
Tűrni fogják
„Amikor Teherán utcáin mennek, találkozni fognak olyan nőkkel, akik nem fedik el hajukat. Ez ugyan törvénybe ütközik, de a kormány úgy döntött, hogy nem fog nyomás gyakorolni a nőkre” — hangsúlyozta az Iszlám Köztársaság alelnöke.
Maszúd Peszeskján iráni elnök nem léptette hatályba a vonatkozó törvényt „a parlamenti elnök, az ügyészség vezetősége, illetve a nemzetbiztonsági tanács más tagjainak hozzájárulásával” – ismertette Zaríf. „A helyes irányba haladunk. Ez még ugyan nem elegendő, de egy lépés a helyes irányba” – fűzte hozzá.
Iránban az 1979-es iszlám forradalom óta a nőknek kötelező fejkendőt viselniük, összhangban az iszlám öltözködési előírásokkal.
„Az erkölcs és a hidzsáb kultúrájának támogatásáról” szóló törvénytervezet tíz évig terjedő szabadságvesztéssel rendelné büntetni a muszlim öltözködési szabályokat megsértő nőket és pénzbírsággal sújtaná azokat, akik a sajtóban, illetve a közösségi médiában „a meztelenséget támogatják”.
Ne tegyék tönkre
Peszeskján már december elején jelezte a szabályozással kapcsolatos fenntartásait. „Fennáll a veszélye, hogy némely dolgokat tönkre tehetünk a társadalomban e törvénnyel” — hangsúlyozta az elnök. Hozzátette, hogy az ország vezetésének el kell kerülnie az olyan intézkedéseket, amelyek elidegeníthetik a néptől.
2022-ben az országban és nemzetközi szinten is bírálatokat váltott ki egy kurd származású fiatal nő, Mahsza Amini halála, akit a kendőviselési szabályok megsértése címén tartóztattak le, majd az őrizetben életét vesztette. Halála nyomán országos tüntetéshullám kezdődött, és tiltakozása jeleként számos nő nem visel fejkendőt közterületen vagy a nyilvánosság előtt.