Az új kormány vállalta, hogy 2029-re az ország GDP-je 2 százalékát, 2034-re pedig 2,5 százalékát fordítja védelemre. A beruházások középpontjában a légvédelem áll, Belgium 11 új F–35-ös repülőgépet tervez vásárolni.
A flamand jobboldal vezetője, Bart De Wever hétfőn hivatalosan is Belgium új miniszterelnöke lett, miután a királyi palotában letette a hivatali esküt Fülöp király előtt kormánya tizennégy tagjával együtt, három hónapon át tartó egyeztetést követően. Belgiumban június elején tartottak parlamenti választásokat, amelyeken az Új Flamand Szövetség (N-VA) szerepelt a legjobban – írja az Index.
Az N-VA vezetője, Bart de Wever, aki tizenkét éven át Antwerpen polgármestere volt, az első flamand függetlenségpárti politikus, aki Belgium szövetségi kormányának élére kerül. Az N-VA koalícióban fog kormányozni a vallon liberális Reformer Mozgalommal (MR), a centrista Elkötelezettekkel (Les Engagés), illetve flamand részről a kereszténydemokratákkal (CD&V) és – egyedüli baloldali pártként – a szociáldemokrata Előrével (Vooruit). A koalíció összesen 81 mandátummal rendelkezik a 150 tagú képviselőházban.
A kormányban 11 férfi és 4 nő kapott miniszteri pozíciót.
A koalíció öt pártja már megállapodott egy közös programban, amelynek egyik fontos eleme a menekültek beáramlásnak csökkentése és a befogadóhelyek korlátozása. Az kormány tervei szerint az újonnan érkezőknek öt évig nem jár majd szociális támogatás. Emellett a többszörösen menedékkérelmeket benyújtók és más uniós országokban már regisztrált kérelmezők ellen szigorúbb fellépés várható. A hangsúly továbbá az integráción van: az új bevándorlóknak el kell fogadniuk az egyházak és állam szétválasztását, valamint a nemek közötti egyenlőséget, és az állandó tartózkodási engedélyhez nyelvi és állampolgári vizsgát kell tenniük, amely állampolgársági és nyelvi tesztből áll. Az állampolgársági kérelem díja 150 euróról 1000 euróra emelkedik majd.