Ha van két politikai vezető, akiket szoros barátság fűz össze, akkor azok Donald Trump és Orbán Viktor – írja a német Spiegel. Az amerikai elnök Orbánt a világ egyik legelismertebb államférfijának nevezte, míg a magyar miniszterelnök Trump választási sikerét az Egyesült Államok politikai történetének legnagyobb visszatéréseként ünnepelte. Orbán nemrég még azt is kijelentette, hogy Európát hamarosan „Trump-tornádó” fogja elsöpörni, idézte fel a lap.
Az elemzés szerint ez a tornádó azonban Orbán Viktort is elsodorhatja. Bár mindketten elutasítják a zöld, woke és liberális eszméket, a diplomáciában és a gazdaságban már korántsem mindig egyeznek az érdekeik. Trump körei például nehezményezik, hogy Orbán nem az amerikai energiát részesíti előnyben, hanem inkább keleti olajat és gázt irányít Európába. Az európai autóexportok is szúrják a szemüket, pedig kevés uniós ország függ annyira az autóipartól, mint Magyarország. Különösen zavarja őket Orbán szoros kapcsolata a Kremllel, amely Trump körei szerint messze túlmutat a megengedhető határon.
A Spiegel szerzője arra jutott, hogy „sok jel utal arra, hogy Trump bizalmasa hamarosan még gyakrabban találhatja magát két szék között.”
Január végén Trumpék éles fordulatra kényszerítették: noha Orbán hetekig bírálta az Oroszországnyugati szankciókat Oroszország ellen, és megígérte, hogy megvétózza az újabb brüsszeli intézkedéseket, a Fehér Ház végül világos üzenetet küldött. Trump személyesen fenyegette meg Putyint vámokkal, adókkal és szankciókkal, ha Moszkva nem mutat hajlandóságot egy megállapodásra.
Orbán ennek hatására kénytelen volt engedni, megszavazta az újabb szankciókat Oroszország elleni – azokat, amelyeket korábban „Európa versenyképessége elleni támadásnak” nevezett. A Spiegel szerint ezzel Orbán – aki eddig Trump mozgalmának európai élharcosaként tetszelgett – egyszerre vált zavaró tényezővé Brüsszelben és Washingtonban is.
Hasonló helyzet állhat elő az autóiparban is. Trump köztudottan ellenzi, hogy európai autók jelenjenek meg az amerikai piacokon. Kevésbé ismert azonban, hogy az Európai Bizottság elemzései szerint egy esetleges amerikai vám leginkább Magyarországot sújtaná.
Gazdasági teljesítményéhez viszonyítva egyetlen más uniós ország sem veszítene annyit, mint Magyarország, ahol az autóipar a GDP közel egyötödét adja. Egy transzatlanti kereskedelmi háború esetén America First (Trump „Amerika az első” politikája) könnyen Hungary Last (Magyarország az utolsó) lehet – fogalmaz a Spiegel.
Fotó: X/Orbán Viktor
Moszkva és Peking is gyanús
Orbán külpolitikáját is egyre nagyobb fenntartásokkal szemléli Trump csapata. A republikánus biztonságpolitikai tanácsadók nem nézik jó szemmel, hogy Orbán egyre szorosabbra fűzi kapcsolatait Moszkvával és Pekinggel. A magyar miniszterelnök tárt karokkal fogadja a kínai befektetéseket és lehetőséget biztosít a pekingi biztonsági erők jelenlétére Magyarországon. Emellett tovább mélyítené az energetikai együttműködést Oroszországgal, amelyet sok republikánus éppen Moszkva európai befolyásának egyik legfőbb okaként lát. Bár Trump maga is egy alkut szeretne Putyinnal, Európa visszaterelése az orosz gáz vásárlásához nem szerepel a tervei között, magyarázza a szerző.
Orbán az amerikai jobboldali MAGA mozgalomban (Make America Great Again – „Tegyük újra naggyá Amerikát!”) hősként tűnik fel, főként a keresztény értékek és az LMBTQ-jogok elleni fellépése miatt. Ám Trump stratégiai tanácsadói észrevették, hogy Orbán szélsőséges politikája Európában inkább elszigetelődéséhez vezetett.
Az EU-t „vesztesek klubjának” nevező retorikája és rendszeres blokkjai az Európai Tanácsban még azokat is ellene fordították, akik korábban szimpatizáltak vele.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Ezzel szemben Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke ügyesebben lavírozik. Politikai nézetei hasonlók Orbánéhoz, ám őt nemcsak Mar-a-Lago-ban (Trump floridai rezidenciája) fogadják szívesen, hanem Brüsszelben is. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elégedetten figyeli, hogy Meloni, Orbánnal ellentétben, határozottan szemben áll Putyinnal.
A Spiegel szerint Trump körei várhatóan egyértelmű szerepeket osztanak majd a két vezető európai jobboldali politikusra: míg Meloni a Nyugat központjai között közvetítő szerepet tölthet be, Orbán a pálya széléről bírálhatja Európa liberális irányvonalát.