Pénteken összeomlott az elektromos hálózata – jelentette be a kubai Energiaügyi Minisztérium a közösségi médiában. A hálózat illetékesei azt mondták, nem tudják, mennyi ideig tart az áramellátás helyreállítása.
A sziget hónapok óta áramszünetektől szenvedett, ezért a kormányfő csütörtökre "energia-vészhelyzetet" hirdetett ki. A pénteki teljes áramszünet azután következett be, hogy a matanzasi Antonio Guiteras erőmű – a sziget legnagyobb üzeme – offline állapotba került.
Miguel Díaz-Canel Bermúdez elnök kijelentette, hogy a helyzet "abszolút prioritást élvez. Nem nyugszunk, amíg vissza nem áll az áramszolgáltatás” – írta az X-en.
Lazara Guerra, az energiaügyi minisztérium áramellátási vezetőjét később az AFP hírügynökség idézte, aki azt mondta, hogy az áramellátás helyreállításának folyamata a kezdeti szakaszban van. Hozzátette, van "bizonyos szintű villamosenergia-termelés", amelyet az ország több régiójában erőművek beindítására használnak fel - írja a BBC.
Korábban pénteken a tisztviselők bejelentették, hogy hétfőig bezárnak minden iskolát és nem létfontosságú tevékenységet, beleértve az éjszakai klubokat is. A nem létfontosságú helyen dolgozókat felszólították, hogy maradjanak otthon és felfüggesztették a nem létfontosságú kormányzati szolgáltatásokat.
A helyi média szerint a kubaiakat arra is felszólították, hogy csúcsidőben kapcsolják ki a nagy fogyasztású készülékeiket, például a hűtőszekrényeket és a sütőket.
"Ez őrültség. Ez megmutatja a villamosenergia-rendszerünk törékenységét... Nincsenek tartalékaink, nincs miből fenntartani az országot, napról napra élünk -" mondta az AFP-nek Eloy Fon, a Havanna központjában élő 80 éves nyugdíjas.
A 47 éves Bárbara López digitális tartalomkészítő elmondta, hogy már "két napja alig tudott dolgozni. "Ez a legrosszabb, amit 47 éve láttam. Most valamit nagyon elrontottak... Nincs áram- és mobiladatszolgáltatásunk" - mondta elkeseredve.
Manuel Marrero miniszterelnök csütörtökön televíziós üzenetben fordult a nyilvánossághoz, amelyben a romló infrastruktúrát, az üzemanyaghiányt és a növekvő keresletet okolta az áramkimaradásokért.
"Az üzemanyaghiány a legnagyobb tényező" - mondta.
A National Electric Union (UNE) vezetője, Alfredo López Valdés is elismerte, hogy a sziget kihívásokkal teli energiahelyzettel néz szembe, amelynek fő oka a hiány.