9p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Hamász mellett az izraeli kormány vezetőit is felelősség terheli a háborús és az emberiesség elleni bűntettekért a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze szerint, aki ezzel megerősítette emberi jogi szervezetek értékeléseit. Ennek ellenére a magyar kormány továbbra is teljes mellszélességgel támogatja a Netanjahu-kormányt, és ezáltal egyre jobban elszigetelődik a világban. Ez pedig – a Kremlhez fűződő szoros kapcsolatokhoz hasonlóan – ellentétes a magyar érdekekkel. Nagyító alatt ezúttal egy döntés és annak magyar szála.

Moammer Kadhafi, Vlagyimir Putyin, Jahja Szinvár, Mohammed Diab Ibrahim Al-Maszri, Iszmail Haníje, Joáv Galant és Benjamin Netanjahu – mi a közös ezekben a vezetőkben? Az, hogy mindegyikőjük ellen elfogatóparancs kiadását kérte a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze súlyos bűnök elkövetésével kapcsolatos felelősségükre hivatkozva.

Rossz társaságban 

Joáv Galant izraeli védelmi miniszter és Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő igencsak rossz társaságba „keveredett” – ráadásul míg társaik fél- vagy teljes diktatúrákat (Putyin és Kadhafi) vagy szélsőséges szervezeteket (Szinvár, Al-Maszri és Haníje, a Hamász vezetői) vezetnek vagy vezettek (Kadhafit 2011-ben meggyilkolták), és Nyugaton is persona non gratának számítanak, addig Netanjahu a Közel-Kelet kvázi egyetlen demokráciáját irányítja, és Nyugaton is szívesen látott vendég volt – egészen az elmúlt hónapokig.

Romokban a Gázai övezet – palesztin menekültek a Khan Júnisz városban 2024. május 8-án
Romokban a Gázai övezet – palesztin menekültek a Khan Júnisz városban 2024. május 8-án
Fotó: EPA/MOHAMMED SABER

Ebben a tekintetben is nagyon fajsúlyosnak tekinthető tehát Karim Khan, az ICC főügyészének az elfogatóparancs kiadásának kéréséről szóló, hétfőn bejelentett döntése. Amennyiben a bíróság megalapozottnak találja a vádakat – ez a vizsgálat hetekig vagy hónapokig is eltarthat –, elfogatóparancsot adhat ki mind a Hamász, mind Izrael vezetői ellen (Kadhafival és Putyinnal szemben ezt anno megtette). Szakértők szerint ebben az esetben az ICC 124 tagállamának kötelessége lenne letartóztatni őket, amennyiben országuk területére lépnek. Izrael és az Egyesült Államok nem tagja az ICC-nek, az európai országok többsége – köztük Magyarország – viszont igen.

Emberiesség elleni bűnök

Ami a részleteket illeti, az ICC főügyésze szerint mind Izrael, mind a Hamász említett vezetőinek esetében „alapos okkal” lehet azt gondolni, hogy felelősek azokért a háborús és emberiesség elleni bűnökért, amelyeket tavaly október 7-e óta elkövettek. A Hamász ekkor hajtott végre terrortámadást Dél-Izraelben, amelyre az izraeli hadsereg jelenleg is tartó hadműveletekkel válaszolt.

A főügyész szerint a Hamász vezetőit “gyilkosság, túszejtés, nemi és szexuális erőszak, valamint kínzás” miatt terheli felelősség. Úgy véli, emberiesség elleni bűntettekről van szó, amelyeket “széleskörűen és szisztematikusan követtek el Izrael civil lakossága ellen a Hamász és más fegyveres csoportok.”

Az október 7-i támadásokban mintegy 1200 ember vesztette életét izraeli közlések szerint, közülük több mint 800 civil. A mintegy 250 túsz közül több mint száz kiszabadult, mintegy 90 továbbra is fogságban van, a többieket megölték vagy a bombázásokban az életüket vesztették. (A terrortámadásról itt írtunk részletesen.)        

A főügyész szerint az izraeli vezetőket felelősség terheli többek között „civilek háborús fegyverként használt éheztetéséért és az általa okozott halálesetekért, szándékosan előidézett nagyfokú szenvedésért, szándékos gyilkolásért,  és a civil lakosság elleni szándékos támadásokért”.

Karim Khan kiemelte: Izraelnek joga van megvédenie magát, de nem ilyen eszközökkel. Szerinte bizonyíték van arra, hogy Izrael „szándékosan és szisztematikusan, Gáza minden részén megvonta a civil lakosságtól a túléléshez elengedhetetlen” feltételeket.

Mindez megerősíti nemzetközi jogvédő szervezetek – a Human Rights Watch és az Amnesty International – jelentéseit, amelyek a Hamász mellett az izraeli vezetést is háborús bűnökkel vádolták meg. Megvilágítja azt is, hogy miért kezdeményezett eljárást Dél-Afrika a Nemzetközi Bíróságon Izrael ellen népirtás vádjával. És egybevág azokkal a helyszíni beszámolókkal, amelyek az elmúlt több mint hét hónapban érkeztek a Gázai övezetből.

"Szégyenfolt a lelkiismeretünkön"

Izrael jelenleg is tartó hadműveleteinek mérlege döbbenetes.

35,5 ezer regisztrált áldozat, többségük nő és gyerek. További ezrek temetetlenül fekszenek a romok alatt. Gáza lakosságának 75 százaléka, 1,7 millió ember elmenekült az otthonából az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatalának adatai szerint.

A halálos áldozatok között van 493 egészségügyi dolgozó, 262 segélyszervezetnél dolgozó személy, valamint 147 újságíró is. 1,1 millió ember élelemhez jutása jelenleg is „katasztrofális szinten van”.

A civil áldozatok óriási száma mögött az állhat, hogy – a +972 izraeli portál tényfeltáró cikke szerint – az izraeli hadsereg a korábbinál szélesebb körben engedélyezte a nem katonai célpontok elleni támadásokat, fellazította a várható civil áldozatok miatti korlátozásokat, és mesterséges intelligencia segítségével generál célpontokat. Egész lakóövezeteket bombázott és így családok tömegeit tüntette el a Föld színéről egyik pillanatról a másikra.   

Az izraeli hadműveletek nyomán mintegy 17 ezer gyerek maradt árván és/vagy egyedül, egymillió gyereknek pedig pszichológiai támogatásra lenne szüksége az átélt traumák miatt.

Januári adatok szerint a lakóépületek több mint 60, a kereskedelmi épületek több mint 80 százaléka megsemmisült vagy károsodott, köztük 155 egészségügyi intézmény és 171 ENSZ-létesítmény (nagyrészt menedékként szolgáló iskolák) is.

Az izraeli erők felrobbantották az övezet északi részén fekvő Israa Egyetemet, és számos más, gázai kulturális-történelmi helyszín is súlyosan károsodott, köztük a 7. században épült al-Omari mecset is.

“Nem láttam ilyen szintű pusztítást az elmúlt 20 évben az ENSZ kötelékében” – mondta James Elder, az ENSZ Gyermekalapjának szóvivője helyszíni beszámolójában. Corey Scher, a New York City Egyetem kutatója szerint a gázai pusztítás mértéke kimagaslik a háborús zónákban (Ukrajna, Aleppó) tapasztalt pusztítások közül.

„Gáza szégyenfolt a kollektív lelkiismeretünkön”  jelentette ki Martin Griffiths, a nemzetközi szervezet humanitárius ügyekben illetékes főtitkárhelyettese.

És a sort hosszan lehetne folytatni. Mindeközben a megszállt Ciszjordániában is fellángolt az erőszak: október 7-e óta több mint 400 telepest öltek meg az izraeli erők és – kisebb részben – az izraeli telepesek.  

Harc a területért

Október 7-én Izraelt óriási sokk érte, a Hamász terrorja pedig semmivel sem védhető. Ugyanez elmondható azonban az azt követő iszonyatos gázai pusztításról is.

Ennek láttán fennáll a gyanú, hogy a szélsőjobbos miniszterekkel megtűzdelt izraeli kormány célja nemcsak a Hamász elpusztítása, hanem az övezet lakhatatlanná tétele, a palesztinok legyilkolása és/vagy elűzése, egyúttal a terület ismételt kolonizációja. Ezt hivatalosan nem mondták ki, de tény például, hogy idén januárban izraeli telepesek már Gáza visszafoglalásáról – zsidó telepek létesítéséről – tartottak konferenciát, amelyen 12 izraeli miniszter is részt vett.

„Ez egy nulla összegű játék”, egy területért folyó küzdelem „a folyótól a tengerig” – mondta N. Rózsa Erzsébet Kelet-Közel-Kelet szakértő nemrég lapcsoportunk, a Klasszis Média rendezvényén, a Klasszis Klubban.

Ha továbbra is csak egy állam – Izrael – lesz, akkor „a saját magunk által felállított nemzetközi szabályokkal megyünk szembe,” amelyek szerint „erőszakkal nem lehet területet szerezni” – tette hozzá arra utalva, hogy Ciszjordánia és Kelet-Jeruzsálem Izrael által megszállt terület a nemzetközi jog értelmében. Mindezt „a Nyugatot kivéve szinte az egész világ” kettős mércének tekinti. A zsidó állam ugyanakkor – vallási-kulturális-történelmi okokra hivatkozva – nem mond le ezekről a területekről.

Elszigetelődik Izrael – és Magyarország

A gázai pusztítás azonban már a Nyugaton is kikezdte Izrael pozícióit. „Amit Gázában látunk, az elfogadhatatlan” – jelentette ki például Pedro Sánchez spanyol kormányfő még tavaly. Spanyolország Írországgal együtt már szankciók lehetőségét is felvetette a zsidó állammal szemben, és más európai országok is egymás után küldtek figyelmeztető jelzéseket az izraeli vezetés felé. A kevés kivétel egyike Magyarország.

A magyar kormány továbbra is teljes egészében tartózkodik az izraeli vezetés kritikájától, és eddig egyetlen tűzszünetre vonatkozó ENSZ-határozatot sem szavazott meg.

Tavaly októberben az ENSZ-közgyűlésben 179 ország közül 121 szavazott igennel, és mindössze 14 nemmel a humanitárius célú tűzszünetre – utóbbiak egyike Magyarország volt. Decemberben már 153 ország szavazott mellette, Magyarország ezúttal tartózkodott. Idén májusban pedig 143 ország mondott igent arra, hogy a palesztinok teljes jogú tagságra jogosultak az ENSZ-ben. Mindössze 9 ország voksolt ellene – egyikük Magyarország volt.

A teljes képhez tartozik, hogy a magyar baloldal – a kormányhoz hasonlóan – szintén hallgat, miközben a spanyol, az angol vagy éppen az ír baloldal erélyesen kritizálja az izraeli vezetést.

Amikor szembesítettük kormánya álláspontjával Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, többek között azt mondta, hogy azért nem szólítják fel az izraeli kormányt tűzszünetre, mert szerinte egy „terrorszervezet által brutálisan megtámadott ország terrorellenes művelete kapcsán ilyet tenni minimum megkérdőjelezhető.” Orbán Viktor miniszterelnök pedig hétfőn "abszurdnak és szégyenletesnek" nevezte az ICC főügyészének Netanjahuval szembeni döntését.

A világ túlnyomó része ugyanakkor – mint az a szavazások eredményéből is látszik – nem osztja a magyar kormány álláspontját, emberi jogi szervezetek sorozatosan marasztalják el Izraelt, a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének döntése pedig valójában egy újabb, erős figyelmeztetés a zsidó állam kormánya felé.

Mindezt figyelembe véve a magyar kormány közel-keleti politikájával – csakúgy, mint a jelenlegi Kremllel fenntartott szoros kapcsolataival – izolálja hazánkat, és ezzel szembemegy a magyar érdekekkel.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
Szubjektív „Egy csomó magyar ebből egy büdös fityinget nem fog látni” – honnan hova kerül Orbán Viktor 1700 milliárdja?
Privátbankár.hu | 2025. január 26. 17:31
Érdemes kicsit alaposabban is megnézni, ki örülhet Orbán Viktor „jó hírének”, azaz az állampapírok 1700 milliárd forintra rúgó kamatainak idei kifizetésének. És mi lesz ennek a hatása a gazdaságra és az államháztartás finanszírozására?
Szubjektív „Szerintem itt nagy koppanás lesz” – az utca embere Donald Trumpról, Orbán Viktorról és Majka új számáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 25. 17:22
Mit gondol a járókelő arról, hogy hogyan hat ránk Donald Trump új elnöksége, miért nem volt ott Orbán Viktor a beiktatási ceremóniáján, és hogy miért most jelent meg Majka új, rendszerkritikus száma? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Washingtonnak mindegy, hogy Trump vagy Biden ül a Fehér Házban
Kollár Dóra | 2025. január 25. 05:43
A Világjáró az amerikai elnöki beiktatás alkalmából visszaemlékezett két látogatására az Egyesült Államok fővárosában, Washington D.C-ben.
Szubjektív Ráhúzzák Magyar Péterre a bombariadókat? Bindzsisztánból jelentjük – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 24. 18:54
Rögtön összefüggésbe hozták Magyar Pétert a tömeges bombafenyegetéssel – de kinek is állhattak ezek az érdekében? Hazaárulásnak tűnik, ami a Rákosrendezőn történik, és még sokba is fájhat nekünk. Kinek a pénzéből is fizet ki Orbán Viktor 1700 milliárd forintot – és kinek? Akadozik a Rogán-gépezet, de még nagyot tud ütni. Már Iránt is példának tekinti a kormányfő? Csurran, cseppen Majka sikeréből a Tiszának is? Ezekről a témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 36. adásában, amelyben Csabai Károly, Gáspár András és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Donald Trump berúgta az ajtót Washingtonban – Orbán Viktor rejtélyes hiányzása
Wéber Balázs | 2025. január 21. 20:01
A régi-új amerikai elnök már az első napon, szavakban és tettekben is világossá tette, hogy teljesen új korszak kezdődik az amerikai politikában – „Amerika mindenek előtt”. Orbán Viktor furcsa módon nem volt ott az ünneplők seregében. Vajon mi áll a háttérben? És egyáltalán, jár-e kézzelfogható előnyökkel majd a Trump-barátság? Nagyító alatt ezúttal egy új éra első napja.
Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG