Martin Griffiths, a nemzetközi szervezet humanitárius ügyekben illetékes főtitkárhelyettese szerint kollégái, akiknek a napokban sikerült bejutnia a Gázai övezet északi részébe, horrorisztikus állapotokról számoltak be, írja a CNN.
Mint mondta, az utak mentén holttestek fekszenek, az éhezés egyértelmű jeleit mutató emberek pedig megállítják a teherautókat, hogy hozzájussanak valamihez, amivel túlélhetnek.
Griffiths szerint az éhezés kockázata napról napra növekszik, mivel az élelem és a víz kifogyóban van, az egészségügyi rendszer pedig összeomlik. A gázai nők nem tudnak biztonságosan szülni, a gyerekeket nem lehet beoltani, fertőzéses betegségek terjednek, az emberek pedig a kórházak udvarán keresnek menedéket.
Hozzátette: még ha az emberek képesek is lennének visszatérni az otthonaikba, sokuknak már nincs hova visszatérni, mivel otthonaikat lerombolták. A menedékhelyeken már így is jóval több ember van, mint amennyit el tudnának látni.
Griffiths arra is utalt, hogy az ENSZ kísérleteit a humanitárius konvojok bejuttatására az északi részre Izrael késleltetéssel, megtagadással és teljesíthetetlen feltételek szabásával akadályozza, de még a középső területeket és a déli Khan Junisz városát is alig tudják elérni.
Az ENSZ-tisztviselő szerint az izraeli bombázások azokon a területeken is erősödtek, ahova korábban az izraeli hadsereg küldte a civileket a biztonságukra hivatkozva. Szerinte Gázában nincs biztonságos hely. Eddig mintegy 1,9 millió embernek kellett elmenekülnie otthonából.
Ezzel együtt kitért a palesztin Hamász október 7-i terrortámadására, annak mintegy 1200 áldozatára, a több mint 200 túszra, valamint arra is, hogy palesztin szélsőséges szervezetek továbbra is rakétákkal támadják Izraelt.
Összességében kijelentette: „amit október 7-e után láttunk, az szégyenfolt a kollektív lelkiismeretünkön”, és ha nem cselekszünk, akkor kitörölhetetlen folttá válik, és még több ember fog meghalni a légicsapások, az éhínség és a betegségek miatt Gázában.
„Nem hagyhatjuk, hogy ez megtörténjen,” emelte ki, és ismét tűzszünetre hívott fel, valamint sürgős fellépésre kérte a Biztonsági Tanácsot a háború befejezése érdekében.
A gázai hatóságok legfrissebb közlése szerint az elmúlt 24 órában 135 palesztin vesztette életét az izraeli támadásokban. Összesen már csaknem 24 ezer palesztin halt meg a tavaly október 7-én indult izraeli hadműveletekben, mintegy kétharmaduk nő és gyerek.
Dél-Afrika a hágai Nemzetközi Bíróságon beperelte Izraelt népirtás vádjával. A per a héten kezdődött:
Korábbi jegyzetünket a témában pedig itt olvashatják: