A megbetegedések száma 2024-ben várhatóan meghaladja a tavalyi rekordszámot, miközben egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy az A-csoportú streptococcus-betegség legsúlyosabb és potenciálisan halálos formája – a streptococcus toxikus sokk szindróma (STSS) – tovább terjed, amióta a virulens és fertőző törzsek jelenlétét megerősítették Japánban.
A National Institute of Infectious Diseases (NIID) szerint "még mindig sok ismeretlen tényező van a streptococcus fulmináns (súlyos és hirtelen) formái mögött meghúzódó mechanizmusokkal kapcsolatban, és még nem tartunk abban a szakaszban, amikor meg tudnánk magyarázni ezeket."
2024 első két hónapjában már 378 esetet regisztráltak, és Japán 47 prefektúrája közül kettő kivételével mindegyikben azonosítottak fertőzést.
Míg az idősebb embereket nagyobb kockázatú csoportnak tekintik, az A csoportba tartozó törzs több halálesethez vezet az 50 év alatti betegek körében az NIID szerint. Az Asahi Shimbun című újság szerint annak a 65 50 év alatti embernek, akiknél STSS-t diagnosztizáltak 2023 júliusa és decembere között, körülbelül egyharmada, azaz 21 meghalt - írja a The Guardian.
A legtöbb STSS-esetet a Streptococcus pyogenes nevű baktérium okozza, de sokan anélkül esnek át a fertőzésen, hogy tudnának róla.
A fertőzést okozó rendkívül fertőző baktériumok azonban bizonyos esetekben súlyos betegségeket, egészségügyi szövődményeket és halált is okozhatnak, különösen a 30 év feletti felnőtteknél. Az STSS-esetek körülbelül 30 százaléka halálos kimenetelű.
Az idősebbek megfázáshoz hasonló tüneteket tapasztalhatnak, de ritka esetekben a tünetek súlyosbodhatnak, beleértve a torokgyulladást, a mandulagyulladást, a tüdőgyulladást és az agyhártyagyulladást. A legsúlyosabb esetekben szervi elégtelenséghez és nekrózishoz vezethet.
Egyes szakértők úgy vélik, hogy a megbetegedések tavalyi gyors növekedése a koronavírus-járvány idején elrendelt korlátozások feloldásával függ össze.
A streptococcus fertőzések, akárcsak a Covid-19 fertőzések, cseppek és fizikai érintkezés útján terjednek. A baktérium a kézen és a lábon lévő sebeken keresztül is megfertőzheti a betegeket.
A Strep A fertőzéseket antibiotikumokkal kezelik, de a súlyosabb, invazív A csoportú streptococcus-betegségben szenvedő betegeknek antibiotikumokkal és más gyógyszerekkel kombinált, valamint intenzív orvosi ellátásra van szükségük.
A japán egészségügyi minisztérium azt javasolja az embereknek, hogy ugyanazokat az alapvető higiéniai óvintézkedéseket tegyék meg a strep A-val szemben, amelyek a koronavírus-járvány idején a mindennapi élet részévé váltak.