Az észak-koreai állami média helyi idő szerint vasárnap fehér könyvet (azaz részletes jelentést vagy hivatalos dokumentumot, amely egy ország álláspontját vagy politikáját fejti ki egy adott kérdésben) tett közzé, ebben azzal vádolják Jun Szogjol dél-koreai elnököt, hogy politikájával nukleáris háború veszélyének teszi ki országát, számolt be a Reuters.
Az Észak-Korea Ellenséges Államokat Kutató Intézete által összeállított dokumentum élesen bírálja Jun „meggondolatlan kijelentéseit” a háborúról, valamint az interkoreai megállapodás egyes elemeinek feladását. A dokumentum Jun kormánya szemére veti, hogy nukleáris háború tervezésében működik együtt az Egyesült Államokkal, és szorosabb kapcsolatokra törekszik Japánnal és a NATO-val.
„A katonai lépéseik egyre súlyosbodása végül csupán azt eredményezte, hogy Észak-Korea nukleáris fegyvereinek készletét exponenciálisan növelte, és tovább fejlesztette nukleáris támadóképességét” – áll a dokumentumban.
Jun Szogjol Észak-Koreával szemben keményen lép fel, miközben Észak-Korea az ENSZ Biztonsági Tanács határozatait figyelmen kívül hagyva tovább fejleszti nukleáris fegyvereit és ballisztikus rakétáit. A Jun-kormány Észak-Koreát vádolja a feszültségek növeléséért, amely fegyverkísérletekkel, illetve az Ukrajnát megtámadó Oroszország számára nyújtott katonai segítséggel és csapatokkal járul hozzá a konfliktusokhoz.
Phenjan év elején Dél-Koreát egy külön, ellenséges államként határozta meg, amikor Kim Dzsongun az országot „elsődleges ellenségnek” nevezte, és kijelentette, hogy az újraegyesítés többé nem lehetséges. Azóta Észak-Korea lépéseket tett az interkoreai kapcsolatok megszakítására, felrobbantva a két Korea közötti utakat és vasútvonalakat saját oldalán, valamint műholdfelvételek szerint hatalmas árkokat ásott a korábbi határátkelők mentén. A két Korea még mindig hivatalosan hadban áll, mivel az 1950-53-as háborújuk fegyverszünettel, nem pedig békeszerződéssel ért véget.
További konfliktusforrás a két ország között a szemétballonok ügye: Észak-Korea május óta saját területéről indít ilyen ballonokat, válaszként azokra, amelyeket a Dél-Koreában élő rezsimellenes aktivisták küldenek az északi területre.
A vasárnap megjelent fehér könyv Jun hazai politikai nehézségeit is felsorolja, beleértve felesége körüli botrányokat, amelyek az elnök népszerűségi mutatóit történelmi mélypontra taszították.
Eközben az Egyesült Államok vasárnap B-1B bombázókat vetett be a Dél-Koreával és Japánnal közösen végrehajtott légi gyakorlatokban, válaszul arra, hogy Észak-Korea interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki – közölte a dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága. A gyakorlat a három ország elkötelezettségét hivatott bemutatni az Észak-Korea nukleáris és rakétaképességei elleni együttműködésben. Ez az év második közös légi hadgyakorlata, és már negyedik alkalom, hogy 2024-ben az Egyesült Államok stratégiai bombázókat telepített a Koreai-félszigetre.