Balog Ádám MKB-elnök. Kivel ír alá? MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
Az év végéig lezavarnák az adásvételt
A Magyar Nemzeti Bank, mint az MKB Bank Zrt. tulajdonosi jogait gyakorló szanálási hatóság megkezdi a hitelintézet tulajdonosi szerkezetének megváltoztatására indított folyamatot - azaz a felkészülést a bank értékesítésére. A cél az, hogy 2015 végéig lezáruljon a folyamat - közölték.
Azt írják: az MKB értékesítésének fontos szempontja, hogy a reorganizációs eljárás befejezését követően annak tulajdonosi struktúrája illeszkedjen az MNB-nek a hazai bankszektorra vonatkozó stratégiájához, mely hozzájárul a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásához, fokozza a hitelintézetek közötti versenyt, és hosszú távon támogatja a prudens és professzionális banki menedzsmentet.
Meghívásos alapon megy majd a tender
Az értékesítési folyamat, a reorganizációs eljárás részeként az Európai Unió által felügyelt transzparens eljárás, melyet az ilyenkor szokásos piaci sztenderdeknek megfelelően szükséges lebonyolítani. Ennek érdekében és a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően potenciális intézményi és magánszemély befektetők a tender eljárásba történő meghívással vehetnek részt. Az értékesítés szervezésére és lebonyolítására nemzetközi tanácsadókat vonnak be.
Ki lehet a vevő?
A Figyelő korábban azt írta: a rossz elemeket az eladási ügyletig mindenképpen leválasztják az MKB-ról, amely addigra így már egy tiszta intézmény lesz. A rossz elemekkel vagy egyesével kell bajlódni, vagy az állami MARK (Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt.) bevonása is szóba jön.
A politikának is elfogadható magyar vevő nem nagyon látható. Csányi Sándor és az OTP neve minden magyar bankdealnél felmerül, de az OTP csak nagyon olcsón szeret venni, és versenyaggályok is felmerülnének. Spéder Zoltán, illetve az FHB-s, takarékbankos világ nem rendelkezik ekkora tőkével. Az elmúlt években az állammal együtt küzdött azért, hogy a vízfelszín fölött maradjon. Szóba kerülnek a híresztelésekben a MET Magyarország Zrt.-ből ismert portfólióbefektetők (Nagy György, Garancsi István). Ők bizonyára sok pénzt tudnak mozgatni, de amiről itt szó van, az azért más nagyságrend. Simicska Lajos és köre már aligha rúg labdába, ha az állam az új magyar bankrendszer meghatározó szereplőit válogatja. Más hazai üzleti körök, Mészáros Lőrinc, Andy Vajna, Sánta János, a Duna Aszfalt tulajdonosai és a többiek sokféle iparágban felbukkanhatnak, ám azért banktulajdonosok aligha lesznek - írta a lap.