Szerdán hoz ítéletet az Európai Unió Bírósága abban a perben, amely Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla közötti sms-váltások kiadását érinti. A Politico szerint a döntés alapvetően formálhatja az átláthatóság értelmezését az EU intézményrendszerében és súlyos következményekkel járhat von der Leyen politikai megítélésére nézve is.
A vitatott üzenetek az EU legnagyobb vakcinabeszerzési szerződéséhez kötődnek: az unió 2021 májusában kötelezettséget vállalt legfeljebb 1,8 milliárd adag Pfizer-BioNTech Covid-19 elleni oltóanyag megvásárlására. Az üzenetek létezésére Albert Bourla utalt először egy 2021 áprilisi interjúban, amelyben „mély bizalmat” emlegetett von der Leyennel való kapcsolatában. A The New York Times 2022-ben pert indított a Bizottság ellen, miután az megtagadta az üzenetek kiadását.
A per kulcskérdése, hogy az sms-ek hivatalos dokumentumnak számítanak-e, és így közzé kell-e tenni őket. Jogvédő szervezetek szerint bármilyen, döntéshozatalt befolyásoló kommunikációt nyilvánosságra kell hozni, a Bizottság azonban ezt vitatja. A testület azzal érvel, hogy az sms-ek nem a szerződés érdemi tárgyalását szolgálták.
A bíróság novemberben tartott nyilvános meghallgatást, ahol a Bizottság jogi képviselője elismerte az üzenetek létezését, ám tagadta, hogy azok döntéshozatali dokumentumnak minősülnének. A bírák több alkalommal bírálták a Bizottság válaszainak következetlenségét és az átláthatósághoz való hozzáállását. José Martín y Pérez de Nanclares bíró szerint nem tettek „megfelelő és gondos intézkedéseket” az ügy tisztázására.
Az Európai Ombudsman, Emily O’Reilly 2022-ben megállapította, hogy a Bizottság mulasztást követett el azáltal, hogy nem kereste meg a szóban forgó sms-eket. Szerinte az ügy figyelmeztetés az EU intézményeinek, és külön is bírálta von der Leyent, amiért nem jelent meg a bírósági meghallgatáson.
A Bizottság a Politico-nak úgy nyilatkozott: nem tagadják az üzenetváltás megtörténtét, de hangsúlyozták, hogy nem ezen keresztül zajlottak a vakcinatárgyalások. A testület szerint az átláthatóság „kiemelt fontosságú”, és az elmúlt években „jelentős előrelépés” történt ezen a téren.
Az ügyben a nyomás nemcsak jogi oldalról nő: az Európai Ügyészség (EPPO) megerősítette, hogy vizsgálja a Bizottság vakcinabeszerzési eljárásait. Márciusban a hivatal vezetője, Laura Codruța Kövesi azt mondta, hogy több bizottsági tisztviselőt is kihallgattak az ügyben.