Vance szerint a Donald Trump elnök vezette amerikai kormányzatnak az a célja, hogy meggyőzze Vlagyimir Putyin orosz elnököt arról, hogy Oroszország többet érhet el a tárgyalóasztalnál, mint a csatatéren. Erre vonatkozik az alelnök szerint az a felajánlás, hogy egy sikeres békemegállapodás után tiszta lappal indulhatnak újra az amerikai-orosz kapcsolatok.
Az alelnök arról is beszélt, hogy Moszkvát jelenlegi elszigeteltsége a nyugati piacoktól Peking alárendelt partnerévé tette. Ugyanakkor „Putyinnak nem áll érdekében, hogy a kistestvér legyen egy Kínával kötött koalícióban” – fogalmazott.
Kijelentette, hogy amennyiben Moszkva nem tárgyal jóhiszeműen, az amerikai csapatok Ukrajnába küldésének lehetősége továbbra is „az asztalon marad”.
Fotó: MTI/AP/Evan Vucci
„Vannak gazdasági és természetesen vannak katonai nyomásgyakorlási eszközök is”, amelyeket az Egyesült Államok Oroszországgal szemben bevethetne – mondta Vance.
„Az elnök nem szemellenzővel a fején fog belemenni ebbe a dologba. Azt fogja mondani, hogy minden az asztalon van, kössünk alkut” – fogalmazott. – „Szerintem egy olyan alku fog születni, amely sokakat meg fog döbbenteni”.
Trump szerdán egyeztetett telefonon Putyinnal, és az ukrajnai háború lezárására vonatkozó szakértői egyeztetések azonnali megkezdésében állapodtak meg. Trump ezután Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is beszélt telefonon. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kijelentette, hogy Moszkva számára Washington a fő tárgyalópartner a rendezés ügyében.
Vance a friss interjúban azt is kijelentette: még túl korai lenne megmondani, hogy az ország területének mekkora része marad Oroszországé, vagy hogy az Egyesült Államok és más nyugati szövetségesek milyen biztonsági garanciákat tudnak nyújtani Kijevnek. Azt mondta, hogy ezeket a részleteket a béketárgyalásokon kell kidolgozni.
„Számos megoldás és variáció létezik, de mi törődünk azzal, hogy Ukrajna szuverén függetlenséggel rendelkezzen” – jelentette ki.
Beszélt az amerikai alelnök arról is: azt fogja mondani az európai vezetőknek, hogy Európának el kell fogadnia a jelenlegi politikai berendezkedés elleni mozgalmak felemelkedését, meg kell állítani a tömeges migrációt, és vissza kell fogni a progresszív politikát. Emellett a „hagyományos értékek” visszaállítását és a „migránsbűnözés” megszüntetését sürgette.
„Ez tényleg a cenzúráról és a migrációról szól, arról a félelemről, amelyet Trump elnök és én is érzünk, hogy az európai vezetők valamilyen módon rettegnek a saját népüktől” – mondta Vance.
Mint mondta, sürgetni fogja a német politikusokat, hogy működjenek együtt minden párttal, beleértve a migrációellenes Alternatíva Németországért (AfD) pártot is.
Az amerikai alelnök szerint az orosz beavatkozást a nyugati demokráciába az Egyesült Államokban és Európában is jelentősen eltúlozták.
Kijelentette, hogy a migráció megfékezésének elutasítása sokkal nagyobb veszélyt jelent a demokráciára, mint Moszkva beavatkozása a választásokba.
„Sajnos, úgy gondolom, hogy a választók akaratát sok európai barátunk figyelmen kívül hagyta” – mondta Vance, úgy vélve, hogy a migráció ellen harcoló pártok távol tartása a kormánykoalícióktól az emberek akaratának semmibe vétele.
(MTI)