A Hamász tárgyalói megérkeztek Kairóba, hogy további tárgyalásokat folytassanak egy esetleges gázai tűzszünetről - közölte a Hamász egyik tisztségviselője a Reuters-szel.
"A mai eredmények másképp alakulnak majd. Sok ügyben sikerült megállapodásra jutnunk, néhány pont maradt még nyitva" - mondta egy egyiptomi biztonsági forrás a Reutersnek. Egy névtelenséget kérő palesztin tisztviselő, aki rálát a tárgyalásokra, szintén óvatos optimizmusának adott hangot a Reutersnek nyilatkozva: "A dolgok ezúttal jobbnak tűnnek, de hogy lesz-e megállapodás, az attól függ, hogy Izrael megteszi-e azokat a lépéseket, ami ehhez szükséges".
A Hamász régóta követeli, hogy Izrael kötelezze el magát a támadások befejezésére - Izrael viszont ragaszkodik hozzá, hogy bármilyen tűzszünet is köttetik, annak végeztével folytatja a Hamász felszámolására irányuló műveleteit.
A Hamász küldöttsége a mozgalom katari központjából utazott Kairóba. Katar Egyiptommal együtt tevékenyen részt vesz a tárgyalások közvetítésében. Az Egyesült Államok a CIA-n keresztül vesz részt a tárgalásokon - a hírszerzés igazgatója, William Burns pénteken érkezett Egyiptom fővárosába a tárgyalásokra.
Vérfürdőtől tart a WHO
Közben az Egészségügyi Világszervezet figyelmeztetést adott ki, miszerint egy esetleges izraeli katonai behatolás a Gázai övezet déli részén fekvő Rafah városába vérfürdőhöz vezethet. Rafahban mintegy 1,2 millió ember keresett menedéket, rájuk egy támadás szörnyű következményekkel járna - figyelmeztetett a WHO főigazgatója.
"A WHO-t mélységesen aggasztja, hogy egy teljes körű katonai művelet a gázai Rafahban vérfürdőhöz vezethet, és tovább gyengítheti az amúgy is szétesett egészségügyi rendszert" - közölte a főigazgató.
Mi áll a gázai háború hátterében? Mi váltotta ki az október 7-i támadást? Miért nem hajlandó békét kötni a Hamász? Miért nem szüntette meg Gáza blokádját Izrael, és miért nem hajlandó feladni Ciszjordánia és Kelet-Jeruzsálem megszállását? Mi a konfliktus történelmi háttere? Mennyire súlyos a helyzet a Gázai övezetben? Le lehet-e győzni a Hamászt, és ha igen, mi jön majd utána? Reális lehetőség-e az önálló palesztin állam létrejötte? Klasszis Klubunk következő vendége N. rózsa Erzsébet Közel-Kelet-szakértő - vegyen részt ingyenes online rendezvényünkön, kérdezzen Ön is!