A Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszterrel folytatott megbeszélést követő sajtókonferencián Hegseth újságírói kérdésre válaszolva „nagyon valószínűtlennek” nevezte Ukrajna 2014 előtti határainak esetleges visszaállítását, az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságát.
Megjegyezte egyúttal: az ő feladata az, hogy „egy adag realizmust vigyen” a tárgyalásokba, „soha nem korlátozná viszont azt”, amit Donald Trump elnök „kész elérni Oroszország és Ukrajna szuverén vezetőivel folytatott tárgyalásokon”.
„Azt hiszem, minden lehetséges” – jelentette ki Hegseth, hozzátéve: a tárgyalások egy részét az amerikai, az ukrán, és orosz elnök részvételével folytatják, és „valószínűleg Európa is szerepet vállal ebben a vitában”.
Az amerikai védelmi minisztert arról is kérdezték, bízik-e abban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tiszteletben tartja majd a kötendő békemegállapodás eredményét, illetve a NATO hozzáállása bátorítja-e őt egy későbbi újbóli támadásra.
Fotó: MTI/EPA/PAP/Marcin Obara
„Nem hiszem, hogy a tárgyalások eredménye bátorítaná Putyint, ő tudatosítani fogja, hogy a NATO elrettentő képessége erős” – válaszolt Hegseth. Ebben az összefüggésben fontosnak nevezte, hogy a NATO növelje védelmi kiadásait.
Putyin a béketárgyalások eredményétől függetlenül győzelmet hirdet majd – folytatta. „Az ukránok bátorságának és a szövetségesek támogatásának köszönhetően” viszont a háború elején sikerült megakadályozni, hogy Oroszország elérje a célját. Ezért most „határozottabb a frontvonal” – szögezte le az amerikai miniszter.
Hozzátette: a tárgyalások során nem szükséges megbízni a másik félben. Ronald Reagan volt amerikai elnök szavait idézve, kijelentette: „Ha nem bízol valakiben, ellenőrizni kell őt”. „Hitelesítési lépéseket teszünk, és gondoskodunk arról, hogy a béke tartós legyen” – jelezte Hegseth.
Az esetleges fegyverszünetről szólva elmondta: Donald Trump célja „az öldöklés, az erőszak, a halál megállítása”, a fegyverszünet pedig a békefolyamat első szakasza lehetne.
Valószínűtlennek ítélte, hogy amerikai katonák ukrajnai jelenléte a béketárgyalások napirendjén szerepelne. „Nem hiszem, hogy ezt Trump elnök akarná, ezt az európaiaknak kellene megoldaniuk” – fogalmazott.
Felszólalásában „példaértékű európai szövetségesnek” nevezte Lengyelországot. Ennek kapcsán utalt a lengyel védelmi kiadásokra.
Aláhúzta: szükség van a „kemény erőre” (hard power). A „soft power” (puha erő), ezen belül a diplomácia fontos, fontosak a tárgyalások, „de végeredményben a tankok, a lőszerek, a helikopterek, a hard power a legfontosabb” – jelentette ki Hegseth.
(MTI)