A disszidálók – mindannyian hét-tíz éves tapasztalattal rendelkező egykori katonák – készen állnak arra, hogy pszichológiai taktikával ellensúlyozzák egykori hazájuk, Észak-Korea csapatait. Céljuk, hogy az Oroszországért harcoló észak-koreai katonák morálját valamilyen módon meggyengítsék – írja az msn.com a South China Morning Postra hivatkozva.
A disszidálók kijelentették, hogy támogatják az ukránok ügyét, és kiemelték, hogy mélyen ismerik az észak-koreai katonai kultúra és pszichológia mibenlétét. Véleményük szerint ennek alkalmazása rendkívül hatékony lehet, hogy az észak-koreai katonák orosz oldalon gyakorolt befolyását ellensúlyozzák.
„Mindannyian katonai veteránok vagyunk, akik mindenkinél jobban értik az észak-koreai erők kultúráját és gondolkodásmódját” – magyarázta az egyik disszidens.
Stratégiájuk része az üzenetek hangszórókon való lejátszása, tájékoztató szórólapok terjesztése és szükség esetén célzott tolmácsolás, hogy aláássák egykori honfitársaik harci szellemét.
A csoport már hivatalos lépéseket is tett Ukrajna felé azzal, hogy hivatalos kérelmet nyújtott be Volodimir Zelenszkij ukrán elnökhöz, hogy segíthessenek. Ez a jelenség felkeltette a nemzetközi média figyelmét, és rávilágít a háborút befolyásoló összetett globális szövetségekre.
Bár Zelenszkij adminisztrációja még nem nyilatkozott nyilvánosan az ajánlatról, ez a segítségnyújtás is aláhúzza azt a széles körű támogatást, amelyet Ukrajna világszerte kap.
Az ajánlat arra a megdöbbentő lépésre vonatkozik, hogy Oroszország állítólag több ezer észak-koreai katonával erősíti meg csapatait a Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel kötött szövetség részeként. Az ilyen szövetségek további geopolitikai dimenziót adnak az ukrajnai háborúnak.
E disszidensek számára a konfliktus lehetőséget kínál arra, hogy aktívan szembeszálljanak az egykor általuk szolgált tekintélyelvű rezsimmel, és támogassák az ukrán ellenállási mozgalmat.
Az ügyet dél-koreai szervezetek is szorosan figyelemmel kísérik. Ha Ukrajna elfogadja az ajánlatot, az elmélyítheti a pszichológiai hadviselést a konfliktusban, és célzott stratégiát vezet be a csatatéren – ez szokatlan és szimbolikus fejlemény a folyamatban lévő háborúban.
Az észak-koreaiak már Kurszkban?
Állítólag néhány előretolt egység már meg is érkezett a Kurszk régióba, és „elég nagy a valószínűsége”, hogy Moszkva harcban fogja használni őket. Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter a minap azt közölte, hogy az orosz egyenruhát viselő és orosz felszerelést hordozó észak-koreai csapatok Ukrajna felé vonulnak, ami szerinte veszélyes és destabilizáló fejlemény – írja a South China Morning Post.
Austin egy washingtoni sajtótájékoztatón beszélt Kim Yong-hyun dél-koreai védelmi miniszterrel, miközben egyre nő az aggodalom azzal kapcsolatban, hogy Phenjan 11 ezer katonát telepít Oroszországba.
Észak-Korea lépése, hogy szorosabbra fűzze kapcsolatát Oroszországgal, világszerte riadalmat váltott ki.
Austin szerint ez a bevetés kiszélesítheti vagy meghosszabbíthatja az ukrajnai konfliktust, és arra késztethet más nemzeteket, hogy közvetlenebbül vegyenek részt a konfliktusban, és „cselekvésre ösztönözhet másokat”, de részletekbe nem bocsátkozott.
A dél-koreai védelmi miniszter, Kim azt mondta, nem feltétlenül hiszi, hogy a bevetés háborút indítana el a Koreai-félszigeten, de növelheti a biztonsági fenyegetéseket.
„Nagy a valószínűsége”, hogy Phenjan korszerűbb technológiákat kér csapataiért cserébe, például taktikai nukleáris és ballisztikus rakétákat – tette hozzá. Kim és Austin felszólította Észak-Koreát, hogy vonja ki csapatait az Ukrajna elleni háborúból.
„Az, hogy Putyin észak-koreai katonákat alkalmaz, azt mutatja, hogy Oroszország sok katonát veszített” – mondta Austin. Megjegyezte, Oroszország már korábban is kért katonai segítséget Észak-Koreától és Irántól.
Az Egyesült Államok becslései szerint 10 ezer észak-koreai katona tartózkodik jelenleg Oroszországban, de Szöul és szövetségesei úgy értékelik, hogy az Oroszországba kiküldöttek száma már a 11 ezer főt is eléri. Közülük több mint 3 ezerről feltételezhető, hogy a nyugat-oroszországi harci övezetek felé mozdultak el.
Egy ukrán tisztviselő azt mondta, hogy az észak-koreai csapatok 50 kilométerre állomásoznak az ukrán-orosz határtól.
Észak-Korea lőszert is szállított Oroszországnak, és a hónap elején a Fehér Ház közzétett képeket, amelyek szerint Észak-Korea ezer konténernyi katonai felszerelést szállított oda vasúton. Kulcsfontosságú és aggasztó kérdés, hogy mit kap Észak-Korea a csapatok ellátásáért cserébe. A tisztviselők azonban még nem mondták meg, hogy Phenjan mit kérhetett, vagy mit ajánlott Moszkva.