Összeomlottak a koalíciós tárgyalások Ausztriában a választáson legtöbb szavazatot nyert Szabadságpárt (FPÖ) és a Néppárt (ÖVP) között. Herbert Kickl FPÖ-vezér a Der Standard tudósítása szerint visszaadta a mandátumot, amit Alexander Van der Bellen államfőtől a kormányalakításra kapott – szúrta ki a hvg.hu
Kickl az államfőnek írt levelében arra hivatkozott, hogy a kormányzati tisztségek elosztásáról nem sikerült megállapodniuk az ÖVP-vel. A Néppárt főtitkára, Alexander Pröll ennél élesebben fogalmazott, közölve, hogy
a kormányalakítást Herbert Kickl hataloméhsége és kompromisszumképtelen hozzáállása akadályozta meg.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Egy hónapja indultak a tárgyalások
Január 8-án számoltunk be arról: az Osztrák Néppárt elfogadta Herbert Kicklnek, az Osztrák Szabadságpárt elnökének meghívását a koalíciós tárgyalásokra. Christian Stocker, az ÖVP ügyvivő elnöke akkor arról beszélt: „őszinte válaszokra van szüksége” többek között a sajtószabadságot, az Oroszországtól való függetlenséget és az uniós együttműködést illetően. A néppárti politikus szerint az FPÖ-nek őszinte választ kell adnia arra, hogy Ausztriát az EU megbízható és konstruktív partnerének látja-e, a szabad világ vagy az autokrácia felé orientálódik-e, s az államérdeket előbbre tartja-e a pártérdekeinél. Ezekből a válaszokból lesz majd látható, hogy az FPÖ kész-e felelősséget vállalni az emberekért – mondta akkor Stocker.
Bár a választáson az FPÖ szerezte meg a legtöbb szavazatot, Alexander Van der Bellen osztrák államfő először Karl Nehammer kancellárt bízta meg újra kormányalakítással. Tavaly ősszel még minden osztrák politikai párt határozottan állította: nem akar koalíciót kötni az általuk szélsőjobboldalinak tartott FPÖ-vel – ehhez egyelőre tartják is magukat.
Az FPÖ-t elemzők általában nacionalista, szélsőjobboldali, euroszkeptikus, populista és/vagy nemzeti-konzervatív jelzővel szokták illetni. A párt ugyanakkor nem szélsőjobboldalinak, hanem patriótának, a „haza pártjának” tartja magát, amely programja szerint Ausztriát helyezi az első helyre. Korábbi elemzésünk:
A Fidesz és FPÖ már hosszú ideje jó kapcsolatokat ápol, tavaly pedig politikai szövetségre lépett egymással Patrióták Európáért néven – a szövetség megalapítását tavaly június 30-án, Bécsben jelentette be Orbán Viktor, Herbert Kickl és Andrej Babis volt cseh miniszterelnök, az Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) vezetője.