Több száz milliárd dollárnyi pazarlást és csalást feltételez az amerikai szövetségi oktatási tárcánál és a hadseregnél Donald Trump elnök, aki erről egy vasárnap sugárzott interjúban beszélt.
Donald Trump, az amerikai futball-bajnokság döntője, a Super Bowl előtt a Fox országos televízióban sugárzott interjúban azt mondta, hogy a kormányzati hatékonyság javításával és a szövetségi intézmények működésének áttekintésével megbízott Elon Muskot „nagyon hamarosan” arra fogja utasítani, hogy kezdjen ellenőrzést az oktatási minisztériumnál, majd a hadseregnél.
„Milliárdokat, dollár százmilliárdokat fogunk találni csalás és visszaélés formájában”
- fogalmazott az elnök, aki hozzátette, hogy ennek a munkának az elvégzését megígérte a választási kampány során.
Elon Musk milliárdost nagyszerű segítségnek nevezte ebben a munkában, és azt hangoztatta, hogy a vállalkozónak személyes haszna nem származik abból, hogy elvégzi a feladatot. (Musk legutóbb arról posztolt, hogy a Szabad Európát is beszántaná, erről a szintén a Klasszis Médiához laptársunk, az Mfor adott hírt.)
Donald Trump egyben bírálta azt a döntést, amelyet szombaton egy szövetségi bíró hozott – eleget téve 19 állami főügyész beadványának –, és
„jóvátehetetlen károkozásra”
hivatkozva átmenetileg megtiltotta a kormányzati hatékonyságért felelős szervezet munkatársainak, hogy hozzáférjenek a szövetségi pénzügyminisztérium kifizetésekre vonatkozó adataihoz. Az Elon Musk által vezetett testület (Department of Government Efficiency – DOGE) adóinformációkra, szociális juttatásokra, valamint szövetségi alkalmazottak fizetési adataira tartott igényt.
Az elnök teljes egyet nem értését hangoztatta a bíró határozatával szemben, és kijelentette, hogy meg kell oldani a kormányzati hatékonyság problémáját, a „csalás, pazarlás és visszaélés” kérdését. A problémákra példaként említette az amerikai nemzetközi fejlesztési ügynökség (USAID) tevékenységét.
Kristi Noem belbiztonsági miniszter szintén vasárnap, a CNN hírtelevíziónak adott interjúban, egyetértve a kormányzati hatékonyságnövelésre vonatkozó célkitűzéssel a tárcájához tartozó ügynökségekkel kapcsolatban a bürokrácia csökkentését sürgette. Kijelentette, hogy áttekintik a tevékenységeket abból a szempontból, hogy
„ki látja el feladatát, és ki nem, azok pedig el lesznek távolítva, akik nem elkötelezettek Amerika biztonsága iránt”.
A demokraták tiltakozásukat fejezték ki a Trump-adminisztráció törekvéseivel szemben. Ilhan Omar képviselő, a demokrata párt radikális képviselőházi csoportjának tagja a CBS televíziónak vasárnap adott interjúban kijelentette, hogy a kormányzat lépései ellen a bíróságok jelentik az egyetlen megoldást és kiutat.
Cory Booker demokrata szenátor ugyanakkor nem zárta ki, hogy a Kongresszusban a demokraták a költségvetési leállás kikényszerítésének eszközével élnek majd, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem szavazzák meg a szövetségi intézmények működésének finanszírozásához szükséges pénzügyi keretet.
Vasárnap a Fehér Ház alá tartozó költségvetési iroda utasítására felfüggesztette működését a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Iroda (Consumer Financial Protection Bureau) nevű felügyeleti szervezet, amelynek alkalmazottait levélben értesítették, hogy a washingtoni központ a következő héten zárva tart, és minden tevékenységét leállítja. A szervezetet a 2008-2009-es pénzügyi válságot követően hozta létre az Obama-adminisztráció. A pénzügyi fogyasztóvédelmi iroda megalakulása óta, megalakításának körülményei miatt, tárgya a republikánusok kiritkájának.
(MTI)