6p

A kampánykörúton Trump a Kimhez fűződő személyes kapcsolatával dicsekedett, mint az észak-koreai rakéta-moratórium legfontosabb tényezőjével. De Oroszország jutalma mára messze meghaladja azt, amit az Egyesült Államok fel tud ajánlani. Káncz Csaba jegyzete.

Trump elnök Alex Wongot, aki első hivatali ideje alatt részt vett az Észak-Koreával folytatott munkaszintű tárgyalásokon, a nemzetbiztonsági főtanácsadó helyettesévé nevezte ki. Elbridge Colbyt, aki az Észak-Koreával kötendő fegyverzetellenőrzési megállapodás mellett szállt síkra, védelmi államtitkár-helyettesnek nevezték ki. Trump a különleges missziókért felelős megbízottnak Richard Grenell volt németországi amerikai nagykövetet is kinevezte, aki komoly Észak-Koreával kapcsolatos munkássággal rendelkezik, és szintén a Phenjannal folytatott párbeszéd híve.

Trump csapata most állítólag arról vitázik, hogy  folytassák-e a párbeszédet Kim Dzsongun észak-koreai diktátorral. A kampánykörúton Trump a Kimhez fűződő személyes kapcsolatával dicsekedett, mint az észak-koreai rakéta-moratórium legfontosabb tényezőjével.

Kim Dzsongun és Donald Trump találkozója 2019. június 30-án a koreai demilitarizált zónában
Kim Dzsongun és Donald Trump találkozója 2019. június 30-án a koreai demilitarizált zónában
Fotó: Wikipédia/Fehér Ház/Shealah Craighead

Ha Észak-Korea izgatott is ennek lehetőségétől, ezt mindenesetre eddig nem mutatta ki. Phenjan nemcsak, hogy nem számolt be Trump választási győzelméről, hanem többször is hangsúlyozta, hogy nem érdekli, ki nyerte az amerikai elnökséget. Fél éve a Koreai Központi Hírügynökség kifejezetten hangsúlyozta, hogy „az állam külpolitikáját és a személyes érzéseket szigorúan meg kell különböztetni”.

Az év végi ülésén Észak-Korea elfogadta a „legkeményebb vonalvezetésű” politikáját az Egyesült Államokkal szemben, és egyértelművé tette üzenetét azzal, hogy januárban két közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát tesztelt.

Kim marsall pókerezik

Phenjan azonban szándékos kétértelműséget is alkalmaz. Miközben még azt a kilátást is figyelmen kívül hagyja, hogy Trump párbeszédet javasolhat, hasonlóképpen nem tette közzé a felülvizsgált alkotmány teljes szövegét, amelyben a délieket „ellenséges államként” definiálta.

Úgy tűnik, hogy a kivárás a megközelítés, különösen Dél-Korea kibontakozó politikai válsága közepette, a múlt hónapban meghiúsult hadiállapot kihirdetése után. Egy liberális dél-koreai elnök feltételezett választási győzelme 2025-ben, ami nem elképzelhetetlen forgatókönyv, Trump párbeszédre való törekvésével párosulva felélesztheti a Mun Dzsein dél-koreai liberális elnök hivatali ideje alatt tapasztalt lendületet.

De hogy a párbeszéd eredményezhet-e megállapodást, az már egy másik kérdés. Bár a 2018-ban és 2019-ben tartott három Trump-Kim csúcstalálkozó nem hozott konkrét eredményt, a két vezető úgy távozott, hogy tudja, mit vár a másik fél egy megállapodástól, különösen az észak-koreai atomprogram befagyasztásáért cserébe az amerikai szankciók enyhítésének mértékét illetően. De a megállapodás fő akadálya ezúttal nem önmagában Észak-Korea atomprogramjában, hanem az Oroszországgal kötött szövetségében rejlik.

Amikor 2018-ban megkezdődött az amerikai-észak-koreai párbeszéd, Észak-Korea nem sok támogatást kapott Oroszországtól. Sőt, Moszkva nemzetközi szankciókat léptetett életbe Phenjan ellen a nukleáris kísérletek miatt, és észak-koreai munkavállalókat toloncolt ki. Az Egyesült Államokkal kötött, a nemzetközi szankciók enyhítését célzó megállapodás akkoriban óriási előnyökkel járt Észak-Korea számára.

Egy szép barátság kezdete

Észak-Korea számításai mostanra megváltoztak. Oroszország 2024 márciusában megvétózta az ENSZ Észak-Korea elleni szankciórendszerét. Oroszország az orosz-ukrán háborúban részt vevő észak-koreai csapatok részvételét bőségesen kompenzálja azzal, hogy technológiát és készpénzt biztosít számára a hazai védelmi ipar és a vidékfejlesztés újjáélesztéséhez. Oroszország azt is megerősítette, hogy segítséget nyújt Észak-Koreának, ha az utóbbi megtámadásra kerülne.

Oroszország jutalma messze meghaladja azt, amit az Egyesült Államok fel tud ajánlani, ami legfeljebb Észak-Korea atomfegyverrel rendelkező államként való elismerését jelenti, korlátozott szankciókönnyítéssel.

Az Egyesült Államoknak azért is nehézséget okoz majd egyezséget kötni Észak-Koreával, mivel észak-koreai csapatok harcolnak Ukrajna ellen. Az Észak-Koreával kötendő amerikai megállapodásnak ki kell terjednie ezekre a csapatokra, hogy enyhítse az Amerika európai szövetségeseire jelentkező fenyegetést.

Egy ilyen megállapodás az amerikai-orosz kapcsolatok javulásától is függene, mivel Oroszország nem engedheti meg, hogy Észak-Korea felrúgja védelmi kötelezettségvállalását, és kivonuljon Oroszország nyugati frontjáról, miközben vészesen apad a csapatok száma.

Észak-Korea a legnagyobb komolysággal fogja kezelni Oroszország biztonsági aggályait, mert egy második koreai háború kitörése esetén szüksége lesz Moszkva katonai segítségére. Az ukrajnai háború rendezése tehát közvetlen hatással van az amerikai-észak-koreai megállapodás kilátásaira.

Homályosabb a kép Trump számára

Az amerikai-észak-koreai tárgyalások önmagukban a phenjani atomprogram mértékéről ritkán jártak sikerrel, de legalább egy nukleáris megállapodás még 2019-ben könnyen megkapta volna az orosz és kínai támogatást. Most, hogy az orosz tényező bonyolultabbá vált, Trumpnak Phenjannal és Moszkvával is tárgyalnia kell, hogy egyezségre jusson Észak-Koreával, mivel egy ilyen megállapodás nem mehet Oroszország érdekeinek rovására.

Észak-Korea azonban nem mutatja jelét annak, hogy leállítaná a lőszerek és csapatok Oroszországba irányuló áramlását.  Sőt, a jelentések szerint 2025 március közepéig új katonai személyzetet telepít Oroszországba, valószínűleg azért, hogy fenntartsák a jelenlegi ütemet és intenzitást a Kurszki területen zajló, gyalogosok által vezetett támadásokban. A The New York Times arról számol be, hogy egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő kijelentette: további észak-koreai erők érkeznek Oroszországba „a következő két hónapon belül”.

Észak-Korea kétértelműsége Trumppal és Dél-Koreával szemben azt jelzi, hogy nem zárkózik el teljesen a diplomáciai kapcsolatoktól. Az Egyesült Államok régi-új elnöke azonban nem várhatja el, hogy ugyanazt az ajánlatot tegye le a tárgyalóasztalra, és más eredményt reméljen.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Betelt a pohár az orvosoknál, alkotmánybírósághoz fordulnak Szlovéniában
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:43
Alkotmánybírósághoz fordulnak az orvosok Szlovéniában az egészségügyi törvény módosítása miatt – jelentette be csütörtökön a szlovéniai orvosok és fogorvosok szakszervezete (Fides).
Nemzetközi Orbán Viktor egy dologról hallgatott, miközben szidta az ICC-t, és dicsérte Netanjahut
Wéber Balázs | 2025. április 3. 15:29
Orbán Viktor közös sajtótájékoztatójukon sok sikert kívánt Benjámin Netanjahunak a „biztonsághoz való jog” érvényesítéséhez, teljes mellszéleséggel kiállt Izrael mellett, és bejelentette Magyarország kilépését az izraeli kormányfő ellen elfogatóparancsot kiadó Nemzetközi Büntetőbíróságból. Netanjahu nagyon megdicsérte a magyar miniszterelnököt. A háború gázai áldozatairól nem esett szó, kérdezni nem lehetett.
Nemzetközi Új tárgyalások jönnek az EU és Kína között
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:21
Kína és az Európai Unió megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb folytatják az elektromos járművekre (EV) vonatkozó szubvencióellenes vizsgálathoz kapcsolódó ármegállapodási tárgyalásokat – közölte csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium.
Nemzetközi Svájci lap: ezért jöhet éppen Magyarországra Netanjahu
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:33
A Neue Zürcher Zeitung szerint a látogatással az izraeli kormányfő azt demonstrálhatja, hogy Európában ignorálják a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) letartóztatási parancsát.
Nemzetközi Valamit nagyot elnézett Donald Trump – megvámolt pingvinek miatt hüledeznek az ausztrálok
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:54
A lakatlan szigeteken élő pingvineknek is rossz hírt hozott Trump.
Nemzetközi Trump és Mao – az amerikai és a kínai állam megrendítése
Káncz Csaba | 2025. április 3. 09:33
Trump forradalmának ugyanaz a célja, mint annak idején Maóé volt: felszámolni a létező államot és annak intézményeit. A Trumpot körülvevő személyi kultusz is végzetesen emlékeztet Maóra. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Orbán Viktor is szólt az érdekében: megúszta a nemzetközi elfogatóparancsot Milorad Dodik
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 09:14
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke ellen nem adta ki az elfogatóparancsot az Interpol.
Nemzetközi Az éj leple alatt érkezett meg Magyarországra az ellentmondásos miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:20
Az elfogatóparanccsal üldözött izraeli miniszterelnök Magyarországon van.
Nemzetközi Az orosz fegyverexport a padlón, de mi lesz az amerikaival?
Litván Dániel | 2025. április 3. 05:42
2024-ben már az utolsókat rúgta az egykor virágzó orosz fegyverexport, az amerikai viszont fürdött a pénzben és a megrendelésekben. De ez most már mindig így is lesz? Voltak viszont európai országok is, ahol hatalmasat nőttek az eladások. Mi a helyzet Kínával, és mit hozhat a jövő a mostani trendek alapján?
Nemzetközi Mi történt? Elon Musk eggyel hátrébb lép
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 19:23
A Politico értesülései szerint Elon Musk visszavonul egy időre kormánybiztosi pozíciójából. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG