Erről lesz szó a cikkben:
- Kamala Harris és Gavin Newsom megkopott barátsága
- Newsom kritikái a Demokrata Párt felé
- Gavin Newson és Ron DeSantis vitája
- Leáldozott a kedveskedő demokraták kora?
Az amerikai fogadóirodák 2028-as előrejelzéseiben a republikánus elnökjelölti listát nem meglepő módon Donald Trump leendő alelnöke, J.D. Vance vezeti – ez megfelel a hagyományoknak. Sokkal érdekesebb azonban a Demokrata Párt oldala, itt ugyanis Kamala Harris neve már nem tűnik fel, helyette a kaliforniai kormányzó, Gavin Newsom vezeti a listát; és úgy tűnik, 2028-ban tőle várnak majd sokat a demokraták.
Kamala Harris régi ismerőse
Gavin Newsom 2011-ben tűnt fel igazán a szövetségi szintű politikában, hiszen nyolc évig szolgált Kalifornia állam kormányzóhelyetteseként, 2019-től pedig az állam első embere. A politikus egyébként a szintén kaliforniai Kamala Harris régi ismerőse, kapcsolatuk több területen is szorosnak nevezhető. Hiszen például mindkettőjük politikai karrierje San Franciscóban kezdődött, az alelnök akkor lett 2004-ben kerületi ügyész, amikor Newsom már polgármesterkedett a nagyvárosban.
A saját bevallásuk szerint régi barátságot a szóbeszéd alapján a nagypolitika azóta megviselte, hiszen Newsom neve már Joe Biden visszalépése után is felmerült lehetséges elnökjelöltként, ám a választás végül Harrisre esett – Newsom pedig nem vitte túlzásba a támogatást. Ugyan hivatalosan kiállt Harris mellett, úgy tűnt, mintha tudatosan kerülné a reflektorfényt a kampány során, az elnökjelöltet kinevező Demokrata Nemzeti Konvenció során csak a kongresszusi padsorokban beszélt, a nagyszínpadon nem szólalt meg. Egy podcastben pedig finoman, de kritizálta Harris jelöltségét, ugyanis arról beszélt, hogy a pártban 30 perc alatt döntöttek el egy ilyen súlyú kérdést.
Most, hogy Kamala Harris elnökválasztási kampánya megbukott, Newsom távolságtartása fegyvertény lehet a 2028-as választásokon – már ha Amerika készen áll egy újabb kaliforniai liberálisra.
Egy kaliforniai fenegyerek
Miközben a Fehér Házban egymásnak adják a kilincset az öregemberek, 2028-ban úgy tűnik, hogy lényegesen fiatalodni fog az elnökjelölti kör. Hiszen Trump alelnöke, J.D. Vance ekkor 44 éves lesz, míg Gavin Newsom a 61. évét tölti majd – ezen a téren tehát a fiatalításra vágyó szavazóknak nem lehet oka a panaszra.
Annak okát, hogy miért bukott meg ennyire csúnyán Kamala Harris kampánya, minden bizonnyal hónapokig, ha nem évekig vizsgálják majd. De az egyik lehetséges magyarázat a lakosság által érzett mindennapi megélhetési nehézségek mellett az volt, hogy a Demokrata Párt több, elsősorban szociális érveken, és a mindennapokban nehezen megfogható platformokon kommunikáló politikusával egész egyszerűen nem tud azonosulni a választók egy jelentős hányada.
Ha 2028-ban Newsom elindul az elnökségért, egy dologban már most, 2024 végén biztosak lehetünk: nem fog finomkodni, ugyanis a jelenlegi állás szerint ő a demokraták olyan politikusa, aki a leginkább képes úgy támadni, hogy azt a Trump-tábor is megértse.
A kaliforniai kormányzóról hosszú évek óta keringenek a pletykák, hogy harcba száll az elnökjelöltségért, ez eddig azonban még nem történt meg hivatalosan – talán azért is, mert 2022-ben nagyon csúnyán beleszállt a Demokrata Párt több tagjába is, számonkérve azt, hogy szép beszéd helyett miért nem harcolnak aktívabban a republikánusokkal. Nem viccelt.
Newsom a harc részeként olyan politikai akcióbizottságot alapított, amelynek célja, hogy demokrata jelölteket válasszanak a mélyvörös területeken, és ennek népszerűsítésére számos helyen körbe is utazott. Rendszeresen bejár vitatkozni a hagyományosan republikánus Fox News szakértőivel, nem mellesleg pedig szórakozásképpen 2023 végén vitára hívta a jövő egyik lehetséges republikánus csillagát, az akkor még az elnökjelöltségért is harcban álló Ron DeSantis floridai kormányzót, aztán felmosta vele a padlót. Newsom úgy csinált bolondot DeSantisból, hogy igazából éppen semmilyen tétje nem volt számára ennek, egyszerűen csak szeret vitatkozni.
Ez lehet a jó irány
Korábbi cikkünkben mi is írtunk arról, hogy Kamala Harris alelnökjelöltje, Tim Walz megtalálta a tökéletes jelzőt a republikánusokra akkor, amikor furcsának kezdte nevezni őket, és a Trump-tábor azonnali, sértődött reakciója rögtön jelezte, hogy mennyire betalált a szócska – nem mellesleg a szavazóknak is tetszett az üzenet.
Ez lehet az előfutára annak, amit 2028-ban Newsom várható elnökjelölti kampánya hozhat majd, hiszen ő heti rendszerességgel vág durvábbnál durvább jelzőket politikai riválisainak fejéhez – a saját pártjuk szerencsétlenkedésébe, és nehezen azonosulható politikusaiba, valamint Trump agresszív retorikájába belefáradt, kiábrándult demokrata szavazók pedig egyre inkább zabálják mindezt.