A tárcavezető közölte: a „mai, gyorsan változó, bizonytalan nemzetközi környezetben kiemelten fontos, hogy a térség stabilitása érdekében szomszédos országokként Szerbia és Magyarország folyamatosan és magas szinten konzultáljon” — jelentette az MTI.
Hozzátette: a szomszédos nem EU- és NATO-tagállamok közül hazánknak a legintenzívebb kétoldalú védelmi és katonai kapcsolata Szerbiával van, és Magyarország is hozzájárul a szerb haderő korszerűsítéséhez.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf rámutatott, hogy egyre erőteljesebb az együttműködés a két védelmi minisztérium és haderő között, Szerbia és Magyarország stratégiai partnerei egymásnak, amit 2023 óta a védelem és a katonai együttműködés területére is kiterjesztettek — tetet hozzá az MTI.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
A másik oldal
Az Euronews szerb kiadása szerint Aleksandar Vučić szerb elnök azt mondta, hogy a jövőben a két ország a jövőre nézve nem csak a haditechnikai együttműködés továbbfejlesztésén gondolkozik. „Magyarország nagy sebességgel korszerűsíti, és rengeteg pénzt fektet a hadseregébe, épp ezért sokat tanulhatunk tőlük” – közölte az elnök, és hozzátette, hogy közös magyar-szerb helikopteres gyakorlatokat fognak tartani magyarországi és szerbiai bázisokon.
A Telex korábban arról írt, hogy Vučićék felnagyíthatták a szerb–magyar katonai együttműködést, a lap kormányzati forrása szerint ugyanis valójában egy olyan kétoldalú együttműködési tervet próbálnak a szerbek katonai szövetségként eladni, ami azért messze van attól.
Az együttműködés eleve nem sértheti Magyarország EU- és NATO-tagságából eredő kötelezettségeit, így a megállapodás célja is inkább politikainak tűnik, mint katonainak — véli a lap.