A washingtoni székhelyű hitelező a félévente megjelenő Globális Gazdasági Kilátások jelentésében 2,3 százalékra csökkentette az idei globális GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzését a januári 2,7 százalékról. A Világbank szerint ez lenne a leglassabb növekedési ütem a teljes recessziókat leszámítva 2008 óta, rámutatva a „nemzetközi – különösen a kereskedelemmel kapcsolatos – viszályok” költségeire.
Január óta Trump bejelentések özönét tette, vámokat vetett ki a vezető gazdaságokra, valamint bizonyos árucikkekre, köztük az acélra. Ezek közül néhányat később visszavontak, de a vámok még mindig jelentősen magasabbak, mint Trump hatalomra kerülése előtt, és a kereskedelempolitikával kapcsolatos bizonytalanság továbbra is példátlanul magas.
Mivel a globális növekedés várhatóan csak „langyos” fellendülést mutat és 2,4 százalékot ér el 2026-ban, a bank szerint ez az évtized valószínűleg a leggyengébb lesz az 1960-as évek óta.
Fotó: Depositphotos
A Világbank vezető közgazdásza, Indermit Gill azt nyilatkozta, hogy a fejlődő országokban évtizedek óta tartó gazdasági fejlődés az elmúlt években szinte teljesen megállt, a beruházások és a kereskedelem növekedése lassul, az adósságok pedig felhalmozódnak.
„Ázsián kívül a fejlődő világ fejlesztésmentes övezetté válik” – mondta. „A fejlődő gazdaságok növekedése három évtized alatt jelentősen lelassult – a 2000-es évek évi 6 százalékáról a 2010-es évek 5 százalékára –, a 2020-as években pedig kevesebb mint 4 százalékra.”
A jelentésben a bank szerint „az elmúlt 50 év nagy gazdasági csodája mögött álló számos erő – amikor a fejlődő országokban az egy főre jutó GDP csaknem megnégyszereződött, és több mint 1 milliárd ember szabadult ki a mélyszegénységből – a visszájára fordult”.
Mindez arra ösztönzi a kormányokat, hogy tárgyalásokat folytassanak a kereskedelmi feszültségek megszüntetéséről, és felszólítja a feltörekvő és fejlődő piacokat, hogy adóalapjuk szélesítésével építsék újjá államháztartásukat, és hajtsanak végre reformokat a befektetések vonzása reményében.
A Világbank előrejelzése szerint a Trump által áprilisban a „felszabadulás napján” bejelentett magas „kölcsönös” vámokat nem vezetik be újra, amikor a múlt hónapban bejelentett 90 napos „szünet” véget ér. De a bank szerint a helyzet tovább romolhat, ha a vámok a vártnál magasabbak lesznek, és a bizonytalanság továbbra is fennáll. „A globális kilátásokat fenyegető kockázatok továbbra is határozottan lefelé billennek” – áll a bank közleményében. (The Guardian)