5p

Svédország új űrtörvényt sürget, hogy csökkentse függőségét az amerikai és orosz űripartól.

A svéd szociáldemokraták azt követelik, hogy a kormány sürgősen terjesszen elő egy új űrtörvényt, hogy csökkentse Svédország és Európa függőségét Donald Trumptól és Elon Musktól, mert a világpolitikai helyzet egyre zaklatottabb és kiszolgáltatottá tesz egyes országokat.

Az elmúlt évtizedekben megnőtt a világűr gyakorlati jelentősége. A műholdak ma alapvető infrastruktúránk szerves részét képezik a társadalom számos kritikus területén. Egy ország űrbéli „képességei” nagy jelentőséggel bírnak tudományos, kereskedelmi és biztonságpolitikai sikerei szempontjából – olvasható a svéd Aftonbladet napilapban.

Svédország kiemelkedő űrnemzet, de az ilyen tevékenységeket szabályozó rendelkezések sok helyen elavultak. A szociáldemokrata vezetésű kormány ezért 2020 augusztusában vizsgálatot rendelt el az 1982-es űrtörvény felülvizsgálatára, amit akkor nemcsak az 1980-as évek eleje óta bekövetkezett jelentősebb technikai fejlesztések, hanem Svédország kül-, biztonság- és védelmi politikai érdekei is indokoltak. A további késedelmek kárt okoztak volna a svéd iparnak és az ország biztonságának.

A szociáldemokraták a cikk szerint keményen kritizálják a jelenlegi kormányt, amelynek nincs új, korszerű űrtörvénye, és tavaszra sem állnak készen az újabb jogszabálycsokorral.

„A modern és világos szabályozási keret is fontos annak biztosításához, hogy meg tudjuk védeni űrbéli tevékenységeinket a viharos világban. Az is fontos, hogy Svédország továbbra is vonzó ország legyen az űripar számára. Ez nem utolsósorban a svéd Esrange űrbázison végzett tevékenységekre vonatkozik – ez az egyetlen Európában, amely képes műholdakat pályára állítani” – emelte ki a párt szóvivője.

Számos európai ország, köztük Svédország, régóta nagymértékben az amerikai és az orosz kapacitásra támaszkodik a műholdak felbocsátásakor. Miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, minden ilyen együttműködést felfüggesztettek.

Trumptól függ ez is?

A közelmúlt geopolitikai fejleményei azt mutatják, hogy az amerikai lehetőségekhez való hozzáférésünket sem vehetjük természetesnek – fogalmaz a cikk szerzője. Ráadásul a két legnagyobb magánűrcég – Elon Musk (SpaceX) és Jeff Bezos Blue Originje – Donald Trumphoz közel álló üzletemberek tulajdonában van.

Az űrért folyik a harc
Az űrért folyik a harc
Fotó: Pexels


Ezen a területen, hasonlóképp más ágazatokhoz, Svédországnak és Európának sürgősen függetlenebbé kell válnia – vélik a svéd szociáldemokraták. Minél előbb át kell dolgozni a régi szabályokat, mert a további késedelmek kiszámíthatatlan károkkal járnának Svédország számára, mind a kutatásban, mind az iparban, valamint a biztonság tekintetében egyaránt.

Már kilövőjük is van

Svédország évek óta tervezi űrkapacitásainak fejlesztését, 2024-ben pedig hivatalos katonai űrstratégiát tett közzé. Az ország célja, hogy növelje védelmi képességeit és aktív szereplővé váljon a nemzetközi űrbiztonság terén. Az új stratégia négy fő pillérre épül: az űrbeli mozgásszabadság biztosítására, a védelmi és válságkezelési kapacitások fejlesztésére, a nemzetközi együttműködés erősítésére, valamint a tudásalapú űrpolitika kialakítására.

Svédország komoly erőfeszítéseket tesz az űrtechnológia fejlesztése érdekében, különös tekintettel az űrkilövésekre és a saját műholdas infrastruktúra kiépítésére. Az Európai Űrügynökség (ESA) Esrange űrkutató központja már az 1960-as évek óta Svédországban működik, és 2024 januárjában egy új rakétakilövő létesítményt, a Spaceport Esrange-et avatták fel.

Mit akar Európa az űrben?

 

Az Európai Űrügynökség egy 23 tagállamot tömörítő kormányközi szervezet, amely az űrkutatást és az űrtechnológia fejlesztését koordinálja. 1975-ben alakult, központja Párizsban van. Programjai közé tartozik az emberes űrrepülés, bolygókutatás, földmegfigyelés és hordozórakéták fejlesztése. Az ESA egyik fontos űrkikötője a Francia Guyanában található Kourou. Alapító tagjai között szerepel Svédország. Magyarország 2015. november 4-én csatlakozott teljes jogú tagként. Az ügynökség költségvetése 2025-ben 7,7 milliárd euró, és többek között a NASA-val és a Roszkozmoszszal is együttműködik.

A svéd kormány az elmúlt években megerősítette az űripari fejlesztéseket, és a Spaceport Esrange az első olyan létesítmény Európában, amely teljes körű műholdindítási képességgel rendelkezik. 

A Spaceport Esrange nemcsak svéd projekteknek ad otthont, hanem nemzetközi együttműködéseknek is. Az amerikai Firefly Aerospace vállalattal kötött megállapodás révén az Alpha rakétáikat is innen indíthatják a jövőben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Beindult a német határvédelem, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 07:09
Már több ezer embert fordítottak vissza a német határokról a szigorított ellenőrzések bevezetése óta.
Nemzetközi Putyin felemelte a telefont
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 06:46
Közel három év után újra beszélt az orosz és a francia elnök. Sok köszönet mondjuk nem volt benne.
Nemzetközi Trump megcsinálta? Jöhet az újabb tűzszünet
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 06:24
Izrael elfogadta a feltételeket, most a Hamásznál pattog a labda az amerikai elnök szerint.
Nemzetközi Van egy egyértelmű nyertese az Irán elleni amerikai csapásoknak
Litván Dániel | 2025. július 2. 05:59
Nem tudjuk, mit értek el az amerikai bombák és rakéták, és nem tudjuk, meddig maradhat fenn a tűzszünet. De egy tekintetben mégis lehet eredményt hirdetni.
Nemzetközi Orbán Viktor így fogadta Montenegró miniszterelnökét
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 20:03
A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Nemzetközi Elfogadta a szenátus Trump adó- és költségvetési csomagját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:15
Az amerikai szenátus kedden – republikánus többséggel – elfogadta Donald Trump elnök nagyszabású adó- és költségvetési törvényjavaslatát. A közel ezer oldalas jogszabálycsomag számos kulcsfontosságú belpolitikai célkitűzést törvénybe foglalna, miközben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) szerint 3,3 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok már most is 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.
Nemzetközi Továbbra is jönnek uniós pénzek Magyarországra – Orbán Viktor visszavonulót fújt
Wéber Balázs | 2025. július 1. 18:08
A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.
Nemzetközi Zelenszkij: Németország vegye rá Magyarországot, hogy engedjen az Oroszország elleni szankciók ügyében
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:19
Berlinben járt az ukrán elnök. 
Nemzetközi Csalódott a lengyel agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 15:45
Kiábrándítónak találta kedden Czeslaw Siekierski lengyel agrárügyi miniszter azt a módszert, ahogyan az Európai Bizottság (EB) az Ukrajnára vonatkozó kereskedelmi liberalizációs rendelkezések felülvizsgálatában eljárt.
Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG