A szlovén közszolgálati televízió közlése szerint csak a két kisebbik kormánypárt, a Szociáldemokraták (SD) négy képviselője, valamint a Baloldal (Levica) mind az öt képviselője szavazott a jogszabálytervezet mellett – jelentette az MTI. A legnagyobb kormánypárt a Szabadság Mozgalom ezek után népszavazás kiírását javasolja a kérdésben. A halálba segítés legalizálásáról szóló törvénytervezetet az Ezüstszál a méltóságteljes öregkorért nevű egyesület kezdeményezte, hogy segítsen az ezt a megoldást választani akaró olyan betegeknek, akik képesek saját magukról dönteni, elviselhetetlen fájdalmaktól szenvednek, és nincs reményük állapotuk javulására.
Pro
Natasa Sukic, a Baloldal képviselője közölte: pártja egyhangúlag támogatta a törvényjavaslatot. „Az egyén tudja a legjobban, mi számára a méltóságteljes halál." Az önkéntes eutanáziát csak a halálos betegek és az elviselhetetlen fájdalmaktól szenvedők számára engedélyeznék - tette hozzá.
Soniboj Knezak, a Szociáldemokraták képviselője elmondta: a képviselőcsoportjuk minden tagja maga dönthette el, hogy támogatja-e a törvényjavaslatot, viszont megjegyezte valójában e döntésben minden állampolgárnak ki kellene kérni a véleményét.
Tereza Novak, a Szabadság Mozgalom képviselője kifejtette: „a törvényjavaslat megnyugvást adhat a betegeknek…, hogy életüket méltósággal fejezhetik be. A cél az, hogy az embereknek reményt adjunk arra: saját feltételeik szerint, túlzott szenvedés nélkül távozhatnak ebből a világból." Novak szerint az élet szentségéhez hozzátartozik a méltóságteljes halál is. Hozzátette viszont, hogy ehhez „minden szükséges véleményt" be kell szerezni, és „alaposan meg kell vitatni", mielőtt a végső döntés megszületik. Az utolsó szót ebben a kérdésben állampolgároknak kell kimondaniuk, érvelt, ezért népszavazást kezdeményeznek.
És kontra
Alenka Jeraj, az ellenzéki Szlovén Demokrata Párt (SDS) képviselője hangsúlyozta: pártja határozottan ellenzi a törvényjavaslatot, mert az „az élet helyett a halál kultúráját támogatja". Megjegyezte: minden orvosszervezet az eutanázia ellen van, mert az emberi élet sérthetetlen, amint azt számos nemzetközi jogszabály is kimondja. Úgy vélte: egy élet befejezését nem szabad a közegészségügyi alapból finanszírozni, mert az nem számít gyógyításnak.
„Az államnak javítania kell a palliatív ellátáson, gondoskodnunk kell az emberekről, és enyhíteni a szenvedésüket, nem pedig megölni őket" - húzta alá Jeraj.
Az eutanázia ellen érvelt Iva Dimic, az ellenzéki Új Szlovénia (NSi) képviselője is, aki szerint „az orvostudomány a gyógyításért és az életért van, nem pedig a halálért".