Imane Helif szerint az “emberi méltóságot sérti”, amit a “nemével kapcsolatos tévhitek” miatti “gyűlölködő kutakodás” nyomán el kell szenvednie.
Súlyos hatások
Az algériai ökölvívó, akinek nemi identitását kétségbe vonják kritikusai, az SNTV-nek vasárnap este adott interjúban úgy fogalmazott:
“Azt üzenem az összes embernek a világon, hogy ragaszkodjanak az olimpia elveihez és az olimpiai chartához, és ne zaklassanak egyetlen atlétát sem, mert annak hatásai, súlyos hatásai vannak.” Szerinte az összetörheti az emberek lelkét, és megoszthatja őket.
Beszélt arról is, hogy heti két napot tartja a kapcsolatot a családjával, amely aggódik érte. A legjobb válasz szerinte az lenne, ha meg tudná nyerni az olimpiát.
Arra a kérdésre, hogy végeztek-e rajta más teszteket is a doppingteszteken kívül, azt mondta, hogy erről nem akar beszélni.
Egyúttal köszönetét fejezte ki Thomas Bachnak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökének, hogy továbbra is kiáll mellette. Szerinte a NOB igazságot szolgáltatott neki (azaz engedte indulni az olimpián).
Kitért arra is: tisztában van azzal, hogy esete világszerte vitát váltott ki, de nem követi a közösségi médiát. Mint mondta, a mentális egészségükért felelős csapatuk ezt nem engedi sportolóiknak, különösen nem az olimpia idején. “Azért vagyok itt, hogy versenyezzek és jó eredményt érjek el.”
Azzal kapcsolatban, hogy szombati győzelme után – a magyar Hámori Lucát győzte le egyhangú pontozással – hosszasan zokogott, azt mondta: nem tudta kontrollálni az idegeit. Bár örült, de az esetét övező “médiaőrület” és a történések mélyen érintették. “Ez olyasmi volt, ami sérti az emberi méltóságot.”
Mit mond az IBA?
Mint arról beszámoltunk, Imane Helif és Hámori Luca mérkőzését óriási érdeklődés kísérte nemcsak Algériában és Magyarországon, hanem szerte a világon. A sportolónőt ugyanis kritikusai azzal vádolták meg, hogy "biológiai értelemben férfi", és így jogosulatlan előnyre tesz szert versenytársaival szemben.
Helifet és a tajvani Lin Yu-tinget a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA), amelynek elnöke az orosz, a Kremllel jó kapcsolatokat ápoló Umar Kremlev, 2023-ban kizárta a világbajnokságról. Közleményükben arra hivatkoztak, hogy “nem teljesítették a női versenyben való részvétel” feltételeit, és részvételük sértette volna a verseny fair jellegét.
Hozzátették: az ökölvívókat ugyan nem vetették alá tesztoszteron vizsgálatnak, de egy másfajta vizsgálaton át kellett esniük, amelynek "bizalmas" részleteit nem hozták nyilvánosságra.
Az IBA mai sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy Helif “bizonyos kromószómák jelenléte” miatt bukott meg a vizsgálaton (korábbi hírek szerint a férfiakra jellemző XY kromoszómája van). Umar Kremlev most arról is beszélt, hogy anno “nagyon magas” tesztoszteron szintet is mértek a két sportolónál.
A NOB megvédte Helifet
Thomas Bach ugyanakkor megvédte az ökölvívókat. “Két olyan bokszolóról van szó, akik nőnek születtek, nőként nevelték őket, nőként van útlevelük, és sok éve nőként versenyeznek. Ez a nő egyértelmű definíciója. Soha nem volt kétség afelől, hogy nők”, mondta Helifre és a tajvani versenyzőre utalva.
Imane Helif édesapja, Amar Helif a brit Daily Mailnek megmutatta lánya születési papírjait és gyerekkori fényképeit is, amik azt bizonyítják, hogy nőnek született. Helif szombati győzelme után pedig azt mondta: “Azt szeretném mondani az egész világnak, hogy én egy nő vagyok, és az is maradok”.
Az algériai sportolónő kedd este mérkőzik majd a döntőbe jutásért egy tájföldi versenyzővel, Janjaem Suwannaphenggel.