7p

A Hamász brutális mészárlása semmivel sem igazolható, mint ahogy nők és gyerekek tömegeinek Izrael által elkövetett szétbombázása és éheztetése sem. Aki valóban humanista, annak mindkettőt el kell ítélnie. A Gázai övezetben apokaliptikus, emberi ésszel szinte felfoghatatlan állapotok uralkodnak. A Nyugat félszeg tehetetlenkedése dühítő, az Orbán-kormány és a magyar baloldal hallgatása pedig szégyenletes. Jegyzet.

„Most tértem vissza a Gázai övezetből. (…) A tragédia méretét tekintve példa nélküli. A hely túlzsúfolt volt, a gyötrelem nagysága és a higiéniai körülmények felfoghatatlanok. (…) A gyerekek egy korty vizért és egy szelet kenyérért könyörögtek. Mindenki azt kérte, hogy legyen végre tűzszünet. Hogy legyen vége ennek a tragédiának.”

Az egyik legszomorúbb nap

A fenti idézet nem egy Hamász-propagandából származik, hanem az ENSZ palesztinokat segélyező szervezete (UNRWA) vezetőjének beszámolójából. Philippe Lazzarini szerdán látogatta meg az egyiptomi-gázai határnál fekvő Rafah egyik, a szervezet által fenntartott iskoláját, amely jelenleg – mint megannyi iskola és kórház szerte a Gázai-övezetben – óvóhelyként működik: palesztinok tömegei keresnek itt menedéket a folyamatos izraeli légicsapások elől.       

Palesztinok kutatnak holttestek és túlélők után Észak-Gázában, a Jabalia menekülttábort ért izraeli légitámadás után 2023. november elsején. Fotó: EPA/MOHAMMED SABER
Palesztinok kutatnak holttestek és túlélők után Észak-Gázában, a Jabalia menekülttábort ért izraeli légitámadás után 2023. november elsején. Fotó: EPA/MOHAMMED SABER

„Ez volt pályafutásom egyik legszomorúbb napja. A gázai emberek számára az UNRWA maradt az egyetlen mentőöv a túléléshez. A piacok üresek, a víz, az élelem, a gyógyszer és az üzemanyag kifogyóban van", írja Lazzarini.

"Segélykiáltásaink süket fülekre találnak. Már régen szükség lenne humanitárius tűzszünetre. Anélkül még több embert fognak megölni, az életben maradtak pedig további veszteségeket szenvednek el, és ez az egykor élettel teli társadalom örökre gyászba borul.”

Persze, ez csak az érme egyik oldala. Tudjuk, hogy az övezetet uraló Hamász milyen brutális terrortámadást követett el október 7-én. Fesztiválozók és kibuclakók, nők és gyerekek bestiális lemészárlása döbbenetes és nyilván semmivel sem igazolható, az évtizedek óta tartó megszállással és elnyomással sem. (Anno készítettünk is egy interjút egy izraeli lakossal arról, hogy miként élik meg mindezt az ottaniak.)

És egyértelműen el kell ítélnünk például a dagesztáni antiszemita hajtóvadászatot is, amely során emberek tömege pusztán származása miatt akart rátámadni a Tel-Avivból érkező járat utasaira.

Apokalipszis most

Egy szörnyűség azonban nem igazolhatja más szörnyűségek elkövetését. Márpedig a folyamatos izraeli bombázások és a még mindig csak kis részben feloldott, vízre, élelmiszerre, gyógyszerre és üzemanyagra kiterjedő izraeli blokád katasztrofális, emberhez méltatlan helyzetbe hozza az ott élő civileket, derül ki az ottani segélyszervezetek és civilek beszámolóiból.

Fertőzött vizen és rohadt élelmiszeren élő emberek, halott gyereküket lebombázott házaik mellett sirató anyák, robbanásokban leszakadt testrészek, halál és pusztulás – ez most a gázai valóság. Szörnyű, de kötelességünk beszélni róla.             

Az, hogy Nagy-Britannia és a világ vezetői megengedik a palesztin civilek, köztük gyerekek legyilkolását, „az emberiség szégyenfoltjaként” fog bevonulni a történelembe, mondta nemrég egy brit orvos, aki családjával együtt rekedt az övezetben.

„Amit a kollégáktól kapott képeken látunk, az egy apokalipszis, teljesen felfoghatatlan” – véli Brenda Kelly brit orvos, aki számos alkalommal járt az övezetben, és most is kapcsolatban van az ottani kórházakban dolgozókkal.

Az összeomlás szélén álló kórházakból érkező képek annyira sokkolók, hogy egy részüket nem hozza nyilvánosságra.

Gondoljunk csak bele: az izraeli hadsereg saját közlése szerint több mint 11 ezer (!) célpontot támadott a Gázai övezetben, amely harmadával kisebb Budapestnél. Bár hivatalosan „terrorista célpontokat” vett célba, valójában lakóházak tömegeit is lebombázta arra hivatkozva, hogy terroristák rejtőznek bennük. Támadott már menekülttáborokat, óvóhelyekké vált iskolákat és egészségügyi intézményeket is. Múlt heti adat szerint a házak 45 (!) százaléka megsemmisült vagy károsodott.

Az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatalának (OCHA) csütörtöki adatai szerint 9061 palesztin vesztette életét a bombázásokban, köztük 3760 gyerek, 2326 nő, 460 idős korú, 135 egészségügyi dolgozó és 67 UNRWA-munkatárs.

Egész családok tűntek el a Föld színéről egyik pillanatról a másikra.  

Izraeli oldalon mintegy 1400 a halálos áldozatok száma az OCHA statisztikája szerint, közülük 31 gyerek.

Lehet persze mondani, hogy a Hamász uralta övezetből érkező adatokat fenntartásokkal kell kezelni. Ugyanakkor az ENSZ és a segélyszervezetek is elfogadják ezeket, és a gázai adatok korábbi válságok idején is valósnak bizonyultak. A gázai áldozatok név szerinti listája online elérhető, és becslések szerint több ezren lehetnek még a romok alatt.

Ők még életben vannak. Palesztin menekültek az UNRWA egyik iskolájában a Gázai övezetben 2023 novemberében. Fotó: Twitter/UNRWA
Ők még életben vannak. Palesztin menekültek az UNRWA egyik iskolájában a Gázai övezetben 2023 novemberében. Fotó: Twitter/UNRWA

Háborús bűnök

Az izraeli vezetés, élén Benjámin Netanjahu miniszterelnökkel, azt állítja, hogy nem a civileket támadja, hanem a Hamászt akarja felszámolni, és a nemzetközi jog keretein belül jár el. Nemzetközi emberi jogi szervezetek, a Human Rights Watch és az Amnesty International ugyanakkor már megcáfolták ezt: értékelésük szerint a Hamász mellett az izraeli kormány és a hadsereg is háborús bűnöket követ el.

Sőt, ENSZ-szakértők már október 19-én arra figyelmeztettek, hogy fennáll a népirtás veszélye. Craig Mokhiber, az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosi Hivatalának a New York-i vezetője pedig a napokban már a népirtás tankönyvi példájának nevezte a gázai vérontást, és lemondott a posztjáról.

A Nyugat eddig mégsem tett komolyabb lépéseket a tragédia megállítására, a folyamatos utcai tiltakozások és a közvélemény erősödő nyomása ellenére sem.

A nyugati hatalmak, élükön az Egyesült Államokkal, továbbra sem hajlandók tűzszünetre felhívni, néhány kisebb európai ország (Skócia, Írország) és az ENSZ erőteljesebb tiltakozása pedig éppúgy nem hatja meg az izraeli vezetést, mint az, hogy Chile, Kolumbia, Bolívia és Jordánia tiltakozásul már hazarendelte Tel-Aviv-i nagykövetét.

A Nyugat nem veszi észre, hogy a hitelessége a tét – miközben mindig emberi jogokról papol, most nem tesz érdemben gyerekek és nők tömegeinek legyilkolása ellen.   

Fülsüketítő csend

Igaz, tőlünk nyugatra és a világ számos más részén legalább megmozdult valami. Magyarországon viszont fülsüketítő a csend (tisztelet a kevés kivételnek).   

Szégyen, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, a magát keresztény-konzervatívnak mondó kormány egy szóra sem méltatta a gázai civil áldozatokat az elmúlt csaknem négy hétben.

Szégyen, hogy összemossák az antiszemitizmust a jogos Izrael-kritikával, és terror pártinak bélyegeznek mindenkit, aki civilek legyilkolása miatt tiltakozik, valamint az is, hogy Magyarország nemmel szavazott a tűzszünetre felhívó határozatra az ENSZ múlt heti közgyűlésén, erős kisebbségben maradva a világ országai között – 179 ország közül mindössze 14 (!) voksolt nemmel. 

De szégyen az is, hogy míg például a brit, az ír és a spanyol baloldal tiltakozik a gázai vérontás ellen, addig a magyar baloldal vezetői hallgatnak.

Hol van legalább egy magyar Jeremy Corbyn?

Szégyen egyes, kormánypárt által megszállt vagy megszelídített és egyéb médiumok hallgatása, képmutatása és szelektív híradása. Mint ahogy az is, hogy miközben Londontól Washingtonig, Belgrádtól Varsóig ezrek, tízezrek, százezrek vonulnak utcára a tűzszünetért (és többségében nem a Hamászért!), addig Magyarország úgy tesz, mintha a gázai tragédia nem is létezne. Itthon még tüntetni sem lehet.

Nem Izrael- vagy palesztin pártinak kell lenni, hanem humanistának. Aki hallgat, bűnrészes. Vagy ahogy António Guterres, az ENSZ főtitkára írta: „Mindenkinek vállalni kell a saját felelősségét. Ez az igazság pillanata. A történelem majd ítéletet mond felettünk.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Vadászat az ablakból és ülve alvás a kutnói palotában
Vágó Ágnes | 2026. június 20. 06:01
A XVIII. századi közép-európai történelem egy különleges emléke Lengyelország közepén a kutnói Szász-palota, amely nemcsak egy uralkodó pihenőhelye volt, hanem korának egész lenyomata. A Világjáró ezúttal ide látogatott el.  
Szubjektív Visszavehető a közpénz? Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Imre Lőrinc - Izsó Márton - Sipos Ildikó | 2026. június 19. 19:27
Tizenhat év után először nem Orbán Viktor, hanem Magyar Péter képviselte kormányfőként Magyarországot Brüsszelben, az EU-csúcson. Ezen tavaly márciusban, vagyis több mint egy év után először fogadott el az Európai Tanács közös zárónyilatkozatot. Úgy tűnik, hogy véget ért a „bot a küllők között” politikája – hangzott el az Ez Viszont Privát legújabb epizódjában.
Szubjektív „Messze van attól, hogy megújulás lenne” – az utca embere a Fidesz kongresszusáról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2026. június 18. 14:49
A Fidesz tisztújítást tartott szombaton: a kongresszuson Orbán Viktort a súlyos választási vereség ellenére is a párt elnökévé választották, igaz csak egy évre. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit gondolnak erről, valamint Orbán Viktor és a Fidesz jövőjéről.
Szubjektív A nagy migránspara, avagy mit kezdjünk a tömeges bevándorlással?
Wéber Balázs | 2026. június 16. 18:53
Az elmúlt másfél évtized hazai kormányzása hiszterizálta a migrációt, és manipulatív módon szinte egyetlen veszélyes fajként láttatta a bevándorlók és menekültek heterogén tömegét. Azzal ugyanakkor szembe kell nézni, hogy az illegális és tömeges bevándorlás uniós szinten valóban komoly problémákat okoz a bűnözés terén, és veszélyeztetheti a régi Európa megmaradását is – ez pedig nem lehet Európa érdeke. Nagyító alatt ezúttal a migrációs kérdés, tabuk nélkül. 
Szubjektív „Szerintem félnek meglépni a védett árak kivezetését” – az utca emberét kérdeztük
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2026. június 13. 16:56
Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit gondolnak a védett üzemanyagárakról és az új kormány ezzel kapcsolatos teendőiről.
Szubjektív Maribor bora és a szerelem sajtja – kiruccanás Szlovéniában
Herman Bernadett | 2026. június 13. 06:03
Glamping a Dráva partján, több száz éves szőlőtőke Mariborban és a szerelem sajtja a hegyekben – Szlovénia, bár kicsi ország, sok mindent tud, amire egy utazó vágyhat. A Világjáró ezúttal délnyugati szomszédunkban járt.
Szubjektív Abszolút futballszínház: van, amit már most utálunk a focivébében – Ez Viszont Privát
Gáspár András - Havas Gábor - Imre Lőrinc - Izsó Márton - Péller András | 2026. június 12. 19:06
Már a kezdő sípszót megelőzően is rengeteg kritikát kapott a június 12-én, csütörtökön elindult 23. labdarúgó-világbajnokság. A gigantikussá duzzadt esemény a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) szerint anyagi értelemben minden idők legsikeresebb tornája lehet, a sportszakmai szempontok és a szurkolók elvárásai viszont háttérbe szorulhatnak. Tényleg csak a pénz számít? – tettük fel a kérdést az Ez Viszont Privát legújabb epizódjában.
Szubjektív A kövek vagy az emberek fontosak? Géppuskalábak Peruban
Eidenpenz József | 2026. június 6. 06:01
Sok terület van, amely fehér folt a turisták számára, mert nincsenek látványos piramisok, szentélyek, romvárosok a közelben. Pedig létezik egy másik Peru is, a fülbemászó zenék, az elegáns vagy pattogós táncok, a meghökkentő maszkok és jelmezek, az egy-két hétig is eltartó népünnepélyek, véget nem érő bulik világa. Ebbe látogatott el nemrég személyesen a Világjáró.
Szubjektív Túltolja a biciklit Magyar Péter Sulyok-ügyben? Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Herman Bernadett – Izsó Márton – Király Béla – Wéber Balázs | 2026. június 5. 19:16
Magyar Péter június elsején bejelentette, hogy akár az alaptörvény módosításával, de el fogja mozdítani hivatalából Sulyok Tamást. De mennyire védhető az államfő elleni támadássorozat, és mit szól majd ehhez a Nyugat, amely eddig a tenyerén hordozza az új magyar kormányfőt? Továbbá: mit keresett Magyar Péter egy berlini rendőrmotor nyergében? Felpörög-e végre a GDP, lesznek-e megszorítások, és kell-e nekünk valójában védett benzinár? És miközben itthon Szoboszlai Dominik hétmilliós táskát villantott, a tengerentúlon kezdődik a foci-vb – ezúttal is a magyar válogatott nélkül.
Szubjektív „Hatalmas korrupció volt” – az utca embere a felszabadított uniós pénzekről
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2026. június 2. 10:36
Magyar Péter miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke múlt pénteken bejelentették, hogy 16,4 milliárd euró EU-s forrás lehet újra elérhető hazánk számára. Járókelők beszéltek az okokról, a feltételekről és arról, hogy ők mire költenék a pénzt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG