Továbbra is fennáll Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök magyarországi meghívása, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ellene kiadott elfogatóparancsa ugyanis csak politikailag motivált döntés, közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten — jelentette az MTI.
Szijjártó Péter szerint az elmúlt időszakban mind az ENSZ, mind az Európai Unió fórumain rendkívül ellenséges, kiegyensúlyozatlan, elfogult megközelítés uralkodott Izraellel szemben, ami ellen szavai szerint hazánk a maga súlyával, a maga eszközeivel mindig fellépett.
„Legutóbb nemmel szavaztunk az ENSZ-ben akkor is, amikor Izraelt további vegzálásnak akarták kitenni a nemzetközi bírósági rendszerben, amely elvesztette a hitelességét és a komolyságát akkor, amikor Izrael miniszterelnökével szemben elfogatóparancsot adott ki” – érvelt Szijjártó.
Modern antiszemitizmus
„Ez is része azon riasztó tendenciának, amely egyfajta modernkori antiszemitizmus formájában jelenik meg sajnos az európai kontinensen is, részben a tömeges illegális migráció egyik következményeként” — folytatta. „Mi az antiszemitizmus minden formájával szemben fellépünk” – fűzte hozzá.
Valamint közölte, hogy Magyarország stratégiai jelentőséget tulajdonít az együttműködésnek Izraellel, nincsenek nyitott kérdések a két ország között, ráadásul már újra él a közvetlen légi összeköttetés is.
A jó és a rossz
Gideon Szaár egyebek mellett kijelentette, hogy Magyarország egyike azon államoknak a nemzetközi közösségben, amelyek tisztában vannak a jó és a rossz, a helyes és a helytelen közötti különbséggel.
„Magyarország Orbán Viktor miniszterelnök vezetése alatt közeli jó barátja, sőt fontos szövetségese is Izraelnek. Nagyra értékelem a magyar kormány támogatását a nemzetközi porondon, különösképp az Európai Unióban és az ENSZ-ben” – mondta. „Mivel Európa és a Közel-Kelet óriási kihívásokkal néz szembe, épp ezért Izrael és Magyarország fontos szerepet kell, hogy betöltsön. Két büszke, szabad, független és szuverén ország szövetségéről van szó” — szögezte le.