A kínai állami média állítása azt követően jelent meg, hogy a három ország vasárnap öt év után először tartott gazdasági párbeszédet. A találkozó célja a regionális kereskedelem előmozdítása volt, mivel az ázsiai exporthatalmak igyekeznek felkészülni Donald Trump amerikai elnök vámintézkedéseire — számol be róla a Reuters.
Japán és Dél-Korea Kínából kíván félvezetőipari nyersanyagokat importálni, míg Kína érdeklődik a japán és dél-koreai chiptermékek vásárlása iránt – állította a China Central Televisionhoz kapcsolódó Yuyuan Tantian nevű fiók egy Weibo-bejegyzésben.
A bejegyzés szerint mindhárom fél megállapodott abban, hogy erősítik az ellátási láncok együttműködését és fokozzák a párbeszédet az exportellenőrzésekről.
Fotó: MTI/AP/Achmad Ibrahim
Túlzásnak tűnik
A jelentés kapcsán Dél-Korea kereskedelmi minisztériumának szóvivője úgy nyilatkozott: „A feltételezés, hogy közös válaszlépés született az amerikai vámokkal kapcsolatban, némi túlzásnak tűnik,” és a három ország közös nyilatkozatának szövegére hivatkozott.
Japán kereskedelmi minisztere, Muto Jódzsi egy keddi sajtótájékoztatón megerősítette, hogy a hétvégén valóban sor került a kereskedelmi miniszterek találkozójára, de ilyen tartalmú megbeszélés nem zajlott. Hangsúlyozta, hogy csupán véleménycserére került sor.
A vasárnapi találkozón a három ország kereskedelmi miniszterei megállapodtak abban, hogy felgyorsítják a Dél-Korea–Japán–Kína szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat a regionális és globális kereskedelem előmozdítása érdekében – áll a találkozó után kiadott nyilatkozatban.
„A három ország véleményt cserélt a globális kereskedelmi környezetről, és – ahogy az a közös nyilatkozatból is látható – egyetértettek abban, hogy folytatni kell a gazdasági és kereskedelmi együttműködést” – mondta a dél-koreai kereskedelmi minisztérium szóvivője.
A három ország kereskedelmi miniszterei azelőtt találkoztak, hogy Trump szerdán új vámintézkedéseket jelentene be, amit a „felszabadulás napjának” nevez, miközben alapjaiban formálja át Washington kereskedelmi kapcsolatait.
Peking, Szöul és Tokió az Egyesült Államok jelentős kereskedelmi partnerei, bár közöttük is feszültségek állnak fenn, többek között területi viták és Japán fukusimai atomerőművéből származó szennyvíz kibocsátása miatt is.