Jövedelmező üzlet lehet a be hajtócégeknek a bajba jutott devizaadósok hitelének felvásárlása - írja a Magyar Nemzet. A bankoktól ezek a cégek olcsón átveszik a tartozást. Az átvételre akkor kerülhet sor, amikor a bank úgy ítéli meg, hogy a hosszabb ideje nem fizető ügyféltől már nincs esélye behajtani az adósságot, annak összege feleslegesen terheli a mérleget. Ezért úgy dönt, hogy a veszteség csökkentése érdekében nyomott áron átadja a tartozást az adósságbehajtó cégnek, amelyik rárakja a saját hasznát, és így értékesíti tovább az adósnak. A lap szerint akár az is előfordulhat, hogy egy tízmillió forintra felfutott adósságot öt millióért, azaz fél áron visszavásárolhat az adós, hiszen neki felajánlják, hogy kedvezményesen kifizetheti a behajtócég tulajdonába került kölcsön összegét.
Sokan élnek a lehetőséggel, ugyanakkor az adósok által fizetett hitelkiváltás összege általában nagyobb annál, mint amennyit a behajtócég a banknak előzetesen átutalt - ez tehát a társaság nyeresége. Az azonnal fizetendő hatalmas összeg előteremtése ugyan nem egyszerű, de sokan megpróbálkoznak vele, mert így olcsón szabadulhatnak meg akár évtizedes tartozásuktól is.
A lapnak nyilatkozó ügyvéd szerint nem fenyeget annak veszélye, hogy az olcsón megszerzett adósságot drágán adja tovább a behajtó, hiszen ha célzottan az ügyfelet keresi meg a behajtó célja éppen az, hogy gyorsan hozzájusson a haszonhoz.
"Okosban" is lehet
Ugyanakkor sokan figyelmeztetnek a megoldás kényes pontjaira is. A megoldás ugyanis felvetheti a korrupció és a visszaélés lehetőségét is: lehetnek olyan adósok, akik - bár tudnák fizetni a törlesztést - eleve a kiskapukban bíznak, abban, hogy a behajtó cég banki kapcsolatai révén "okosan" ki tudja vinni az ingatlant a banki portfólióból. Ilyen helyzetben a jóhiszeműségük vizsgálandó.