Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy Ukrajna katonai művelete a Kurszk régióban jelenleg 50 ezer orosz katonát köt le, csökkentve Moszkva támadóképességét. Az elnök hangsúlyozta, hogy az offenzíva célja az orosz erők visszatartása, bár egyes nyugati szövetségesek kétkedtek ebbe, erről a BBC írt.
Az amerikai Institute for the Study of War szerint, amikor Ukrajna augusztusban elindította a meglepetésszerű akciót, Oroszországnak 11 ezer katonája volt Kurszkban. A New York Times szerint Moszkva úgy növelte a csapatlétszámot, hogy nem vont ki katonákat az ukrán frontvonalakról, és Észak-koreai csapatokat is bevethet a közelgő ellentámadás során.
Zelenszkij szerint Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok tájékoztatta a helyzetről, korábban ő ellenőrizte a Kurszkban állomásozó ukrán egységeket. „Férfiaink visszatartanak… 50 ezer megszálló katonát, akik a kurszki művelet miatt nem tudnak más orosz offenzív irányokban bevetésre kerülni” – mondta az ukrán elnök. Szirszkij szerint, ha nem lennének ukrán erők Kurszkban, „a legjobb orosz rohamcsapatokból tízezrek Donyeckben támadnák az ukrán állásokat”.
A Donyeck régióban továbbra is heves harcok dúlnak, ahol mindkét fél egymást vádolta a Kurakhove közelében lévő gát megrongálásával. Orosz csapatok hónapok óta lassan haladnak előre a régióban Pokrovszk felé, az ukrán hadsereg fontos ellátóközpontja felé.
Az Egyesült Államok és Ukrajna szerint több mint 10 ezer észak-koreai katona érkezett Oroszországba. Moszkva nem erősítette meg, de nem is tagadta a csapatok jelenlétét. Észak-Koreában bejelentették, hogy Kim Dzsongun aláírta a kölcsönös védelmi szerződést Oroszországgal, amelyet júniusban hagytak jóvá egy találkozón Vlagyimir Putyinnal.
A Kreml tagadta a híreket, miszerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök telefonon beszélt volna Putyinnal, bár a Washington Post értesülései szerint Trump figyelmeztette Putyint az ukrajnai konfliktus fokozásának veszélyeire.