6p

Az EU mélyen megosztott az izraeli-Hamász konfliktusban, és kevés jó választási lehetősége van annak kezelésére. Az európaiak azonban nem fognak tudni elmenekülni a konfliktus következményei elől. Káncz Csaba jegyzete.

Oroszország ukrajnai inváziója olyan geopolitikai eltolódásokat eredményezett, amelyekben Nyugat-Európa már csak támogató szerepet játszik. Európa meggyengülése és marginalizálódása a mostani közel-keleti konfliktussal még inkább látványossá válik.

Az EU keresi a szerepét

A kérdés Európa számára az, hogy milyen szerepet játszhat - ha egyáltalán játszhat - a Közel-Kelet jövőjében. Az elmúlt hetek uniós diplomáciájának legfőbb eredménye az volt, hogy a blokk saját megosztottságát tárta fel. A békecsúcs összehívása szép és jó, de a vezetőknek a retorikát tettekkel kellene alátámasztaniuk.

A 27 tagú tömb mindig is nehezen tudott egységes külpolitikát kialakítani, tekintettel a különböző nemzeti érdekekre. A vezető EU-tagállamok ugyanis nem különösebben érdekeltek abban, hogy külpolitikájukat, vagy akár katonaságukat nemzetek feletti szinten egyesítsék.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal az izraeli-palesztin konfliktusról szóló vitán az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 2023. október 18-án - nem sikerült érdemi lépésekről dönteni. Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal az izraeli-palesztin konfliktusról szóló vitán az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 2023. október 18-án - nem sikerült érdemi lépésekről dönteni. Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand

Ahelyett, hogy "geopolitikai" erőközponttá alakult volna, amelyet Ursula von der Leyen bizottsági elnök 2019-es hivatalba lépésekor ígért, az EU globális befolyása egyre csökken, mivel képtelen katonai erőt kivetíteni a növekvő globális instabilitás idején.

Mély megosztottság

Az EU hagyományosan tagja az úgynevezett „Kvartettnek” (az ENSz főtitkárával, az Egyesült Államokkal és Oroszországgal együtt), amely 2002-ben alakult azzal a céllal, hogy az izraeli-palesztin konfliktus kétállami megoldására törekedjen, amelyről a tagállamok között konszenzus van. A Kvartett még egy rövid ideig tartó, a Palesztin Hatósággal együttműködő határmenti segítségnyújtási missziót is telepített Rafahba, ám azt 2007-ben felfüggesztettek.

Mégis, az október 7-i Hamász támadásokkal kapcsolatos közös EU-s álláspont kialakítása korántsem volt magától értetődő. Milyen közös ponton áll Svédország - amely 2014-ben elismerte Palesztinát államként, még akkor is, ha a jelenlegi kormány kritikusan viszonyul ehhez a döntéshez - Magyarországgal vagy Csehországgal, amelyekről rendszeresen az a hír járja, hogy a 2018-as amerikai döntés nyomán Jeruzsálembe költöztetik nagykövetségüket?

Az EU nemzeti kormányai közötti politikai különbségeken túl az európai országok közelmúltbeli történelme is alakítja a konfliktus olykor gyökeresen eltérő megítélését: összeegyeztethető-e Németország álláspontja azon Írországéval, ahol az embereket a palesztin ügy saját nemzeti felszabadító harcukra emlékezteti, és ahol a kormány szeptember végén bejelentette, hogy Palesztina elismerésére készül?

Ezen túlmenően a kérdés belpolitikai vonatkozásai tagállamonként eltérőek. A társadalmi széttöredezés veszélyét nagyon komolyan veszik az olyan országokban, mint Franciaország, ahol Európa legnagyobb zsidó közössége él, köztük sok francia-izraeli kettős állampolgárral, és jelentős számú muszlim állampolgárral. Valószínűleg ezek az eltérő nézőpontok magyarázzák, hogy Franciaország, Németország és Olaszország miért adott ki nyilatkozatot az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával együtt - amelyhez később Kanada is csatlakozott -, ahelyett, hogy az EU-val közös nyilatkozatra szorítkoztak volna.

Az európai egység próbája

Az EU régóta a palesztin területek legnagyobb adományozója, és a kezdeti bizonytalanságok után október 14-én az Európai Bizottság bejelentette a Gázának nyújtott humanitárius segély megháromszorozását (75 millió euró). A rafahi átkelő megnyitása ellenére azonban továbbra is nehézkes a hozzáférés és a szállítás.

Ennek eredményeképpen a "humanitárius szünet" gondolata - amelyet először Brazília vetett fel az ENSz Biztonsági Tanácsának egy határozattervezetében, amelyet az USA elutasított, mielőtt Borrell aktívan támogatta volna - bekerült az európai vitába. Az Európai Tanács legutóbbi következtetései utalnak erre a szünetre, amikor "folyamatos, gyors, biztonságos és akadálytalan humanitárius hozzáférésre és arra szólítanak fel, hogy minden szükséges intézkedés révén - beleértve a humanitárius folyosókat és a humanitárius szükségletekre vonatkozó szüneteket is - a segítség eljusson a rászorulókhoz".

Mégis, Borrell optimizmusa a tűzszünet "növekvő európai támogatásával" kapcsolatban lehet, hogy alaptalan. Október 24-én a Biztonsági Tanácsban Catherine Colonna francia külügyminiszter felszólította a nemzetközi közösséget, hogy "követelje egy humanitárius tűzszünet létrehozását, amely végül tűzszünethez vezethet".

Két nappal később, megerősítve a megosztottságot, az ENSz Közgyűlésben a többség - köztük Németország - tartózkodott egy ilyen tűzszünetet követelő jordániai határozat szavazásakor, míg egy második csoport (Franciaország, Belgium, Spanyolország, Portugália, Málta, Írország, Luxemburg) mellette, egy harmadik pedig ellene szavazott (Ausztria, Horvátország, Csehország, Magyarország).

Az összkép

A jelenlegi helyzetnek számos hosszú távú következménye van az EU számára. Eljárási szempontból a jövő júniusra tervezett európai parlamenti választások több kulcsfontosságú intézmény, köztük az Európai Bizottság megújítását fogják eredményezni. A nemzetközi ügyekben való felelősségvállalásnak és óvatosságnak önmagukban is kritériumnak kell lenniük a külső uniós fellépéssel közvetlenül érintett pozíciók és tárcák elosztásakor.

Az uniós intézmények által nemzetközi ügyekben képviselt eltérések - függetlenül azok tartalmától -, veszélyes eltérést jelentenek az EU külpolitikai előjogait szigorúan meghatározó kerettől. Az biztos, hogy az európai szerződések már régóta formalizálják a közös kül- és biztonságpolitikát, és szóba került egy "geopolitikai EU-bizottság". Mégis tény, hogy nincs olyan, hogy „európai külpolitika”, mivel a döntéshozatal a tagállamokra korlátozódik, és a szavazás az egyhangúság szabálya alá tartozik.

A közeljövőben nem tűnik valószínűnek, hogy a déli szomszédságra közös geopolitikai elképzelés születik. Fontos lenne a geopolitikai Európa intézményi mechanizmusainak megerősítése, különösen az egyhangúság elvének feladása a nemzetközi ügyekben a minősített többséggel történő döntéshozatal javára, ahogyan azt Németország és a hasonlóan gondolkodó országok szorgalmazzák.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hátraarc Brüsszelben: Orbán Viktor Trumpot választja Putyin helyett?
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 07:26
A hét elején még nagyon harcias volt a magyar kormány az orosz szankciók ügyében – aztán megszólalt Donald Trump.
Makro / Külgazdaság Kicsit javult a hangulat az euróövezetben, de ez nem az igazi
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 17:03
Van hová fejlődni még.
Makro / Külgazdaság Elektromos járművekkel erősít az Erzsébet-táborok alapítványa, nem is akárkitől
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 16:42
A Mészáros Lőrinc köreihez tartozó cég nyerte az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyerekekért Alapítvány elektromos járművekre kiírt közbeszerzését.
Makro / Külgazdaság „Hiába emelkedik a bérek vásárlóereje, a fogyasztói bizalom erősítéséhez ez nem elég”
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 13:08
Elemzői véleményeket szedtünk csokorba, ami megkönnyítheti a mai béradat összefüggésbe helyezését.
Makro / Külgazdaság Most Ön is kérdezhet Kéri Lászlótól! Ma délután fél 4-kor a Klasszis Klub Live!-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:57
Politológus, szociológus, tanár vendégünkkel alapvetően a hazai bepolitikai helyzetet járjuk körül. Olyan kérdésekre keresünk választ, mint hogy megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter, kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig, meddig marad szankciós listán Rogán Antal, vagy hogy mi lesz a régi ellenzékkel? De nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság A keresetek növekedése alábbhagyott novemberben
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:30
Novemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 695 100, a kedvezmények figyelembevételével nettó  478 ezer forint volt. 
Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG