Izrael visszarendelte madridi nagykövetét és behívatja Spanyolország Tel-Aviv-i nagykövetét a spanyol miniszterelnök legújabb, a Hamász palesztin iszlamista szervezet és a zsidó állam közötti háborúval kapcsolatos nyilatkozata miatt, adta hírül a The Guardian.
Pedro Sánchez a spanyol állami televízióban (TVE) ismételten elítélte a Hamász október 7-i terrortámadásait, ugyanakkor – Izraelre és Spanyolországra utalva – megjegyezte: „baráti országoknak tudniuk kell mondani egymásnak dolgokat.”
„Amit Gázában látunk, az elfogadhatatlan”
„A kezdetektől fogva mondtuk, hogy amit a Hamász Izraelben tett, az abszolút kegyetlen és szörnyű”, jegyezte meg hozzátéve, hogy Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőnél tett múlt heti látogatása során 20 perces, „nagyon kemény” felvételt nézett végig a támadásról. És – tette hozzá – mindig kiálltak amellett is, hogy a Hamásznak az összes túszt feltételek nélkül szabadon kellene engednie.
„Ugyanakkor ugyanilyen erős meggyőződéssel meg kell mondanunk Izraelnek, hogy a nemzetközi humanitárius jog keretein belül kell cselekednie. A (Gázai övezetből érkező) képek és a megölt emberek – különösen fiúk és lányok – növekvő száma láttán őszintén kételkedem abban, hogy (az izraeli támadások) összhangban vannak a nemzetközi humanitárius joggal,” figyelmeztetett.
Pedro Sánchez arra utalt, hogy – az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által is elfogadott gázai közlések szerint – az izraeli légicsapások óriási civil áldozatokkal járnak a Gázai övezetben: a halálos áldozatok száma már mintegy 15 ezer, közülük 6 ezer gyerek. (A Hamász október 7-i terrortámadásaiban mintegy 1200-an haltak meg.)
A spanyol kormányfő beszélt arról is, hogy a válság politikai megoldásához szükséges a palesztin állam elismerése. Szerinte Európa érdeke, hogy erkölcsi alapon kezelje a kérdést, mert „amit Gázában látunk, az elfogadhatatlan.”
Korábban jelezte, hogy országa hajlandó egyedül is elismerni a palesztin államot, ha az EU erre nem hajlandó egységesen.
Az izraeli válasz nem váratott sokáig: Benjámin Netanjahu szégyenletesnek nevezte a spanyol kormányfő nyilatkozatát, és a spanyol nagykövet berendelésére utasította Eli Cohen izraeli külügyminisztert. Cohen pedig sokkolónak nevezte Sánchez szavait, és visszahívta konzultációra az izraeli nagykövetet. Szerinte Izrael a nemzetközi jogot betartva cselekedett és fog cselekedni a jövőben is, valamint az összes túsz szabadon engedéséig és a Hamász elpusztításáig folytatni fogja a háborút. (A harcok egy hetes tűzszünet után ma folytatódtak.)
Diplomáciai háború
Pedro Sánchez már korábban is élesen bírálta az izraeli vezetést. "Teljesen elfogadhatatlan ártatlan civilek, köztük gyerekek ezreinek legyilkolása. Az erőszak csak még több erőszakhoz fog vezetni” – fogalmazott múlt pénteken a gázai-egyiptomi határnál lévő rafahi határátkelőnél, Alexander De Croo belga kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján, aki szintén szóvá tette a civil áldozatok magas számát.
A spanyol kormányfő Netanjahu előtt pedig úgy fogalmazott, hogy a palesztin halálos áldozatok száma „tényleg tűrhetetlen.”
Válaszul az izraeli külügyminiszter akkor “hamis állításokkal” és “a terrorizmus támogatásával” vádolta meg a két kormányfőt.
Az EU-tagországok közül egyértelműen Spanyolország bírálja legerélyesebben Izrael gázai háborúját. A kormánykoalícióban részt vevő radikális baloldali párt, a Podemos főtitkára pedig még Sáncheznél is keményebben fogalmazott az elmúlt hetekben.
Ione Belarra etnikai tisztogatással és népirtással vádolja az izraeli vezetést és azt követeli, hogy függesszék fel a diplomáciai kapcsolatokat Izraellel, vezessenek be vele szemben gazdasági szankciókat és fegyverembargót, Benjámin Netanjahut, aki szerinte háborús bűnös, pedig állítsák Nemzetközi Büntetőbíróság elé.